Sadaļas Sadaļas

Aktuāli

Saeimā šodien iesniegs iniciatīvu par kopdzīves likumu

Aktuāli

Arvien nav izdevies panākt vienošanos par "Gazprom" piederošajām "Conexus" akcijām

Pierīgā aug zagļu apetīte; arvien vairāk guvumu iznes no mājām, kad tajās ir cilvēki

Pierīgā aug zagļu apetīte; arvien vairāk guvumu iznes no mājām, kad tajās ir cilvēki

Garkalnes novada iedzīvotājiem šis gads sācies ar satraukumu, jo zagļi esot apsēduši privātmāju ciematus. Gadumijas dienās vien Garkalnē apzagtas piecas privātmājas. Novada iedzīvotāji domei prasījuši pastiprināt pašvaldības policijas darbu un nodrošināt patruļas naktīs. Tomēr domē atbildēts, lai par drošību gādā paši māju saimnieki, aizslēdzot durvis un neturot dārglietas priekštelpās. Tikmēr policija vēro, ka pēdējā laikā noziedzība palielinās visā Rīgas reģionā. Turklāt zagļi arvien biežāk savu guvumu iznes, kamēr mājinieki ir pašā ēkā.

Garkalnes novada Langstiņu ciematā Jaungada naktī apzagtas vairākas privātmājas. Garnadži kļūstot arvien nekaunīgāki, un slēgtā Garkalnes un Ādažu iedzīvotāju domubiedru grupā sociālajā tīklā klīst runas par kādu baltu mikroautobusu, kas aizdomīgi izpētot ciematus un ar kuru varētu pārvietoties zagļi.

Nule iedzīvotāji vērsušies arī domē, prasot nodrošināt pašvaldības policijas darbu arī naktīs.

Tomēr Garkalnes mērs, “zaļzemnieks” Mārtiņš Gunārs Bauze-Krastiņš apgalvo, ka par zādzībām un satrauktajiem iedzīvotājiem neko nezina.

“Oficiāli tādas informācijas nav. Neoficiāli ir kaut kādās lapelēs,” nosaka Bauze-Krastiņš. “Neviens cilvēks pie manis nav nācis un sūdzējies par kriminogēnu situāciju. No otras puses, par kriminogēno situāciju konkrētajā vietā atbild Saulkrastu policija un kriminālpolicija,” saka Garkalnes mērs.

Bauze-Krastiņš uzskata, ka zādzībās vainīgi paši iedzīvotāji, ko mudina būt piesardzīgiem – mērs ierosina aizslēgt mājokļu durvis, ierīkot signalizāciju un apdrošināt īpašumu.

“Līdz šim, cik man zināms un cik esmu dzirdējis, visas zādzības ir izdarītas brīdī, kad mantas bijušas kaut kur nomestas vai izliktas – “Nāciet un ņemiet!”. Vairāk es jums neko nevaru pateikt!” nosaka Bauze-Krastiņš.

Vaicāts, vai pašvaldības policija varētu ko darīt lietas labā, Garkalnes mērs atsaka: “Pašvaldības policija atbild pilnīgi par citām lietām. (..) Pašvaldības policijai ir citas funkcijas, nevis patruļfunkcijas”.

Garkalnes novadā pašvaldības policija strādā tikai darba laikā un atšķirībā no citiem Pierīgas novadiem naktīs pa ciemiem nebraukā. Daudzi iedzīvotāji satraukumu pauduši arī Garkalnes domes nosacītās opozīcijas deputātei no Nacionālās apvienības Inesei Andersonei. Nesen viņa piedalījās sanāksmē, kurā līdz ar iedzīvotājiem bijuši arī Valsts un pašvaldības policijas pārstāvji, kā arī Garkalnes mēra vietnieki. Tikšanās laikā atgādināts, kā gādāt par īpašumu drošību. Tikmēr ar ierosinājumiem domē vērsusies arī pati deputāte Andersone.

“Es esmu vērsusies ar priekšlikumu domēs par pašvaldības policijas darba nodrošināšanu 24 stundas diennaktī. Bet jāņem vērā, ka mums ir trīs policijas darbinieki uz “padsmit” ciemiem. Pat tad, ja šo skaitli palielinātu līdz 10, tas arī nedotu neko. Protams, būtu lielāks efekts sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, bet tas neatrisinātu problēmu. Jā, es esmu iesniegusi priekšlikumu sadarbības iespējas izskatīšanai ar citas pašvaldības policiju, ja finansiālu apstākļu dēļ nevar nodrošināt sadarbību 24 stundas,” saka Andersone. Viņa pieļauj, ka talkā varētu nākt Ādažu pašvaldības policija vai kāda cita policijas struktūrvienība. Iespējams, ka arī varētu algot apsardzi, taču tās pilnvaras būs stipri mazākas nekā policijai.

Garkalnes novadā gadumijas dienās tiešām noziegumu skaits strauji audzis. 30. un 31. decembrī apzagtas piecas privātmājas, stāsta Valsts policijas pārstāve Gita Gžibovska. Kopš gada sākuma reģistrēta viena zādzība. Visbiežāk garnadži aiznesot ko viegli paņemamu un panesamu, vērtīgas mantas, naudu, dārglietas.

“Būtībā visā reģionā pēdējā laikā ir palielinājies privātmāju apzagšanas skaits. 2016. gadā ir reģistrētas 215 zādzības no privātmājām, savukārt 2017. gadā tās ir 250 zādzības. Arī šogad jau vairākas mājas ir apzagtas,” saka Gžibovska.

Turklāt zagļi kļūstot aizvien nekaunīgāki, jo īpašumos ielavās arī brīžos, kad tur kāds ir, bet atrodas ēkas citās telpās vai stāvā.

Tādēļ Gžibovska vērš iedzīvotāju uzmanību pašiem parūpēties par drošību. Tāpat jāpievērš uzmanība tam, kas notiek kaimiņos, jo privātmāju ciematos ir vieglāk pamanīt aizdomīgas personas vai svešus un lēnus automobiļus, kas ložņā pa apkaimi un izvērtē potenciālo guvumu. “Ieteicams mājas aprīkot ar videonovērošanu, signalizāciju, kustību sensoriem. Zagļiem vieglāk ir apzagt mājokļus, kuru teritorija ir slikti apgaismota un glābiņš var izrādīties gaismas atstāšana mājās, kamēr saimnieki ir prom. Tāpat nevajag izrādīt visiem savu iedzīvi un ieteicams vakaros aizvērt aizkarus. Pa privātmāju lielajiem logiem, īpaši vakaros, zagļi var aplūkot sadzīves mantas un telpu plānojumu. Vērtīgas mantas ieteicams ieslēgt seifā un mājas pirmā stāva logus vajag aplīmēt ar drošības plēvi,” drošības nosacījumus uzskaita Gžibovska.

Policija arī uzsver, ka, pamanot aizdomīgas personas vai vērotājus lēnās mašīnās, uzreiz jāziņo likumsargiem pa tālruni 110, lai policija varētu laikus reaģēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt