Panorāma

Smiltenē pieaug ar zarnu infekciju saslimušo skaits

Panorāma

No Helgas Dancbergas atvadoties

Mediķi rīkos jaunus protestus

Mediķi izsaka neuzticību Viņķelei un prasīs Levitam atgriezt Saeimā budžetu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) padome vienbalsīgi atbalsta neuzticības izteikšanu veselības ministrei Ilzei Viņķelei ("Attīstība/Par!") un prasīs Valsts prezidentam Egilam Levitam atgriezt otrreizējai caurlūkošanai 2020. gada budžetu un vidēja termiņa budžeta projektu, vēsta Latvijas Radio.

ĪSUMĀ:

  • Saeima mediķu algu celšanai 2020.gadā rada tikai pusi no iepriekš solītajiem 120 miljoniem eiro.
  • Tāpēc LVSADA lēma prasīt Levitam atgriezt budžetu otrreizējai caurskatīšanai Saeimā, izteikt neuzticību Viņķelei.
  • Ministre neredz pamatu pašlaik atkāpties no amata.
  • Lemts arī turpināt protestus, kuru laikā iesniegt rosinājumu par Saeimas atlaišanu.
  • Rosinājumu par Saeimas atlaišanu gan atbalsta ne visi mediķi.

LVSADA izsaka neuzticību Viņķelei un rosinās balsot par Saeimas atlaišanu
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

Ar vienbalsīgu 25 padomes locekļu atbalstu mediķu arodbiedrība lēmusi iesniegt savu iniciatīvu par pērn ievēlētās Saeimas atsaukšanu, sastādot kompāniju Centra partijas un „Varu Latvijas tautai” ierosinājumam, par ko četrās dienās parakstījušies 30 tūkstoši cilvēku. Mediķi ir pārliecināti: ja politiķi tiešām gribētu, varētu atrast visu solīto naudu, nevis tikai pusi.

Arodbiedrības vadītājs Valdis Keris norāda – politiķiem, kas neievēro pašu pieņemtus likumus, Saeimā nav vietas: „Ja šim Saeimas sastāvam zvēresta nasta ir izrādījusies par smagu un viņi, neraugoties uz svinīgo solījumu ievērot savā darbā Latvijas likumus, ir pierādījuši, ka to nespēj, konkrēti attiecībā uz veselības aprūpes finansēšanas likumu, tad mēs ceram, ka tiem, kuri nāks viņu vietā, šī godprātība un uzticība savam zvērestam būs krietni augstākas raudzes.”

Padomes loceklis Andis Feldmanis – viņš arī NMPD Rīgas reģiona arodorganizācijas vadītāja vietnieks – pieļauj: ja esošā Saeima gada laikā mainīs tikumus, varbūt referendums beigās būs tai labvēlīgs. Tomēr pagaidām noskaņojums ir kareivīgs.

„Mans kā mediķa uzskats ir tāds: nav jēgas smērēt augoni ar jodu, ir jāgriež! Un, ja vajag, griežam vēlreiz,” sacīja Feldmanis.

Lai gan arodbiedrības padomes balsojums bija vienprātīgs, ārstu profesionālo organizāciju vadītāji pirms apspriešanās ar kolēģiem ir pilnībā vienisprātis tikai vienu prasību: aicināt Valsts prezidentu Egilu Levitu atgriezt nākamā gada budžetu atpakaļ Saeimā.

Par rosinājumu par Saeimas atlaišanu domas dalās.

Jauno ārstu asociācijas vadītājs Kārlis Rācenis pieļauj, ka viņa organizācija uz to neaicinās: „Mūsu šībrīža sajūta ir, ka mēs neaicinām cilvēkus parakstīties par Saeimas atlaišanu. Tas ir katram personīgi jāizlemj, kā viņš to jūt. Personīgi es uzskatu, ka šis lēmums ir ļoti sāpīgs un spēcīgs, un es ļoti ceru, ka tomēr mums nāks pretī un tas nebūs jāīsteno. Bet, protams, mēs par to vēl diskutēsim.”

Tāpat mediķi vēlas turpināt protesta akcijas. Kā norāda Latvijas Ārstu biedrības vadītāja Ilze Aizsilniece, mediķi ir gatavi organizēties arī paši, turklāt ārsti un medmāsas ir vienoti savās prasībās. „Tas ir ļoti, ļoti nopietni. Tāda aktivitāte mediķu vidū nav bijusi. Un tas nav tāpēc, ka kaut kas ir organizēts. Vienkārši, kā mēs zinām pēc filozofijas, kvantitāte pāraug kvalitātē. Un tā milzīgā paciešana vairs nenotiks,” sacīja Aizsilniece.

Par protesta formu mediķi vēl lems, bet nākamā akcija notiks pie Saeimas 28.novembrī.

Tad arī arodbiedrība iesniegs CVK iniciatīvu par Saeimas atsaukšanas ierosināšanu.

Turpināt spiedienu uz politiķiem 2021.gada budžeta kontekstā aicina arī veselības ministre Ilze Viņķele („Attīstībai/Par!”), tomēr pamatu atkāpties pašlaik neredz: „Gatavojot 2020.gada budžetu, Veselības ministrijas valdībā iesniegtais pieprasījums bija 270 miljoni eiro, tai skaitā arī 120 miljoni atalgojuma paaugstināšanai. (..) Bet, lai kā man gribētos, es nevaru viena nolemt par budžeta sadalījumu valdībā. Līdz ar to es šo uzskatu vairāk par tādu simbolisku rīcību. Vai nu arodbiedrībai nebija dūšas prasīt visas valdības demisiju… jo šī ir simboliska rīcība, nekas vairāk.”

Viņķele arī noraida arodbiedrības pārmetumus par „skaldi un valdi” politiku, rosinot rezidentu atalgojumu nākamgad celt par 20%, bet pārējām ārstniecības personām – par 10%. Viņa ir pārliecināta: atalgojums straujāk jākāpina tajās pozīcijās, kur ir vislielākās problēmas.

Attiecībā uz prezidenta iespējām atgriezt nākamā gada budžetu atpakaļ Saeimā Valsts prezidenta kanceleja pašlaik komentārus nesniedz.

Otrdien arī opozīcijā esošā Zaļo un Zemnieku savienība informēja, ka 36 Saeimas deputāti aicina Valsts prezidentu nodot otrreizējai caurlūkošanai vairākus steidzamības kārtā pieņemtus likumus - grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, grozījumus likumā par valsts sociālo apdrošināšanu”, grozījumus Invaliditātes likumā, grozījumus Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, grozījumus likumā par apdrošināšanu bezdarba gadījumam”, grozījumus partiju finansēšanas likumā. Paziņojumā medijiem norādīts, ka paredzētās izmaiņas nevis uzlabos, bet būtiski pasliktinās iedzīvotāju finansiālo situāciju un dzīves līmeni.

Tāpat deputātu vēstulē prezidentam akcentēts: arī Saeimas sēdē, lemjot par valsts 2020.gadam budžeta projektu un atsevišķiem likumprojektiem, tika ierobežotas opozīcijā esošo deputātu tiesības izteikt savu viedokli, uzstājoties debatēs, jo to laiks tika samazināts līdz 1 minūtei.

KONTEKSTS:

Atbilstoši likumam budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozarē 2020. gadā bija jābūt 120 miljoniem eiro. Tomēr budžetu nākamajam gadam pieņēma bez solītā algu kāpuma. Tāpēc mediķi solījuši protesta akcijas, tostarp pieļauj arī parakstu vākšanu par Saeimas atlaišanu.

Protestēt varētu arī skolotāji, jo no nākamā gada janvāra ir paredzēta pedagogu algu celšana atbilstoši iepriekš valdības apstiprinātajam grafikam, bet to turpmākam pieaugumam no 1. septembra nauda nav paredzēta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti