Šodienas jautājums

(Zīmju valodā). Šodienas jautājums: Kas jāizdara, lai pedagogu streika nebūtu?

Šodienas jautājums

(Zīmju valodā). Šodienas jautājums: Cik noturīgs būs atbalsts Ukrainai?

Šodienas jautājums: Kas jāizdara, lai pedagogu streika nebūtu?

Pedagogu arodbiedrības vadītāja: Eksāmenu laikā skolotāji nestreikos

Centralizēto eksāmenu laikā pedagogi nestreikos. Tā Latvijas Televīzijas raidījumā sacīja Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga. 

Pedagogu arodbiedrība trešdien nolēma dot valdībai laiku līdz 15. martam, lai izpildītu iepriekš dotos solījumus par pedagogu algām, pretējā gadījumā solot 24. aprīlī ar vērienīgu protestu sākt Vislatvijas pedagogu streiku.

Vanaga sacīja: "Eksāmenos pedagogi nestreikos. Mēs nevaram tik lielā mērā kaitēt mūsu jaunās paaudzes tālākajām izglītības gaitām. To pedagogi nedarīs."

Vienlaikus LIZDA vadītāja uzsvēra, ka šajā jautājumā no arodbiedrības puses nebūs piekāpšanās. Proti, vai nu valdība izpilda streika prasības, vai pedagogi streiko. 

LIZDA vadītāja pauda: "Jā, mēs varbūt būsim pirmrindnieki kā nozares organizācija, kas varbūt beidzot panāks, ka tiesiskais nihilisms nevar būt. Un mēs aicinām arī citus tam sekot. (..) Mēs būsim nepiekāpīgi un prasīsim pildīt visus normatīvos aktus."

Vaicāta, vai ir kādi citi instrumenti, kā risināt radušos situāciju, Vanaga atbildēja: "Pieņemt noteiktus grozījumus normatīvajos aktos par pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiku un par slodzes balansēšanas uzsākšanu pilnīgi visiem pedagogiem. Tāpēc mēs arī lēmām par šo laika ietvaru."

Tikmēr izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") norādīja, ka viņa saredz ceļu, kā atrisināt domstarpības ar pedagogiem. 

Ministre norādīja: "Es nedomāju, ka streiks ir labākais risinājums, bet es absolūti saprotu arodbiedrību. Tik ilgstošā laika posmā šis skolotāju atalgojums nav veikts, ka uzticība droši vien ir ļoti zema. Tādēļ man tiešām gribas izdarīt… jo mums ir ļoti daudz mājasdarbu (..), lai mēs nonāktu pie tādas labi sabalansētas atalgojuma sistēmas."

KONTEKSTS:

LIZDA pagājušajā rudenī paziņoja par ieceri rīkot skolotāju streiku, paužot neapmierinātību ar nesabalansēto slodzi savās darbavietās un prasot iepriekš definētu pedagogu atalgojuma principu ievērošanu. Arodbiedrība iesniedza oficiālu pieteikumu par beztermiņa streiku no 19. septembra. Tajā plānoja piedalīties ap 23 000 izglītības darbinieku. 

Valdība piekāpās pedagogiem prasībā ne vien par algu nākamam gadam un slodzēm, bet tāpat apņēmās uzlikt par pienākumu nākamai valdībai izstrādāt un apstiprināt pedagogu algu pieauguma grafiku vidēja termiņa budžeta plānošanai. 

Ministru kabinets lēma par gandrīz 60 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu skolotāju algām jau šogad. Taču no 1. janvāra bija izdevies panākt tikai pirmsskolas pedagogu algu pieaugumu par 100 eiro, samaksai sasniedzot 1070 eiro par likmi.

Janvārī atsākās sarunas par to, kad tieši pārmaiņas skars arī citos izglītības līmeņos strādājošos, un ceturtdien arodbiedrības vadītāja Vanaga paziņoja, ka izdevies vienoties par algu pielikumu gan 2023. gada septembrī, gan 2024. gada janvārī.

Vēlāk LIZDA nolēma dot valdībai laiku līdz 15. martam, lai izpildītu iepriekš dotos solījumus par pedagogu algām, pretējā gadījumā solot 24. aprīlī ar vērienīgu protesta gājienu sākt Vislatvijas pedagogu streiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti