Policija atklāj audžuvecāku fizisku un seksuālu vardarbību pret bērniem aizbildniecībā

Valsts policija nodevusi prokuratūrā kriminālvajāšanas uzsākšanai lietu par kādu audžuvecāku pāri, kuru tur aizdomās par gadiem ilgušu sistemātisku fizisku un emocionālu vardarbību pret astoņām nepilngadīgām personām, tostarp divas nepilngadīgās meitas cietušas no seksuālās vardarbības, informēja Valsts policija.

ĪSUMĀ:

  • Policijā vērsās divas nepilngadīgas meitenes, ziņojot par fizisku un seksuālu vardarbību.
  • Par to pērn augustā uzsākts kriminālprocess, informēta pašvaldība un VBTAI.
  • Izmeklēšanā noskaidrots: vienu meiteni sistemātiski izvaroja, pret bērniem vērsa vardarbību.
  • No ģimenes izņemti visi uz to brīdi aizbildniecībā esošie pieci bērni un ievietoti krīzes centrā.
  • Abi audžuvecāki tajā pašā dienā tika aizturēti, vīrietis apcietināts.  
  • Lieta nodota prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Pēc tam, kad Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes apkalpojamās teritorijas kādā no iecirkņiem vērsās divas nepilngadīgas meitenes, kuras ziņoja par audžuģimenē pret viņām notiekošu seksuālo un fizisko vardarbību no aizbildņu puses, likumsargi nekavējoties uzsāka resorisko pārbaudi.

Balstoties uz pārbaudes laikā gūto informāciju, 2018. gada 21. augustā ierosināts kriminālprocess par iespējamiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību. Tāpat Valsts policija informēja attiecīgās institūcijas – pašvaldības vadību un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju (VBTAI).

Ņemot vērā izmeklējamās lietas apjomu un sarežģītību, turpmāko kriminālprocesa izmeklēšanu savā lietvedībā pārņēma Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļa.

Turpmāk izmeklēšanā noskaidrots, ka no 2015. gada decembra pret divām nepilngadīgām audžumeitām tika vērsta seksuālā vardarbība. Savukārt laika periodā no 2016. gada vasaras līdz 2016./ 2017. gada ziemai pret vienu no nepilngadīgajām meitenēm tikusi veikta sistemātiska izvarošana. Kopumā astoņiem bērniem nodarītas fiziskas un emocionālas ciešanas, kas notika sistemātiski laika periodā no 2007. gada līdz 2019. gadam.

Šī gada 11. februārī pēc policijas Dzimumnoziegumu apkarošanas nodaļas iniciatīvas no ģimenes tika izņemti visi uz to brīdi aizbildniecībā esošie nepilngadīgie bērni – kopumā pieci, un ievietoti krīzes centrā.

Savukārt abi audžuvecāki tajā pašā dienā tika aizturēti un viņu dzīves vietā tika veikta kratīšana.

Divu dienu laikā pēc veiktās aizturēšanas, šī gada 13. februārī, 1961. gadā dzimusī sieviete tika atzīta par aizdomās turēto un viņai tika piemērots drošības līdzeklis, kas nav saistīts ar apcietinājumu, savukārt 1968. gadā dzimušais vīrietis tika atzīts par aizdomās turēto atbilstoši visiem iepriekš uzskaitītajiem nodarījumiem un viņam ar tiesas lēmumu tika piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums.

Arī turpmāk Valsts policijas amatpersonas uzstāja uz apcietinājuma turpināšanas nepieciešamību, ko tiesa apmierināja līdz pat izmeklēšanas pabeigšanai un kriminālprocesa nodošanai prokuratūrā kriminālvajāšanas uzsākšanai šī gada 24. septembrī.

Atbilstoši Krimināllikumam par vardarbīgu apiešanos ar mazgadīgo var tikt piemērota brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, piespiedu darbs vai naudas sods ar probācijas uzraudzību līdz trim gadiem. Savukārt par seksuālo vardarbību un nepilngadīgā izvarošanu persona var tikt sodīta ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz 20 gadiem un ar probācijas uzraudzību uz pieciem gadiem vai mūža ieslodzījumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt