Dienas ziņas

Kolkasragā pirmo reizi izveidojies stāvkrasts

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pēc jauna izskalojuma dūņu dīķos izvietos videokameras

Pēc jauna izskalojuma dūņu dīķos Naujenes pagastā izvietos videokameras

Nav pagājuši trīs mēneši, kopš atkal pasliktinājusies situācija dūņu dīķos "Križi" Naujenes pagastā, kas atrodas netālu no Daugavpils. Aizvadītajā nedēļā pēc avārijas atjaunotajā aizsargvalnī izveidojies kārtējais izskalojums, kas gan šoreiz ir neliels. Kamēr atbildīgie cenšas saprast, kur rast līdzekļus teritorijas pilnīgai attīrīšanai, zināma jau aprēķinātā kompensācija, kas būs jāmaksā par nodarīto kaitējumu videi.

No dūņu dīķa pirms piecām dienām izplūda 130 kubikmetru dūņu un nokrišņu ūdens maisījuma, taču papildu piesārņojums tuvējā upē nav konstatēts.

SIA "Daugavpils ūdens" valdes locekle Jeļena Lapinska skaidroja: "Ceturtdien bija diezgan stiprs lietus un no sniega kušanas izveidojās neliels lokāls izskalojums. Līdz ar to uzreiz tika pieaicināta gan sanācijas firma, gan "Daugavpils ūdens" un ar pašu spēkiem to izskalojumu aizbēra."

"Daugavpils ūdens" vadītāja informēja, ka tuvākās nedēļas laikā plānots uzstādīt videonovērošanas kameras, lai notiekošajam sekotu līdzi tiešsaistē.

To, ka tieši šobrīd, kūstot ledum un sniegam, nepieciešama nopietnāka vietas uzraudzība, atzina arī Valsts vides dienestā. Lai gan kompensācija par videi nodarīto zaudējumu nupat kā aprēķināta – 10 tūkstoši eiro – tas nebūt nav viss.

Valsts vides dienesta Latgales reģionālās vides pārvaldes direktore Iveta Lobanoka norādīja: "Operators jau iesniedza zinātniski pētnieciskajam institūtam "Bior" savu pieteikumu ietekmes novērtēšanai, kas nodarīts zivju resursiem. Ilgstošākā laika periodā mēs vērtēsim arī ietekmi uz pieguļošo teritoriju kopumā. Arī paaugstinoties gaisa temperatūrai. Bet šobrīd varam redzēt, ka ūdens ir tīrs."

Avārijas sekas novērstas, taču pagājušās nedēļas notikums apliecina, ka noplūdes no dūņu dīķiem var atkārtoties.

Turklāt līdzās dūņu dīķiem atrodas Augšdaugavas novada domei piederoša sadzīves atkritumu izgāztuve. Šobrīd nekas neliecina, ka teritorijas pilnīgu attīrīšanu no vēsturiskā piesārņojuma izdosies sākt tuvākajā laikā.

SIA "Daugavpils ūdens" valdes locekle Lapinska pauda: "Līdz gada beigām tiks izstrādāts sanācijas plāns, lai varētu redzēt, cik liels finansējums vajadzīgs. Līdz ar to būs jāmeklē finansējums sanācijas plāna īstenošanai."

Savukārt Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš ("Saskaņa") norādīja: "Vidēji varētu izmaksāt ap 10 miljoniem eiro. Tuvākajā laikā, jau pēc sarunas, kas mums ir bijusi civilās aizsardzības komisijā ar novada domes priekšsēdētāju, mēs vērsīsimies atbildīgajās ministrijā, lai lemtu par valsts iesaisti."

SIA "Daugavpils ūdens" neatklāja, cik pašvaldības kapitālsabiedrībai izmaksā avārijas novēršanas darbi. Uzņēmums 2020. gadā strādāja ar 100 tūkstošu eiro lielu peļņu.

KONTEKSTS:

2021. gada 25. novembrī no dūņu laukiem "Križi" vaļņa nobrukuma rezultātā vidē noplūda 14 000 kubikmetru dūņu, radot piesārņojumu blakus esošajā meža teritorijā, kā arī Stropes un Līksnas upēs. Pēc dūņu lauku valdītāja SIA "Daugavpils ūdens" izpildīto neatliekamo darbu izvērtēšanas un visu veikto analīžu rezultātiem Valsts vides dienests veicis videi nodarītā kaitējuma aprēķinu, komersantam uzdots valsts budžetā iemaksāt 10 463 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt