Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Valstis tomēr ierobežo potēšanu ar «AstraZeneca»

Panorāma

Liek izlīdzināt nodevas starp viendzimuma un tradicionālajiem pāriem

Cīņa par Mārupīti

Nelegāla būvniecība Mārupītes krastos apdraud ligzdojošos putnus un zemes īpašnieka maku

Ir sācies putnu ligzdošanas laiks, kad mežizstrādes  un būvniecības darbi dabas teritorijās nav ieteicami. Taču Mārupītes krastos Bieriņos rūc motorzāģi un dārdina buldozeri. Šī parasti klusā Rīgas rajona iedzīvotāji satraukušies par šaubīgiem būvdarbiem, kas postot krastu biotopus. Tikmēr atbildīgie dienesti ierosinājuši arī administratīvā pārkāpuma lietvedību par patvaļīgu būvniecību un būvvaldes prasību ignorēšanu. 

Vēl pirms pusotras nedēļas Bieriņos Mārupītes krasts izskatījās pavisam citādāk – te auga ievas, tecēja vairāki avotiņi. Ideāla vieta dažādām augu un putnu sugām, ne tik ideāla – nekustamo īpašumu biznesam. Tādēļ zemes īpašnieks to izcirtis, apbēris ar smiltīm un zemi, noplanējis paaugstinot līmeni par 25 centimetriem, neliekoties ne zinis ne par būvvaldes saskaņojumiem, ne vides aizsardzības prasībām.

Trauksmi par Kantora ielā 16a sāktajiem būvdarbiem pēdējo nedēļu laikā cēluši vairāki Bieriņu rajona iedzīvotāji. Cilvēki saukuši gan policiju, gan būvvaldi. Uz brīdi viss pieklusis, bet pēc uzraugu aizbraukšanas ekskavatori atkal iedarbināti. 

Bieriņu iedzīvotājs un Rīgas domes deputāts Valdis Gavars (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība) norādīja: “Viss te notiek, dzeltenā smiltiņa līdzinājās virsū kokiem... Zvanām uz būvvaldi. Kaimiņš izsauca policiju tajā brīdī. Atbrauca būvvalde, bet man nebija laiks būt uz vietas – komitejas sēde. Kaimiņš atzvana – būvvalde bija, parunājās, aizbrauca, bet darbi turpinās.”

Būvvalde sāka nopietnāk reaģēt tikai tad, kad trauksmes cēlējs izvilka savu domes deputāta apliecību. Tika noņemti mērījumi, kuri atklāja, ka augsnes virskārta paaugstināta par 25 centimetriem. 

Rajona iedzīvotāji nobažījušies, ka uzbēršanas rezultātā aizbērti avotiņi, tādēļ apkārtne sāks pārpurvoties. Turklāt Mārupītes pīlēm atņemtas ligzdošanas vietas. 

Būvvaldē apstiprināja, ka zemes paaugstināšana notikusi bez saskaņojuma. Iestāde šo pārkāpumu esot konstatējusi jau 1. aprīlī un informējusi par to īpašnieku, pieprasot pārtraukt darbus un atjaunot zemesgabala iepriekšējo stāvokli. Vakar atkārtotā pārbaudē konstatēts, ka noticis pretējais.  

Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis Edgars Butkāns skaidroja: “Zemes virskārtas izlīdzināšanas darbi ir turpināti. Tostarp vietām šis zemes virskārtas līmenis ir paaugstināts par 25 centimetriem. Tostarp apberot arī daļu no teritorijā augošajiem kokiem.”

Papildus prasībai atjaunot zemes iepriekšējo stāvoklī Būvvalde ierosinājusi arī administratīvā pārkāpuma lietvedību par patvaļīgu būvniecību un būvvaldes prasību ignorēšanu. Sods par šādiem pārkāpumiem fiziskām personām ir līdz 5000 eiro. 

Kopš 2019. gada oktobra Zemes gabala Kantora ielā 16a īpašniece ir uzņēmēja Ieva Riteniece. Viņa apgalvojusi, ka nekādus būvvaldes iebildumus neesot saņēmuši un visi darbi notiekot likumīgi. 

“Tie ir krasta sakopšanas darbi, un man ir izsniegtas būvatļaujas, un neviena institūcija man nevar norādīt, ko tad es daru nelikumīgu. (..) Tā nav krasta paaugstināšana. Kurš to ir nosaucis par krasta paaugstināšanu? (..) Nu, man nav informācijas [par zemes uzbēruma aprēķinu], es nevaru to komentēt,” sacīja zemes gabala īpašniece.

Zemes īpašniece sūdzības būvvaldei skaidroja ar kaimiņu konfliktu. Savukārt citi Bieriņu iedzīvotāji stāstīja, ka adresē teritorijas sakopšanas laikā nozāģēti arī lieli un veseli koki, diametrā virs atļautā maksimuma. Turklāt pašā būvlaukuma vidū slejas vistu vanaga ligzda, ap ko šajā laikā jābūt liegumam. 

Tādēļ pārbaudes par te notikušajiem darbiem pašlaik veic arī Valsts vides dienests, Dabas aizsardzības pārvalde un Valsts meža dienests. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt