Paplašinās iespējas noteikt invaliditāti uz mūžu

Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai turpmāk būs plašākas tiesības jau pirmajā ekspertīzē noteikt invaliditāti uz mūžu pilngadīgām personām. Šādas izmaiņas paredz valdības pieņemtie grozījumi noteikumos par invaliditātes noteikšanas kārtību, informēja Labklājības ministrijā (LM).

Pašlaik personai pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas invaliditāti var noteikt uz noteiktu termiņu: sešiem mēnešiem, vienu gadu, diviem vai pieciem gadiem. Savukārt bez atkārtota invaliditātes ekspertīzes termiņa (uz mūžu) var noteikt tādai personai, kurai konstatēti konkrēti anatomiskie defekti vai veselības traucējumi, vai arī, ja personai ir stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi, kuru dēļ invaliditāte ir bijusi nepārtraukti noteikta ne mazāk kā piecus gadus.

Līdz ar to pašlaik, ja pilngadīgai personai saslimšanas vai traumas dēļ ir radušies stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi, kuri būtu par pamatu invaliditātes noteikšanai visa mūža garumā, bet kuri neatbilst noteikumos minētajiem veselības traucējumiem, var noteikt invaliditāti tikai uz terminētu periodu – līdz pieciem gadiem, liecina LM norādītais noteikumu anotācijā.

Līdz ar izmaiņām Ministru kabineta noteikumos Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijai būs tiesības jau pirmajā invaliditātes ekspertīzē noteikt invaliditāti uz mūžu personām jebkurā vecumā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, kurām ir iestājušies slimības vai traumas radīti stabili un neatgriezeniski funkcionēšanas ierobežojumi, kas būtu par pamatu invaliditātei visa mūža garumā.

Tas nozīmē – ja komisija, veicot invaliditātes ekspertīzi, pēc iesniegtajos dokumentos esošās informācijas varēs pamatoti izsecināt, ka minētie funkcionēšanas ierobežojumi cilvēkam saglabāsies visas dzīves laikā, tā būs tiesīga noteikt personai invaliditāti bez atkārtota invaliditātes ekspertīzes termiņa jeb uz mūžu.

Tas dos iespēju cilvēkiem ar stabiliem funkcionēšanas ierobežojumiem saņemt sociālās garantijas visa mūža garumā bez atkārtotas dokumentu iesniegšanas komisijā, norāda Labklājības ministrijā.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”) paziņojumā medijiem norāda, ka šis solis novērsīs gadu desmitiem praktizēto netaisnību pret cilvēkiem ar smagu invaliditāti, kurām tā regulāri bija jāpierāda ārstu komisijai.

KONTEKSTS:

Saskaņā ar Labklājības informācijas sistēmas datiem 2018.gadā kopumā invaliditāte bija noteikta 183 610 pilngadīgām personām, no kurām 16 949 personām invaliditāte tika noteikta pirmo reizi, savukārt uz mūžu invaliditāte tika noteikta 526 personām jeb 3,10%.

Mediji vairākkārt vēstījusi par situācijām, kad smagi slimi pacienti saskaras ar prasību atkārtoti pierādāt savu invaliditāti. Pērn šāda prasība tika mainīta attiecībā uz bērniem ar stabiliem un neatgriezeniskiem funkcionēšanas ierobežojumiem, ļaujot viņiem neveikt atkārtotu ekspertīzi. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti