Panorāma

Panorāma

Panorāma

Sācies starptautiskais koru konkurss «Rīga dzied»

NMPD aizvien izjūt darbinieku trūkumu

Neatliekamās palīdzības dienests aizvien izjūt darbinieku trūkumu

Pērn pieņemtie lēmumi par atalgojuma palielināšanu Neatliekamā medicīniskā palīdzības dienestā (NMPD) nav novērsuši draudus, ka kādā brīdī nebūs mediķu, kuri brauc uz izsaukumiem. Lai arī turpmāk būtu, kas brauc uz pacientu izsaukumiem, dienestā sāktas izmaiņas līdzšinējā darba organizācijā. Ieradumus nāksies mainīt arī pacientiem, kuriem mazāk akūtas problēmas būs jārisina ambulatori.

Krīzes situācija NMPD iestājās pērn, kad zemo algu un lielās slodzes dēļ mediķi masveidā pameta darbu. Tagad algas palielinātas par 20%, sasniedzot 890 eiro par slodzi pirms nodokļu nomaksas. Dienesta vadītāja Liene Cipule gan atzina – tas ir bijis plāksteris darbaspēka problēmām.

"Liela loma ir tam, ka nav šo darbinieku, to nav visā Latvijā, tos nav iespējams pat rekrutēt, pat ja mēs izdomājam, ka mums būs ļoti lielas algas. Nebūs tā, ka mums kāds nāks tagad vairāk strādāt, jo tas trūkums ir visā nozarē. Tas ir tas lielākais izaicinājums," atzīmēja Cipule.

Jau šobrīd valstī ik dienu trūkst 10 nokomplektētu NMPD brigāžu. Rīgā situācija ir vēl kritiskāka.

"(..) Tas noslogojums Rīgā, ir ļoti liels un dažas brigādes izpilda pat virs 40 izsaukumiem diennaktī," sacīja NMPD direktora vietnieka operatīvajos jautājumos pienākumu izpildītājs Aleksandrs Zaļeskis.

Latvijā aizvien liela daļa cilvēku NMPD saucot mazāk nopietnos gadījumos, piemēram, pie palielināta asinsspiediena vai augstas temperatūras. Šādu – sekundāro izsaukumu skaits šobrīd veido aptuveni 35%-40% gadījumu. Dienestā tos sākts risināt, sniedzot pacientiem un to tuviniekiem konsultācijas pa tālruni, kas pērn samazinājis izsaukumu skaitu. Tāpat pēc prioritātēm tiek šķiroti izsaukumi. Kopš pērnā gada izveidotas arī tā sauktās dienas brigādes, kurā šofera pienākumus pilda viens no mediķiem. Tāds ir arī Alvis Osmanis.

"Šobrīd nav bijusi vēl neviena situācija, kur mēs netiktu galā divatā. Ja būtu trešais cilvēks, jā, piekrītu, kaut kādas lietas viņš varētu palīdzēt. Bet, ja tas ir šoferis, tad kaut ko pieturēt, atnest.

Bet, ja tas ir kolēģis, tad saprotamies jau no pusvārda. Nekas nav jāsaka," atzina NMPD mediķis.

Sekojot pasaules praksei, šādu brigāžus tuvākajos gados būs arvien vairāk, paredzot arī īpašas izglītības programmas dienesta darbiniekiem. To izveide jau palīdzējusi nosargāt gan esošo brigāžu skaitu, gan izveidot vēl sešas jaunas, kā arī izpildīt likumā noteiktās prasības. Dienestā gan uzsver – no trīs cilvēku brigādēm atteikties nav plānots, taču tās došoties uz sarežģītākiem izsaukumiem.

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti