Pensiju indeksācijā ņems vērā arī darba stāžu; vidējais pieaugums būs 18 eiro

1.oktobrī indeksēs pensijas, kas nepārsniedz 382 eiro. Saskaitot visus indeksus, indeksācija būs 5,9%. No oktobra pirmo reizi pensiju indeksācijas vēsturē vērtēs arī darba stāžu. Līdz šim indeksācijā ņēma vērā tikai inflāciju un pusi no Latvijas vidējās oficiālās darba algas reālā pieauguma (algas pieauguma gada laikā, ņemot vērā inflāciju). 

ĪSUMĀ:

  • No 1.oktobra indeksēs pensijas vai pensiju daļas līdz 382 eiro.
  • Represētajiem, I grupas invalīdiem, černobiliešiem indeksēs visu pensiju.
  • Indeksācijas koeficients – 1,059.
  • Darba stāžam līdz 29 gadiem – klāt vēl 50% no vidējās oficialās darba algas pieauguma.
  • Darba stāžam no 30 līdz 39 gadiem – klāt vēl 60% no vidējās darba algas pieauguma.
  • Darba stāžam no 40 gadiem – klāt vēl 70% no vidējās darba algas pieauguma.
  • Pensiju indeksācijā neņems vērā pie pensijas piešķirtās piemaksas.
  • Vidējais pensiju pieaugums būs aptuveni 18 eiro, maksimālais – 27,5 eiro.
  • Indeksācijai šogad nepieciešami 30 miljoni, nākamgad – 120 miljoni eiro.

No šā gada 1.oktobra vecuma pensiju indeksācijas lielums būs atkarīgs no kopējā apdrošināšanas stāža. Jo lielāks būs pensionāra darba stāžs, jo lielāka būs viņa pensijas indeksācija.

Indeksācija šī gada budžetā varētu izmaksāt 30 miljonus eiro, nākamā gada budžetā tie jau ir 120 miljoni eiro.

Labklājības ministrs Jānis Reirs
00:00 / 00:15
Lejuplādēt

Labklājības ministrs Jānis Reirs („Vienotība”) skaidroja, ka šādi rīkoties ļauj sociālā budžeta stāvoklis: „Pagājušajā gadā bija plānots pārpalikums virs 50 miljoniem eiro sociālajā budžetā, kas nonāk uzkrājumā. Faktiski tie bija 112 miljoni eiro. Sociālā budžeta uzkrājums pildās ātrāk, kas ļauj mums veikt šīs reformas un palīdzēt pensionāriem.”

No 1. oktobra indeksēs visu pensijas un atlīdzības apmēru, ja tas nepārsniedz 382 eiro. Savukārt tām pensijām un atlīdzībām, kuras ir lielākas par 382 eiro, indeksēs daļu no piešķirtās summas – 382 eiro, informēja Labklājības ministrija.

Izņēmums ir politiski represētās personas, personas ar I grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībnieki, kuriem indeksēs visu pensijas apmēru.

Šajā gadā izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijām un apdrošināšanas atlīdzībām tiks piemēros indekss 1,059.

Ja apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, tad pensiju indeksācijā bez inflācijas  indeksa ņems vērā arī 50% no algu reālā pieauguma procentiem.

Cilvēkiem ar darba stāžu no 30 līdz 39 gadiem un pensijām, kas piešķirtas par darbu kaitīgos un smagos vai sevišķi kaitīgos un smagos darba apstākļos, vecuma pensijas indeksēs ar inflācijas indeksu un 60% no algu reālā pieauguma.

Ja darba stāžs cilvēkam ir 40 un vairāk gadu, tad pensiju indeksēs ar inflācijas indeksu un 70% no algu reālā pieauguma.

Tā cilvēkiem, kuru apdrošināšanas stāžs ir līdz 29 gadiem, vecuma pensijas pārskatīšanā piemēros indeksu 1,0590, ja apdrošināšanas stāžs ir no 30 līdz 39 gadiem - piemēros indeksu 1,0655. Savukārt, ja apdrošināšanas stāžs ir 40 un vairāk gadu – piemēros indeksu 1,0720.

Pensijai, kura piešķirta par darbu kaitīgos un smagos vai sevišķi kaitīgos un smagos darba apstākļos un apdrošināšanas stāžs būs līdz 39 gadiem, piemēros indeksu 1,0655, bet, ja apdrošināšanas stāžs būs 40 un vairāk gadu - 1,0720.

Pensiju indeksācijā neņems vērā pie pensijas piešķirtās piemaksas (par apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada 31. decembrim).

Piemēram, ja vecuma pensija ir 300 eiro, bet klāt tai ir piemaksa 15 eiro, tad indeksēs tikai pensiju.

Vidējā pensija jūnijā sasniedza 360 eiro, un ar šīm izmaiņām vidējais palielinājums varētu sasniegt aptuveni 18 eiro. Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Jana Muižniece pastāstīja, ka kopumā pēc šīs indeksācijas vidējais pensijas apmērs augs par 18,27 eiro un maksimālā pieauguma summa ir 27,50 eiro.

Ja darba stāžs būs 30-39 gadi – vidējais pieaugums būs 15,71 eiro, ja vairāk par 40 – vidējais pieaugums būs 22,91 eiro.  

Jāņem vērā, ka no indeksētās pensijas var tikt ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas samazina izmaksājamo summu.

Tikmēr “Rīgas aktīvo pensionāru aliansē” pārmaiņas vērtē kopumā pozitīvi. Tajā pašā laikā norāda, ka sistēma ir netaisnīga pret tiem senioriem, kas arvien ir aktīvi darba tirgū un kuru pensiju no pirmā eiro apliek ar nodokli.

“Šis pielikums būs ļoti būtisks pensionāriem, bet tas būtu vēl būtiskāks, ja jautājumu skatītu kompleksi. Ne jau tikai indeksācija nosaka pensionāru dzīves līmeni. Mēs uzskatām, ka ir netaisnība attiecībā pret pensionāriem, kuri joprojām strādā. Ja šo jautājumu risinātu, plus šie 18 eiro klāt, tad, lūk, pensionārs, tas, kurš strādā, tik tiešām sajustu ļoti būtisku dzīves līmeņa paaugstināšanos,” norāda “Rīgas aktīvo pensionāru alianse” valdes locekle Astrīda Babāne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt