Sadaļas Sadaļas

Patērētāju sargi soda vairākus «ātro kredītu» uzņēmumus par reklamēšanās pārkāpumu

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) sodījis nebanku kredītu devējus “VIA SMS” un “Extra Credit” par zīmolvārda reklāmu pārkāpumiem. Tiesa atstājusi spēkā PTAC pieņemto lēmumu par kredītu devēja “Ondo” pretlikumīgu zīmolvārda reklāmu, informēja PTAC.

Uzņēmums “VIA SMS” sodīts ar 7000 eiro. PTAC norādīja, ka uzņēmums dažādās vidēs izplatīja Patērētāju tiesību aizsardzības likumam neatbilstošas zīmolvārda reklāmas: “Vai zini par visām labajām īpašībām, kas piemīt kāpostam? Runā, ka tas labvēlīgi ietekmē gremošanas sistēmu, stimulē vielmaiņu un izvada toksīnus. Taču viasms.lv tic, ka kāposts rada prieku un ļauj ikdienu pārvērst svētkos. Viasms.lv zina par kāpostu visu, un mēs esam gatavi dalīties zināšanās!  Uzzini vairāk – viasms.lv. Viasms.lv – elastīgs aizdevums. “. Atbilstoši PTAC secinātajam konkrētā reklāma tika atzīta par normatīvajiem aktiem neatbilstošu patērētāju kreditēšanas reklāmu. 

Lietas izskatīšanā tika lūgts Latviešu valodas aģentūrai sniegt lingvistisku atzinumu par vārda ‘’kāposts’’  lietojumu patērētāju kreditēšanas reklāmās, secinot, ka “(..) vārda kāposts izmantojums reklāmā, kurā tiek runāts par aizdevumu – naudas summu, ko izsniedz kredītiestāde, ir uzskatāms par mērķtiecīgi izmantotu reklāmas paņēmienu: izmantota saistāmība starp vārdu nozīmēm, pat ja tās raksturīgas dažādiem valodas stiliem un žargonvārds uzskatāms par literārajai valodas neatbilstošas leksēmas izvēli.” 

Uzņēmumam “Extra Credit” piespriests 2500 eiro sods. Uzņēmums televīzijā izplatīja likumam neatbilstošu zīmolvārda reklāmu “(..)PIRMAIS BEZ MAKSAS, JO BINO IR KREIZI! IENĀC BINO.LV UN APSKATI TIEŠI SAVU PIEDĀVĀJUMU!”, kas atbilstoši PTAC secinātajam rada asociāciju tieši ar Sabiedrības piedāvāto kreditēšanas pakalpojumu, nevis zīmolvārdu.

Vēl arī PTAC norādīja, ka Administratīvā rajona tiesa ar 2. marta spriedumu atstāja spēkā pagājušā gada 31. jūlijā PTAC pieņemto lēmumu pret SIA “ONDO”, piemērojot 5000 eiro soda naudu par Reklāmas likumam neatbilstošas patērētāju kreditēšanas reklāmas izplatīšanu.  

PTAC norādīja uz tiesas atziņām attiecībā uz jēdziena “zīmolvārds” skaidrojumu un  patērētāju kreditēšanas reklāmas kopskatu.

  • Jēdziens ,,zīmolvārds” norāda uz tā saistību ar zīmolā ietverto vārdu jeb zīmola nosaukumu, kurš kopā ar pārējiem zīmola elementiem (simboliem, zīmēm un noteiktu dizainu) tiek izmantots noteiktas preces, pakalpojuma vai komersanta identificēšanai. Šāds zīmolvārda skaidrojums ir atrodams arī Senāta tiesu prakses apkopojumā, kurā norādīts, ka ar zīmolvārdu ir saprotams nosaukums īsai un vieglai ražojuma vai pakalpojuma identificēšanai tirgū (sk. Tiesu prakses apkopojuma ,,Par tiesu praksi strīdos par tiesībām uz preču zīmi” 108.lpp.).
  • Ar zīmolvārda reklāmu Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8.3 panta otrās daļas izpratnē, ņemot vērā normas kopējo mērķi, ir saprotama reklāma, kurā popularizēts kreditēšanas pakalpojumu sniedzēju identificējošs nosaukums, bet kurā vienlaikus nav ietverts aicinājums izmantot šī pakalpojumu sniedzēja pakalpojumus. Turklāt vērtējums par to, vai reklāmā šāds aicinājums ir ietverts, nevar būt formāls.
  • Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 8.3 panta pirmā daļa aizliedz reklamēt kreditēšanas pakalpojumus. Tādējādi vērtējums par to, vai reklāmu var izplatīt, ir atkarīgs nevis no tā, kad reklāma ir izstrādāta vai ievietota noteiktā izplatīšanas kanālā, bet no tā, vai reklāma, kura tiek izplatīta, ir vērtējama kā patērētāju kreditēšanas pakalpojumu reklāma. Ja reklāma ir vērtējama kā kreditēšanas pakalpojumu reklāma un uz to nav attiecināms kāds no likumā minētajiem izņēmumiem, sākot no 2019. gada 1. jūlija, to izplatīt nedrīkst.
  • Nav pamata uzskatīt, ka kreditēšanas pakalpojumi tiek reklamēti tikai tajā brīdī, kad konkrētā reklāma tiek ievietota sociālā tīkla profilā. Reklāmas funkciju tā pilda tik ilgi, cik ilgi tā sabiedrībai ir pieejama.
     
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt