Pensijā dosies pirmie pensiju otrā līmeņa saņēmēji; ienākumi pieaugs līdz 5%

Šī gada otrajā pusē pensijā varēs doties aptuveni septiņi tūkstoši iedzīvotāju, kuri brīvprātīgi pievienojās pensiju otrajam līmenim un līdz ar to saņemt līdz pat pieciem procentiem lielākas pensijas nekā tie, kas šo iespēju neizvēlējās.

Labklājības ministrijas eksperte pensiju un pabalstu jautājumos Dace Trušinska stāsta, ka otrā pensiju līmeņa dalībniekiem būs vēl viena ļoti svarīga izvēle. „Ja cilvēks ir pievienojies otrajam pensiju līmenim un tur ir uzkrāts kapitāls, tad, šim cilvēkam iestājoties pensijas vecumam, viņam ir divas iespējas. Vai nu pievienot pirmā līmeņa pensijas kapitālam vai otra iespēja ir iegādāties dzīvības apdrošināšanas mūža pensijas polisi,” saka Trušinska.

Pagaidām gan neviena apdrošināšanas kompānija nav noslēgusi līgumu ar Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru par mūža pensijas polisēm. Viens no iemesliem, kādēļ apdrošinātājus pagaidām šis pakalpojums īpaši neinteresē, varētu būt pārāk niecīgās summas, ko uzkrājuši tie, kuriem jau šogad ļauts pensionēties.

„Swedbank” ieguldījumu produktu daļas vadītājs Reinis Jansons norāda, ka pensiju otrais līmenis darbojies pārāk īsu laiku, lai varētu būtiski izjust tā priekšrocības jau tie, kuri jau šogad varēs izmantot pensiju otro līmeni. „Kopējais viņu uzkrājums otrajā līmenī ir apmēram pieci miljoni latu, Vidēji uz vienu tas ir zem 900 latiem,” saka Janosns.

Augustā līgumu par mūža pensijas polisēm plāno noslēgt apdrošināšanas kompānija „SEB Dzīvība”. Kompānijas valdes priekšsēdētājs Ints Krastiņš atzīst, ka no biznesa viedokļa mūža pensijas polises pagaidām nav īpaši pievilcīgas, bet kompānijai ir citi būtiski faktori, kādēļ jau pašā sākumā sākt piedāvāt šo iespēju. „Mēs neprognozējam lielus apjomus un lielu interesi. Tā kā mēs esam šīs nozares eksperti un ļoti sen strādājuši ar pensiju sistēmu, tad mūsu pienākums ir būt ar šo produktu un jau pašā sākumā,” ieskicē Krastiņš.

Mūža pensijas polise paredz iespēju norādīt mantinieku, kas pensionāra nāves gadījumā turpinās 20 gadus saņemt pensiju otrā līmeņa daļu. Polise paredz arī iespēju variēt ar pensijas izmaksām, skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Ilze Vindele. „Pēc noteikumiem, ja apdrošināšanas sabiedrība to piedāvā, pirmajos piecos gados persona var izvēlēties, ka viņš saņem pusi no uzkrātā kapitāla,” norāda Vindele.

Pensiju otrais līmenis sāka darboties 2001.gadā, un tam obligāti pievienojās visi, kas dzimuši pēc 1971.gada, bet brīvprātīgi varēja pievienoties arī tie, kas dzimuši no 1951.gada jūlija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt