NA rosinās atcelt Sudrabu no «oligarhu sarunu» izmeklēšanas komisijas vadītāja amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 2 mēnešiem.

Nacionālā apvienība (NA) rosinās atcelt Ingunu Sudrabu ("No sirds Latvijai") no "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītājas amata jau tuvākajā sēdē. Šādu apņemšanos vēstulē Valsts prezidentam Raimondam Vējonim pauž NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Politiķis arī aicina Valsts prezidentu aktīvi iesaistīties, uzrunāt partiju pārstāvjus un panākt, lai "apkaunojošais balsojums jau drīzumā kļūst par izlabotu kļūdu".

"Balsojums, kas simbolizē attieksmi pret draudiem nacionālajai drošībai, vienojis nekur neformulētu politisku aliansi no dažādu partiju, tai skaitā “Saskaņas” pārstāvjiem. Notikušais uzticību Latvijas valstiskumam var ievainot vairāk nekā ārvalstu hibrīdkara elementi, ja vien šis gadījums nav par tādu jau uzskatāms," vēstulē paudis Dzintars.

Viņš atgādina, ka Sudraba žurnālā "Ir" publicētajās "oligarhu sarunās" minēta kā potenciāla Ministru prezidente, par kuru nolemts Maskavā.

"Neatkarīgas Latvijas amatpersona nav izraugāma Maskavā. Jau šādai iespējamībai vajadzētu kalpot par politiskās vides mobilizējošu faktoru, lai izteikumus rūpīgi izmeklētu. Ar šādu aicinājumu esmu personīgi vērsies Drošības policijā. Arī parlamentārajai izmeklēšanas komisijai šī epizode būtu jāizanalizē un jāsniedz pilsoņiem pārliecinošas atbildes," atzīmē politiķis.

Dzintars atzīmē, ka parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadību atklātā balsojumā uzticēt pašai Sudrabai no politiķu puses ir "amorāls un bīstams izaicinājums". "Tā ir rotaļāšanās ar Latvijas valstiskumu, ko neatkarīgi no politiskās piederības un pārliecības mēs nedrīkstam pieļaut."

Viņaprāt, balsojums par Sudrabu kā izmeklēšanas komisijas vadītāju ne tikai palielina sabiedrības neuzticību, bet demonstrē ņirgāšanos un visatļautību.

Arī Saeimas deputāts un parlamentārās izmeklēšanas komisijā ievēlētais Andrejs Judins (partijas "Vienotība" frakcija) intervijā Latvijas Radio atkārtoti pauda viedokli, ka Sudrabai interešu konflikta dēļ ne tikai nevajadzētu vadīt komisiju, bet arī tajā strādāt. Lai arī viņa "oligarhu sarunās" nav piedalījusies, viņas vārds tajās figurē.

Judins atklāja, ka viņu komisijas vadītāja izvēlē pārsteigusi arī Latvijas Reģionu apvienības Saeimas frakcijas deputāta Mārtiņa Šica rīcība. Viņš dienu pirms balsojuma esot uzmeklējis Judinu un apgalvojis, ka Judins esot vienīgais, kas varētu vadīt šādu komisiju. Taču vēlāk Šics savu nostāju mainījis un balsojis par Sudrabu komisijas vadībā.

Judins atzina, ka nebija cerību, ka viņš varētu tikt apstiprināts komisijas vadībā, jo tās vairākums atbalstīja Sudrabas kandidatūru, taču negaidītā Šica nostājas maiņa pārsteidza.

Savukārt Ministru prezidents Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība)  uzskata, ka valdošās koalīcijas pārstāvjiem jāvienojas par "oligarhu lietas" parlamentārās izmeklēšanas komisijas darbu iecerēto mērķu sasniegšanai un visiem pieņemamu vadītāju.      

Komentējot Sudrabas ievēlēšanu par parlamentārās komisijas vadītāju, premjers piektdien, 28.jūlijā, žurnālistiem pauda viedokli, ka tas varēja būt "diezgan spontāns risinājums".

"Manā skatījumā komisija ir beigusies vēl nesākusies," sacīja Kučinskis. Viņaprāt, koalīcijai ir jāizvērtē situācija, jāatrod vadītājs, kas ir visiem pieņemams, un jāatrisina visi jautājumi pirms iespējamiem balsojumiem.

Jau ziņots, ka Saeima ārkārtas sēdē ceturtdien, 27. jūlijā, pēc plašām debatēm apstiprināja "oligarhu sarunu" parlamentārās izmeklēšanas komisijas sastāvu. Tas atbalstīts, 86 deputātiem balsojot par, bet diviem pret. Par izmeklēšanas komisiju vadītāju apstiprināta deputāte Sudraba, kuras vārds figurē žurnāla "Ir" publiskotajās "oligarhu sarunās". Savukārt par komisijas sekretāru kļuva Šics.

Šics iepriekš atbalstu Sudrabai skaidroja ar to, ka par spīti aiziešanai no partijas, Judins joprojām ir "Vienotības" Saeimas frakcijā, kuru vada Solvita Āboltiņa. Viņas ietekmes dēļ viņš nevarot atbalstīt Judinu.

"Tas Maskavā ir nolemts, ka mums vajag Sudrabu par premjeri,” iepriekš rakstīja žurnāls "Ir", atsaucoties uz uzņēmēju Viesturu Koziolu, kurš sarunājies ar bijušo satiksmes minstru, politbiznesmeni Aināru Šleseru. Sudraba noliedz saistību ar „Rīdzenē” runāto. 

Saeima komisiju izveidoja šā gada 21.jūlijā pēc 35 deputātu pieprasījuma, un tās darbības laiks sākotnēji būs seši mēneši.

Jau vēstīts, ka žurnāls "Ir" publicējis “Rīdzenes sarunas”, kurās vairāku gadu garumā fiksēts Aināra Šlesera, Aivara Lemberga un viņiem tuva loka personu teiktais. Vienā no sarunām tā saucamie oligarhi – Aivars Lembergs, bijušie politiķi Andris Šķēle un Ainars Šlesers –, kā arī pazīstami uzņēmēji pārrunā ietekmes sfēras dažādos uzņēmumos ar valsts kapitālu, augstu amatpersonu gāšanu un to, kā pārņemt varu medijos

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti