Pusdiena

Vējonis aicinās uz tikšanos septiņu Saeimā ievēlēto partiju pārstāvjus

Pusdiena

Japānā aizturēts "Renault", "Mitsubishi" un "Nissan" padomes priekšsēdētājs

Neskatoties uz silto rudens sākumu, pēc Rīgas nakts patversmēm liels pieprasījums

Neskatoties uz silto rudens sākumu, pēc Rīgas nakts patversmēm liels pieprasījums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Septiņās Rīgas naktspatversmēs gada aukstajā laikā ir vieta gandrīz 900 cilvēkiem. Kamēr no Rīgas centra tālākās patversmes ietekmējis neraksturīgi siltais rudens un apmeklējums šobrīd nav liels, Rīgas centra patversmē „Gaiziņš” jau tagad ik nakti aizpildītas gandrīz visas vietas. Bet, kad temperatūras stabiņš nokritīsies zem nulles, visas patversmes sagaida lielu cilvēku pieplūdumu un ir gatavas pieņemt jebkuru, kam nepieciešamas naktsmājas.

Rīgas naktspatversmes pēc ziemas režīma sāka strādāt jau no 1. oktobra. Tas nozīmē, ka cilvēki patversmju telpās var uzturēties ilgāk un ir atvērtas papildu gultas vietas. Neskatoties uz silto rudens sākumu, oktobrī Rīgas patversmes vidēji dienā uzņēmušas 469 cilvēkus, kas ir vairāk nekā puse no kopējā vietu skaita.

Rīgas centrā vienīgā patversme ir Latvijas Sarkanā Krusta nakts patversme „Gaiziņš”. Šeit jau tagad naktī aizpildītas gandrīz visas vietas, stāsta patversmes sociālā darbiniece darbā ar bezpajumtniekiem Inese Vintiša. Jāņem gan vērā, ka "Gaiziņš" ir vienīgā naktspatversme, kurā uzņem arī cilvēkus reibumā.

„Tendence ir palielinājusies. Arī pat vasaras mēnešos mums ir krietni vairāk nekā pirms tiem pašiem sešiem gadiem, kad es sāku strādāt un tagad. Tas jau ir pamatojams ar to, ka daudzas dārza būdiņas nojauc, kur viņiem vasarā ir pamata dzīves vietas, un attiecīgi viņi vasarā arī izmanto patversmes pakalpojumus. Teorētiski mums tā ir jau ikdiena. Vienīgais - mēs drēbes vairāk sagatavojam ziemas sezonai, lai tomēr varētu klientus pārģērbt, bet principā mēs katru gadu zinām, kas būs plus/mīnus,” skaidro Vintiša.

Viena no lielākajām nakts patversmēm galvaspilsētā ir Rīgas patversme. Divās vietās tā var nodrošināt naktsmājas vairāk nekā 250 cilvēkiem. Arī šeit oktobra sākumā nakšņoja tikai nepilni 150 cilvēki, bet mēneša beigās jau gandrīz 200.

„Protams, ka mēs esam gatavi, bet katru gadu ir tā, ka tas noslogojums, tā darba intensitāte nāk ar rudeni un ziemas mēnešiem. Principā sieviešu nodaļa kā vienmēr arī gandrīz vasarā ir aizpildīta, tur diezgan vienāds ir šis skaits. Vīriešu nodaļā mazāk, vasarā gandrīz puse, tagad pieaug,” stāsta patversmes vadītāja Dagnija Kamerovska.

Divas patversmes kā līguma pakalpojumu Rīgas pilsētā nodrošina arī SIA "V.E.L.G.". Kā stāsta patversmes Sociālā darba nodaļas vadītāja Rasma Ziediņa, viņi naktspatversmes pakalpojumus nodrošina Bolderājā un Ziepniekkalnā. Tomēr viņi šobrīd lielu pieprasījumu pēc naktsmājām neizjūt.

„Mums palielinās vietu skaits, jo mums vasarā vispār Kartupeļu ielas patversme slēgta un Bolderājā ir tikai 30 vietas, tad tagad jau mums ir 80 un 40 vietas. Pašlaik mēs neizjūtam nekādu pieplūdumu. Jo pašlaik laiks ir tāds, kāds dažreiz jūlijā,” stāsta Ziediņa.

Lielāko cilvēku pieplūdumu naktspatversmes sagaida vēlāk – kad iestāsies ziema un ārā būs mīnusi. Ja gaisa temperatūra nokrītas zem mīnus desmit grādiem, patversmes ir gatavas strādāt arī diennakts režīmā. Tās arī aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un nepaiet vienaldzīgi garām cilvēkam, kurš nonācis bezpalīdzīgā stāvoklī gada aukstajā laikā, bet šādās situācijās zvanīt operatīvajiem dienestiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti