Dienas ziņas

Dobelnieki iesaistās «Jerusalema» dejas izaicinājumā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Kartupeļu svētki Madonā

Madonā aizvadīti 22. kartupeļu svētki

Kā atzīst kartupeļu audzētāji, par spīti šīs vasaras mainīgajiem laikapstākļiem, lakstu puvei un Kolorado vabolēm, jaunās ražas kartupeļu šoruden ir daudz, tie ir lieli un labas kvalitātes. Tieši ražas novākšanas laikā Madonā jau tradicionāli tiek rīkots lielais rudens gadatirgus – Kartupeļu svētki.

Mēdz teikt, ka kartupelis latvietim ir otrā maize. To godinot, Madonā aizvadīti nu jau 22. kartupeļu svētki, dodot iespēju iegādāties Latvijas lauku veltes tieši no audzētāju un ražotāju rokām.

“Es pirmo gadu esmu, man ļoti patīk. Tiešām fantastiski cilvēki un lietas, ko viņi rada, un sarunas,” atzina svētku apmeklētāja, cesvainiete Liene.

“Ļoti skaisti, ļoti interesanti redzēt, ko katrs piedāvā, kāda izvēle, protams, ļoti garšīgi izskatās vairākas lietas,” sacīja cesvainiete Enija.

“Ir ziedu izvēle, ir smaidīgi cilvēki, beidzot ir kārtīgs tirgus parādījies. Visi brīvi jūtas, super!” vērtēja svētku apmeklētāja Ruta no Kusas.

Plašā sortimentā te atrodams viss veselībai, ziemas krājumiem, mājas skaistumam un dārza košumam.

Taču arī šogad iezīmējas jau pēdējos gados manāmā tendence – pats svētku vaininieks kartupelis šeit sastopams arvien mazāk.

“Atbraucām pāri pusei Latvijas uz nosaukumu “Kartupeļu festivāls”, nogājām kilometru, pirmo kartupeli ieraudzījām,” sacīja svētku apmeklētājs Arvis no Ogres. “Makaronus laikam te visi ēd.”

Kartupeļu audzētāja Valentīna no Sāvienas stāstīja, ka “raža ir laba šogad, bet kartupeļu tirgotāji slinki, nebrauc, negrib tirgoties. Man arī jau cauri, pēdējie iztirgoti”.

Valentīnai raža laba, bet “citi saka, pavisam švaka, es nezinu kāpēc, bet man katru gadu izaug”.

Cerot uz labu ražu, vienmēr liela vērība esot jāpievērš saimniecības ģeogrāfiskajam novietojumam un vietai, kur audzēs kartupeļus. Tiem nepatīkot augt purvainos laukos ar augstiem gruntsūdeņiem. Maksimālas ražas nevarot iegūt arī ļoti mālainos laukos.

“Vajag labu, irdenu zemi un zināt, kurā laikā stādīt kartupeļus. Ja par agru iestādīsi... Labāk vēlāk nekā agri. Ja uznāk lietus, viņu zemi saplacina, viņiem gaiss netiek klāt, un tad viņi tādi nīkulīgi,” skaidroja kartupeļu audzētājs Jānis no Nagļiem.

Savukārt pircēju bažas par iespējamo ražas bojāšanos tiek kliedētas, atsaucoties uz šobrīd valdošo atvasaru.

“Vienu brīdi bija baigais lietus, tad mēs netikām uz lauka, bija bažas, ka nevarētu novākt savlaicīgi kartupeļus, bet tagad jau ir sākusies vasara, tik roc. Jau pusē esam tikuši, drīz būsim novākuši visu,” stāstīja kartupeļu audzētājs no Valkas novada Mārcis Pakalns.

Viņš arī atzina, ka ar kartupeļu puvi un glabāšanu “izskatās cerīgi, jo ir sauss laiks, es domāju, ka baigajā mitrumā viņi nav stāvējuši, būs labi”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt