Pēdējo 20 gadu laikā jauniešu skaits Latvijā sarucis par 36%

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Kopš 1990.gadā jauniešu skaits Latvijā sarucis par 36%, liecina izdevumā "Jaunieši Latvijā 2008-2013: aktivitāte, mobilitāte, līdzdalība" publicētā informācija.

Izdevumā norādīts, - ja iedzīvotāju skaits Latvijā kopumā laika periodā no 1990. gada līdz 2013. gadam samazinājies par 22%, tad jauniešu skaits – par 36%. Salīdzinot ar 1990. gadu, šodien Latvijā ir aptuveni par 170000 jauniešu mazāk, bet salīdzinot ar 2003. gadu – aptuveni par 140 000 jauniešu mazāk.

Tāpat, izpētot situāciju, secināts - ja vēl pirms 10–15 gadiem bija novērojams, ka lielākas iespējas dzīvē ir tiem, kuri ieguvuši augstāku izglītības līmeni, kuri apguvuši darba tirgū pieprasītu profesiju, kuri dzīvo ekonomiski attīstītākos reģionos, tad šodien šādas kopsakarības vairs nav tik izteiktas.

Vienlaikus gan atgādināts, ka joprojām izglītība sniedz lielākas iespējas gūt panākumus, veiksmīga profesijas izvēle ļauj sasniegt karjeras mērķus, un dzīve pilsētās nodrošina lielākas izvēles iespējas, tomēr tie nebūt vairs nav noteicošie faktori. Piemēram, ekonomiskās krīzes ietekmē izglītība vairs negarantē nodarbinātību – arī jaunieši ar augstāko izglītību kļūst par bezdarbniekiem.

Izdevumā norādīts, ka globālās attīstības tendences un to ietekme uz darba tirgus struktūru vairs neļauj kādas konkrētas profesijas nosaukt par nākotnē pieprasītākajām.

Pirms 10–20 gadiem nebija lielas daļas to profesiju, kuras šodien darba tirgū ir vienas no pieprasītākajām. Savukārt konkrētas dzīvesvietas izvēle tikai daļēji nosaka pieejamās iespējas – transporta un jauno tehnoloģiju attīstība nodrošina ātras mobilitātes un tiešsaistes komunikācijas iespējas neatkarīgi no fiziskās atrašanās vietas.

Dzīves kvalitāti mūsdienās vairāk ietekmē iespējas un prakse būt aktīvam sabiedriskajos un sociālajos procesos, būt mobilam izglītībā, praksē un nodarbinātībā, būt iesaistītam pilsoniskajās, brīvā laika, kultūras un veselīga dzīvesveida aktivitātēs. Kur un kā iesaistīties un būt aktīvam – tās lielā mērā ir pašu jauniešu izvēles, bet jaunatnes politikas plānotāju un īstenotāju dienaskārtībā aktuālam jābūt šo iespēju pieejamības un daudzveidības nodrošināšanas jautājumam, uzsvērts izdevumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti