Panorāma

Džo Baidens uzskata, ka Krievija iebruks Ukrainā

Panorāma

Skolēniem auduma maskas vēl saglabās

Naktī izdevies pārvietot Rīgas autoostas ozolu

Naktī pārvietots Rīgas autoostas sarkanais ozols

Paglābts no dzelzceļa cēlēju piespriestā nāvessoda un nu arī veiksmīgi pārvietots. Tāds šo rītu sagaidīja Rīgas autoostas sarkanais ozols. Pret koka nociršanu iestājās simtiem rīdzinieku. Ozola pārvietošana ilga vairākas stundas. Tika pilnībā apturēta dzelzceļa un tramvaju kustība un atslēgtas jebkādas komunikācijas. Tagad savās pagaidu mājās – turpat netālu pie autoostas iebrauktuves – koks gaidīs brīdi, kad "Rail Baltica" dzelzceļa izbūves darbi būs pabeigti.

Arboristi paši nespēj noticēt, ka šonakt viss ritēja tik gludi. Lai pārvietotu vairāk nekā 40 tonnas smago koku, nepietika ar zināšanām un tehniku. Bija jāsaskaņo dažādu komunikāciju atslēgšana. Var teikt, ka uz vairākām stundām ap autoostu viss pamira, lai koks dzīvotu.

"Lai dzelzceļu apturētu, lai autoosta nestrādātu, lai apturētu elektrību, tik daudzi cilvēki iesaistīti. (..)

Tas ir lielākais projekts būvniecības vēsturē. Viss notika tik gludi. Mēs paši nespējām to aptvert. Divas minūtes pirms atslēdza strāvu, krāns jau stāvēja. Sākās celšana. Četros bija jābūt pabeigtam. Viss bija pabeigts, un komanda laimīga," stāstīja arboristu uzņēmuma "Labie koki" vadītājs Edgars Neilands.

"Labo koku" pieredzē ir arī 1500 tonnu smagu koku pārvietošana. 40 tonnas, cik ar metāla paliktni sver šis ozols, nav rekords. Bet šis ir viens no emocionālākajiem stāstiem, jo koku izdevās izglābt no nociršanas.

Pārvietotais ozols autoostas teritorijā.

"Mēs varam lepoties! Mēs esam sabiedrība, kas, neskatoties uz visām ķibelēm, kas mums ir, vētra, omikrons un norauti jumti, atrodam brīdi un pārliekam skaistu koku, un tas ir simbolisks koks," piebilda Neilands.

Augsne bija pilna ar būvgružiem, un koku nācās atbrīvot arī no tiem. "To mēs griezām vaļā kā vēderu operācijā, sargājot saknes. Lai koku var celt."

Koks novietots netālu, un ikviens var redzēt, cik plaša ir sakņu sistēma un cik daudz kokam vajag zemes.

"Tāpat kā par aisbergiem mēs runājam, mēs te redzam, kas tam kokam ir, cik vajag zemi un telpu. Katrai lapai vajag pāris mazās saknītes, šeit ir astoņi reiz seši metri, 30 kvadrātmetri," norādīja Neilands.

Tagad ap koku izveidos tādu kā milzu podu, kurā sabērs visu, kas nepieciešams.

Šādi koks var gaidīt arī vairākus gadus, kamēr atgriezīsies savā īstajā vietā. Vasaras mēnešos tas cītīgi jālaista.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt