Pēc 1. marta virknē profesiju vēl saglabās prasību pēc Covid-19 sertifikāta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No 1. marta, kad Latvijā būs beigusies Covid-19 ārkārtējā situācija, līdz 1. aprīlim daļai nodarbināto tiks atcelta prasība par Covid-19 potes vai pārslimošanas sertifikātu, bet tā saglabājas ārstniecības iestādēs, sociālajā aprūpē un izglītības jomā strādājošajiem, kā arī virknei pakalpojumu sniedzēju, kas nonāk kontaktā ar citiem cilvēkiem. Tāpat darba devējam pašam būs tiesības noteikt profesijas, kurās varēs pieprasīt Covid-19 sertifikātu. Tas izriet no otrdien, 15. februārī, Ministru kabinetā izlemtā.

ĪSUMĀ:

  • No 1. marta daļai nodarbināto saglabās prasību pēc kovida sertifikāta;
  • Prasību saglabās ārstniecībā, sociālajā aprūpē, izglītībā un ieslodzījuma vietās strādājošajiem;
  • Prasība pēc sertifikāta saglabāta tur, kur ir ciešs kontakts ar cilvēkiem un risks kovida dēļ;
  • Arī virknei pakalpojumu sniedzēju būs jābūt ar Covid-19 sertifikātiem;
  • Darba devējiem būs iespēja noteikt amatus, kurās darbiniekam vajag sertifikātu;
  • Darba devējs var arī noteikt darbiniekus, kuriem jāveic Covid-19 skrīninga testi;
  • Savukārt par kārtību pēc 1. aprīļa vēl notiks ekspertu diskusijas.

Kā skaidroja Veselības ministrijā, prasība pēc sertifikāta saglabāta tur, kur darbs saistīts ar ciešu kontaktu ar cilvēkiem, kura dēļ iespējami nopietni Covid-19 uzliesmojumi, kā arī vadoties no apsvērumiem, ka šie darbinieki nodrošina sabiedrībai būtiskus pakalpojumus, kuru nepārtrauktība ir nozīmīga sabiedrības veselībai vai drošībai.

Proti, par šādu darbu veicējiem uzskata ārstniecības iestāžu darbiniekus, kas ikdienā strādā ciešā kontaktā ar pacientiem un ir pakļauti augstam inficēšanās riskam ar Covid-19, tādējādi ir augsts risks šo cilvēku veselībai un ir pat risks nomirt no Covid-19.

Grozījumu autori arī skaidroja, ka ir būtiski novērst šo darbinieku smagus saslimšanas gadījumus, kā rezultātā šie darbinieki ilgstoši ir darba nespējīgi un rodas risks viņu veikto funkciju nepārtrauktībai.

Ministrijas ieskatā, tāda pati situācija ir darbiniekiem, kas ir tieši iesaistīti ilgstošas sociālās aprūpes pakalpojumu saņēmēju aprūpē, kā arī ieslodzījuma vietu amatpersonām.

Arī izglītības iestāžu un bērnu uzraudzības pakalpojumu sniedzēju darbinieki, kas strādā ciešā kontaktā ar bērniem, ir pakļauti augstam inficēšanās riskam ar SARS-CoV-2, tādēļ ir svarīgi novērst smagu risku šo darbinieku veselībai, kā arī novērst risku, ka šie darbinieki, saslimstot ar smagu slimības formu, ilgstoši nevar veikt savus darba pienākumus un tādējādi tiek kavēts izglītības process.

Pakalpojumi drošā vidē 

Covid-19 sertifikāts būs vajadzīgs arī darbiniekiem, kas savus darba pienākumus veic epidemioloģiski drošā vidē – proti iesaistīti pakalpojumu sniegšanā, kas saistīti ar:

  • izklaidi, tai skaitā diskotēkās, naktsklubos;
  • ar azartspēlēm, derībām un atrakcijām, tostarp akvaparkos, izklaides un atrakciju centros, batutu parkos,
  • ar sportu,
  • sabiedrisko ēdināšanu,
  • individuālajiem pakalpojumiem, tai skaitā skaistumkopšanas un labsajūtas pakalpojumiem, kuru saņemšanas laikā netiek lietota sejas maska un ir ciešs kontakts ar pakalpojuma saņēmēju.

Pakalpojumu sniegšanas laikā ir augsts risks inficēties gan pakalpojuma sniegšanā iesaistītajam darbiniekam, gan pakalpojuma saņēmējam, tāpēc gan pakalpojuma sniedzējam, gan pakalpojuma saņēmējam ir vajadzīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts.

Darba devējiem

Nosacījumi paredz, darba devējam būs tiesības noteikt darbus, kas ir jāsniedz epidemioloģiski drošā vidē un/vai kuru veikšanas laikā pastāv paaugstināta iespēja inficēties, atrodoties tiešā saskarsmē un kontaktējoties ar lielu skaitu personu, kuru veselības stāvoklis nav zināms, vai darbinieku klātienes darba pienākumi ir kritiski svarīgi sabiedrībai, kā arī uzņēmuma vai iestādes darbības nepārtrauktības nodrošināšanai.

Tāpēc darba devēji varēs noteikt konkrētus darbiniekus, kuriem pienākumu veikšanai klātienē ir nepieciešams pārslimošanas vai vakcinācijas sertifikāts.  

Tāpat epidemioloģiskās drošības nolūkā darba devējs var noteikt arī darbiniekus, kuriem nepieciešams veikt Covid-19 rutīnas skrīninga testu, tai skaitā gadījumos, ja darba apstākļu dēļ darbinieks neievēro mājas karantīnu un ir nepieciešams veikt rutīnas skrīninga paštestu katru reizi pirms darba uzsākšanas.

Šādos gadījumos testa veikšanu apmaksā darba devējs.

Kā pirmdien preses konferencē pēc valdību veidojošo partiju sanāksmes skaidroja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!"), diskusijas par to, kādas prasības attiecība uz Covid-19 sertifikātu nodarbinātībā būs spēkā pēc 1. aprīļa, kad iecerēts atcelt visus ierobežojumus, saglabājot vien rekomendācijas, diskusijas notiks tuvākajā laikā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti