Dienas ziņas

Ieklausies Latgalē!

Dienas ziņas

Uga Dumpis: ceļošana nav laba doma

Pretmobilitātes mācības poligonā «MEŽAINE»

«Mežaines» poligonā mācās, kā aizturēt iespējamo pretinieku

Uz ceļiem izbērtas dažādas kravas, demontētas brauktuvju virsmas, uzspridzinātas caurtekas vai ar sprāgstvielām bojāta militārā tehnika – tās visas ir pretmobilitātes darbības, kā aizturēt pretinieka virzīšanos pa valsti. To nav iespējams nodrošināt bez sadarbības ar dažādām civilajām institūcijām. Lai veicinātu iesaistīto iestāžu un komersantu izpratni par pretmobilitāti, Skrundas novadā esošajā poligonā "Mežaine" notika vērienīgas praktiskās mācības ar demonstrējumiem.

Poligonā "Mežaine” vairāki ceļa posmi sagatavoti tam, lai parādītu, kā noritētu pretmobilitātes pasākumi brīdī, ja iespējamais pretinieks virzītos pa Latviju, šai gadījumā – pa Kurzemi.

Galvenais uzdevums ir būt gataviem viņu kustību bremzēt un sabremzējuma vietās nodarīt pēc iespējas lielākus zaudējumus.

Ja karavīriem un zemessargiem šīs ir praktiskās mācības, pieaicināto civilo institūciju pārstāvjiem šī ir iepazīšanās ar procesu un to, kāda sadarbība nepieciešama šādā situācijā.

Viena no pretmobilitātes metodēm ir transporta plūsmas ietekmēšana ar neletālām kravām, piemēram, uz ceļa tiek izbērtas smilšu kaudzes, kustību var kavēt arī betona bluķi vai baļķi. Lai to īstenotu, nepieciešama smagā tehnika, tāpēc Zemessardzes 4. Kurzemes brigāde sadarbojas ar vairākiem uzņēmumiem, kuriem tāda pieder.

"Man šī ir pirmā reize, kad redzu, kā armija sadarbojas ar privātām institūcijām, kā aizsprosto ceļus, kā taisa vaļņus.

Tas tikai visu mūsu pašu drošībai," teica SIA "Urbumiņš pluss" valdes priekšsēdētājs Jānis Brūveris.

Viens no svarīgiem sadarbības partneriem ir arī valsts AS "Latvijas Valsts meži" (LVM), gan nododot zemes aizsardzības funkciju veikšanai, gan saskaņojot mācības mežu teritorijās. Arī pretmobilitātē bez viņu atbalsta neiztikt.

"Mēs pārzinām teritoriju, mums ir šis darbinieku tīkls, mežkopji un plānotāji, laba ģeogrāfiskā informācija (..)," klāstīja LVM Nekustamo īpašumu pārvaldes vadītājs Valdis Kalns.

Vairāki objekti bija sagatavoti arī spridzināšanai, lai parādītu, kā ar dažādām metodēm, kurās tiek izmantotas sprāgstvielas, var apturēt mašīnu kolonnu. Tā, piemēram, caurtekas vietā pēc sprādziena palika vien bedre, un plānoto 6 metru platumā bojāta ceļa klātne.

Mācības organizēja Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt