Pēc iebildēm pārstrādās ieceri par atkāpēm no virsstundu apmaksas

Pēc tiesībsarga un atsevišķu deputātu iebildēm par atkāpēm no līdzšinējās virsstundu apmaksas kārtības, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija nolēmusi sagatavot alternatīvu likumprojektu Darba likuma grozījumiem, informēja parlamenta Preses dienestā.

Iepriekš valdības iesniegtās Darba likuma izmaiņas paredzēja iespēju nozarēs, kurās ar ģenerālvienošanos būtiski palielināta minimālā darba alga, noteikt mazāku piemaksu par virsstundu darbu. Tā būtu mazāka par 50% no darbiniekam noteiktās stundas algas likmes. Pašlaik par virsstundu darbu visos gadījumos noteikta piemaksa 100% apmērā.

Kā atzinis Saeimas Juridiskais birojs, piedāvātais likumprojekts pieļauj gadījumus, kad personai tiek samazināta piemaksa par virsstundu darbu, lai gan netiek garantēts darba samaksas pieaugums. Tas attiektos uz darbiniekiem, kuri jau patlaban saņem atalgojumu, kas pārsniedz ar ģenerālvienošanos paredzēto minimālo atalgojuma līmeni.

Tāpēc Saeimas komisija lūgs Ekonomikas ministriju un Labklājības ministriju sniegt precizētus atzinumus par likumprojektu, savukārt Valsts kanceleju – sagatavot informatīvu vēstuli par likumprojektu, tostarp juridiskajiem aspektiem, kas ņemti vērā, to sagatavojot. Alternatīvo likumprojektu sola gatavot sadarbībā ar Tiesībsarga biroju, Saeimas Juridisko biroju un citām iesaistītajām pusēm.

KONTEKSTS:

Saskaņā ar Darba likumu nozares ģenerālvienošanos slēdz darba devēji, kas nodarbina vairāk nekā 50% nozares darbinieku vai kuru preču apgrozījuma vai pakalpojuma apjoms ir vairāk nekā 50% no nozares apgrozījuma. Šāda ģenerālvienošanās ir saistoša visiem attiecīgās nozares darba devējiem un attiecas uz visiem darbiniekiem.

Latvijā līdz šim vispārsaistoša ģenerālvienošanās noslēgta tikai dzelzceļa nozarē. Patlaban būvniecības nozares uzņēmumi strādā pie ģenerālvienošanās savā nozarē, kur ir augsts ēnu ekonomikas īpatsvars. Šādu soli līdz šim atbalstīja 151 uzņēmums, kas aptverot vairāk nekā 30% nozares uzņēmumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt