Pēc ārkārtējās situācijas beigām jeb no 1. marta līdz 1. aprīlim daļai nodarbināto tiks atcelta prasība par Covid-19 potes vai pārslimošanas sertifikātu, bet prasība citu starpā saglabāsies izglītības jomā strādājošajiem. Kas ar šo prasību notiks pēc 1. aprīļa, aizvien nav skaidrs, tāpēc Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) aicina valdību pēc iespējas ātrāk viest skaidrību un pieņemt noteikumus.
Neskaidrība par to, kas ar šo prasību izglītības jomā strādājošajiem notiks pēc 1. aprīļa, uztrauc pedagogus un skolu tehnisko darbiniekus. Sevišķi tos, kuri līdz šim brīdim nav vakcinējušies. Viņiem nav skaidrs, vai varēs atgriezties darbā, ja Covid-19 sertifikātu prasība tiks apturēta.
LIZDA vadītāja Inga vanaga norādīja: “Turēt šādā neziņā un nemitīgā spriedzē šo nodarbinātības vidi, gan fiziski, gan emocionāli veidot sarežģītāku, tas ir pats trakākais, kas šobrīd var būt, zinot kādā vidē, cik daudzas dažādas citas problēmas jārisina izglītības iestādei.”
Arodbiedrības viedoklis par to, vai pēc sertifikātu atcelšanas darbā būtu jāļauj atgriezties iepriekš nevakcinētajiem un Covid-19 nepārslimojušajiem cilvēkiem, pagaidām nav zināms. 16. martā paredzēta LIZDA padomes sēde, līdz kurai tiks apkopoti organizācijas dalībnieku viedokļi par to, vai nākotnē būtu jābūt prasībai pēc Covid-19 sertifikātiem, lai strādātu izglītības jomā.
Saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas 13. februāra datiem patlaban ir vairāk nekā 2500 izglītības iestāžu darbinieku bez Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta.
Diskusijas par to, vai prasība pēc Covid-19 sertifikāta izglītības jomā strādājošajiem saglabāsies pēc 1. aprīļa, pašlaik turpinās. Patlaban eksperti Operatīvās vadības grupā vērtē epidemioloģiskos un citus riskus. Politiskais lēmums būs atkarīgs tieši no viņu piedāvātā risinājuma.
Izglītības ministre Muižniece sacīja: “Šīs diskusijas pamatā notiek arī ekspertu līmenī. Sagaidāms, ka (..) jautājumu par šo prasību pēc vakcinācijas sertifikāta varētu izskatīt divu nedēļu laikā, lai cilvēkiem martā ir skaidrs, kas notiks aprīlī.”
Muižniece arī uzskata, ka skolu direktoriem būtu jābūt tiesībām lemt, vai saukt atpakaļ darbā tos cilvēkus, kuriem iepriekš nebija Covid-19 sertifikāta, ja būs politiska vienošanās, ka izglītības iestādēs var strādāt bez sertifikāta.
KONTEKSTS:
Valdība lēma, ka no 1. marta, kad Latvijā būs beigusies Covid-19 ārkārtējā situācija, līdz 1. aprīlim daļai nodarbināto tiks atcelta prasība par Covid-19 potes vai pārslimošanas sertifikātu, bet tā saglabājas ārstniecības iestādēs, sociālajā aprūpē un izglītības jomā strādājošajiem, kā arī virknei pakalpojumu sniedzēju, kas nonāk kontaktā ar citiem cilvēkiem. Tāpat darba devējam pašam būs tiesības noteikt profesijas, kurās varēs pieprasīt Covid-19 sertifikātu.