Plāno ierobežot enerģijas dzērienu pārdošanu jauniešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Saeima ceturtdien skatīs Enerģijas dzērienu aprites likumu un lems par enerģijas dzērienu tirdzniecības ierobežošanu. Daļa deputātu satraukti par to, ka nepilngadīgi jaunieši pārāk daudz lieto enerģijas dzērienus, turklāt bieži kopā ar alkoholu. Tāpēc no 2014. gada plānots apturēt enerģijas dzērienu pārdošanu nepilngadīgām personām, ierobežot to tirdzniecību skolās un izglītības iestādēs, bet veikalos tiem atvēlēt atsevišķus plauktus.

Ierobežojumi skars arī reklāmas, to mērķauditorija nedrīkstēs būt jaunieši. Bērnu slimnīcas endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne skaidro, ka lielākā bīstamība ir tā, ka bērni pie šī saldinātā un kofeīna pārbagātā dzēriena pierod.

„Mans ārsta viedoklis ir, ka to vajag ierobežot un padarīt nepieejamu bērniem. Konkrēti nav bijuši tādi bērni, kuriem būtu tik akūtas izmaiņas, ko es redzētu praksē, bet teorētiski tas var radīt izmaiņas glikozes un aminoskābju vielmaiņā. Sistemātiska šo dzērienu lietošana var radīt nopietnas problēmas bērnu veselībai. Viennozīmīgi jāaizliedz bērniem. Te nav runas par ražošanu. Enerģijas dzērieni, ja tos lieto sistemātiski rada pieradumu, ko saldumi gan nerada,” saka ārste.

Enerģijas dzērienu tirdzniecība Latvijā šobrīd ir aizliegta skolās. Likumprojektā enerģijas dzērieni definēti kā bezalkoholiski dzērieni, kas paredzēti lietošanai bez pārveides, kas satur stimulējošas vai tonizējošas vielas, tai skaitā kofeīnu, kura kopējais saturs no visiem avotiem pārsniedz 150mg/l, ogļhidrātus, aminoskābes, minerālvielas un vitamīnus, tai skaitā B grupas vitamīnus, kā arī citas pārtikas sastāvdaļas atbilstoši normatīvajos aktos par pārtikas apriti noteiktajām prasībām.

Likumprojekta iesniedzēji norāda, ka pašlaik Eiropas Savienībā jēdzienam "enerģijas dzēriens" nav vienotas definīcijas. Par tādiem uzskata saldinātus bezalkoholiskos dzērienus, kuriem pievienots cukurs, kofeīns un citas piedevas kā taurīns, riboflavīns, piridoksīns un nikotīnamīds, kā arī B vitamīns, un dažādu augu atvasinājumi.

Nevienā Eiropas Savienības valstī pašlaik nepastāv pilnīgs enerģijas dzērienu tirdzniecības aizliegums, taču Vācijā, Bulgārijā, Dānijā, Lietuvā, Igaunijā, Ungārijā, Īslandē, Slovākijā, Austrijā, Somijā, Zviedrijā, ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi.

Pēc Latvijā veikta pētījuma rezultātiem, no 199 aptaujātiem 13 – 19 gadus veciem pusaudžiem enerģijas dzērienus lieto 38,2%. Vislielākais vidējais enerģijas dzērienu patēriņš tika konstatēts, lietojot kopā ar alkoholu un paģiru gadījumā, kā arī lai palielinātu sportiskos sasniegumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti