Panorāma

Ukrainā notiekošais uzplēš padomju laika represēto rētas

Panorāma

Panorāma

Par spīti riskiem, iedzīvotāji ceļo uz Baltkrieviju

Par spīti brīdinājumiem Latvijas iedzīvotāji ceļo uz Baltkrieviju; bezvīzu režīms pagarināts līdz gada beigām

Baltkrievija nolēmusi līdz gada beigām pagarināt pirms mēneša ieviesto pagaidu atļauju bez vīzas apmeklēt Baltkrieviju Lietuvas un Latvijas iedzīvotājiem. Lai gan Valsts drošības dienests un Ārlietu ministrija brīdina par augstiem riskiem un baltkrievu specdienestu īpašu interesi, robežpunktos Silenē un Pāterniekos vieglo automašīnu plūsma manāmi pieaugusi. Iepirkties, apciemot radus, draugus, apmeklēt kapavietas. Tie ir tikai daži no iemesliem, kuru dēļ robežšķērsotāji no Latvijas tomēr dodas uz Baltkrieviju.

Cilvēki dodas uz Baltkrieviju pie radiem un iepirkties

Par spīti Ārlietu ministrijas aicinājumam neizmantot Baltkrievijā ieviesto bezvīzu režīmu jau teju mēnesi Silenes robežpunktu ik dienu šķērso vairāk nekā simts Latvijas valstspiederīgo.

“Vieglo automašīnu plūsma palielinājās piecas reizes. Ja runā par Latvijas valstpiederīgajiem, to skaits palielinājās vēl vairāk,” stāstīja Valsts robežsardzes Silenes robežkontroles punkta priekšnieka pienākumu izpildītājs Artūrs Pupins.

Daugavpilī satiktie cilvēki arī uzskata, ka viņiem bezvīzu režīms ir vajadzīgs.

Daugavpiliete Belogeja sacīja: “Ļoti labi. Mans vīrabrālis dzīvo Baltkrievijā. Tā jau ļoti reti pie viņa braucam, tagad, iespējams, aizbrauksim.”

Arī daugavpiliete Tatjana vasarā plānojot apciemot vecākus. Savukārt Rolands atbildēja: “Grūti pateikt, pats nebraucu uz turieni. Varbūt arī labi tiem, kas braukāja visu laiku, bet tiem, kas nebrauca, nezinu, vai tas labi vai slikti.”

Autobuss Minska–Rīga katru dienu dodas uz Baltkrieviju un atpakaļ. Parasti reisi ir aizpildīti, jo daudzi vietējie dodas uz kaimiņvalsti apciemot radus, apkopt kapus vai citu iemeslu dēļ. 

“Es kā papildu reiss braucu. Šodien mazāk, bet vakar divi pilni autobusi brauca. Pārsvarā brauc kādi 40% ar Krievijas pasēm, un atlikušie ar Latvijas un Baltkrievijas pasēm. Mums braucēju vairāk, kā ir bezvīzu režīms, iedomājaties – divi autobusi,” stāstīja autobusa šoferis.

Cilvēkiem ir dažādi iemesli, lai dotos uz Baltkrieviju. Kāda Rīgas iedzīvotāja pastāstīja, ka izmanto bezvīzu režīma iespēju, lai tiktos ar bijušo klasesbiedreni. Savukārt Krievijas pilsonim Dimitrijam, kurš dzīvo Daugavpilī, svarīga ir iepirkšanās, jo kaimiņvalstī, viņaprāt, ir lētāka un dabiskāka pārtika. 

Latvijas varasiestādes aicina uz Baltkrieviju nebraukt

Latvijas drošības dienesti norādīja – Baltkrievijas lēmums varētu liecināt ne tikai par pašpasludinātā diktatora Aleksandra Lukašenko mēģinājumiem uzlabot bēdīgo ekonomikas stāvokli, bet arī par kaimiņvalsts specdienestu intensīvu darbību. 

“Ņemot vērā pašreizējo saspīlējumu rietumvalstu attiecībās ar Krieviju un Baltkrieviju, ir pieaugusi šo valstu specdienestu interese arī par norisēm Latvijā.

Tādēļ Valsts drošības dienests brīdina Latvijas iedzīvotājus, ka Krievijas un Baltkrievijas specdienestu pārstāvji visbiežāk uzrunā un mēģina savervēt Latvijas valstspiederīgos tad, kad tie apmeklē Krieviju vai Baltkrieviju,” norādīja VDD.

Pirms trīs mēnešiem Valsts drošības dienests (VDD) aizturēja Baltkrievijas pilsoni aizdomās par spiegošanu Baltkrievijas specdienesta interesēs. Persona ieguva informāciju par Nacionālo bruņoto spēku objektiem, kā arī kritiskās infrastruktūras objektiem. Nav izslēgts, ka šī informācija nonākusi arī Krievijas specdienestu rīcībā, norādīja VDD. Arī Latvijas Ārlietu ministrijā norādīja – doties uz Baltkrieviju šobrīd nav vēlams. 

“Aicinājām un joprojām aicinām visus tos valstspiederīgos, kuri ir Baltkrievijā, izceļot no Baltkrievijas. Šie brīdinājumi ir saistīti gan ar jau pieminēto kara darbību, gan iekšpolitisko un ļoti sarežģīto drošības situāciju Baltkrievijā,’’ sacīja Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris.

Uz robežas sastaptie cilvēki gan norādīja, ka drošības riskiem īsti netic.

“Šādi tikai biedē cilvēkus. Īstenībā nav nemaz tik briesmīgi. Ir cilvēki, kas baidās – nezinu kāpēc –, ka karš, spiegi visur, diversanti, bumbas kritīs,” sacīja sastaptā Rīgas iedzīvotāja.

Robežsardzes pārstāvis Pupins gan atzina: “Komunicējot ar robežšķērsotājiem, jā, saņemam informāciju, ka ir papildus pārbaudes, intervēšana un diezgan ilgi pārbauda uz robežas.”

Gan robežsardzē, gan muitā, gan Ārlietu ministrijā brīdina, ka Baltkrievijas puse nav sniegusi pietiekami izsmeļošu informāciju, kas no ieceļotājiem un izceļotājiem šajā bezvīzu režīmā tiek prasīts. Arī par to, ka bezvīzu režīms tomēr tiek pagarināts, Baltkrievijas Ārlietu ministrija savā oficiālajā mājaslapā informāciju ievietoja tikai pirmdien, 16. maijā.

Baltkrievijas robežsardze izplatījusi informāciju, ka pēdējā mēneša laikā bezvīzu režīmu izmantojuši 9098 Latvijas pilsoņi un 3672 nepilsoņi. Tikmēr Latvijas Ārlietu ministrija režīmu izmantojušo iedzīvotāju skaitu ne apstiprina, ne noliedz.

Latvijas drošības iestādes aicina pievērst uzmanību bīstamām pazīmēm uz robežas ar Baltkrieviju un arī Krieviju – neierasti pastiprināta pārbaude un iztaujāšana, saskarsme robežkontroles punktā ar personām civilajā apģērbā, nevis robežsardzes formās, kā arī jautājumi, kas neattiecas uz robežsardzi un ir privāti jautājumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt