Dienas ziņas

Rod mieru pirts rituālā

Dienas ziņas

Skolēnu uzņēmumi piedāvā inovatīvus produktus

Zemkopības institūtam Skrīveros jauna mājvieta

LLU Zemkopības institūtam Skrīveros jauna mājvieta

Ar Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļu līdzfinansējumu Skrīveros tapa jauna laukkopības laboratorija, kas vienlaikus būs darba vieta arī visiem divdesmit Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Zemkopības institūta pētniekiem. Līdz šim institūta darbinieki strādāja 1959.gadā būvētā ēkā ar sliktu apkures sistēmu, bet kalte un laboratorija atradās puskilometra attālumā.

LLU Zemkopības institūts Skrīveros ir vienīgā vieta Latvijā, kurā jau 60 gadus tiek veikta ilggadīgo zālaugu selekcija. Visu šo laiku zinātnieki strādājuši lielā trīsstāvu ēkā, kurai nopietni infrastruktūras uzlabojumi nav veikti vismaz 30 gadus.

Taču turpmāk visu pētnieku darba vieta būs jaunā laukkopības laboratorija. “ Darbinieku skaits šajos gados ir samazinājies, tāpēc mēs varam šeit izvietoties. Uz savas zemes, savās ēkās. Jāatzīmē arī, ka līdz šim zeme zem ēkas nepiederēja universitātei,” stāsta LLU Zemkopības institūta direktors Jānis Vigovskis.

Sēklkopības laborantes Janīnas Dzērves pirmais darbs jaunajās telpās ir zālāju sēklu sagatavošana sertifikācijai. Tas nozīmē, ka starp mazajām sēkliņām jāatrod un jāizņem “nepareizās”. “Jā, siltuma ziņā jūtu. Te ir kapitāli silts. Tur mēs visu laiku bijām tanī vēsumā. Un te uz vietas mums ir vannu kalte. Tās sēklas mums tur ir jāžāvē. No rīta atbrauc astoņos, un tu vari jau aiziet uz vannu kalti un pa dienas vidu vari nez cik reizes aiziet apskatīt,” stāsta laborante.

Institūts uztur patentus 21 laukaugu šķirnei, tādējādi nodrošinot ģenētisko resursu saglabāšanu. Iesāktais tiks turpināts arī jaunajā mājvietā, vien tagad to darīt būs vieglāk.

“Vairāk būs modernāku iekārtu. Jau tagad šajā ēkā iegādājāmies jaunus žāvējamos skapjus, sēklu tīrāmās mašīnas, ir zāles smalcināmais aparāts, un arī visa tā darbošanās būs uz vietas,” stāsta Vigovskis.

Jaunā mājvieta izveidota, apvienojot kādreizējo laboratoriju un šķūni. Tās pārbūve un iekārtošana izmaksājusi gandrīz 300 000 eiro. Nākamais sapnis ir vannu kaltes atjaunošana. Projekts jau tiekot izstrādāts, bet finansējums tā īstenošanai gan vēl tiekot meklēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti