Ārpus Rīgas

Ieilgstot piena krīzei, sarukusi zemnieku interese par saimniecību modernizēšanu

Ārpus Rīgas

"Eirovelo 13 – Dzelzs priekškara" maršruts vedīs cauri arī Latvijai

Liepājas Universitātes jaunā rektore nāk ar skaidru vīziju par augstskolas attīstību

Liepājas Universitātes jaunā rektore nāk ar skaidru vīziju par augstskolas attīstību

2. septembrī Liepājas Universitātē notiks jaunās rektores – profesores Daces Markus inaugurācijas ceremonija, kurā piedalīsies Latvijas izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis un citas amatpersonas, kā arī augstskolas sadarbības partneri. Profesore Dace Markus ir filoloģijas doktore un vienpadsmit gadus strādājusi par rektori Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolā.

Liepājas Universitātes jaunā rektore Dace Markus bija nolēmusi kādu laika nestrādāt administratīvajā darbā un vairāk pievērst uzmanību grāmatas rakstīšanai, taču pēc vairākkārtējiem aicinājumiem viņa tomēr kandidējusi augstajam amatam Liepājā. Dacei Markus ir skaidra vīzija, kādi darbi būtu veicami, lai turpinātu Liepājas Universitātes attīstību, kaut arī šobrīd augstākajai izglītības iestādei ir zināmas grūtības ar finansējumu tieši attīstības projektiem:

„Ir palikušas dažādas sekas no iepriekšējiem projektiem - gan aizņēmums, gan neattiecināmās izmaksas, kas mums būs jāsedz diemžēl. Iedvesmojošais ir tas, ka kolektīvs ļaujas un runā par problēmām. Ir jāmeklē risinājumi.”

Rektore to apņēmusies arī darīt. Dace Markus uzskata, ka Liepājas Universitātei daudz vairāk jārāda un jāstāsta par paveikto. Rektore ir apņēmības pilna aizstāvēt Liepājas Universitātes intereses dažādos līmeņos:

„Mana vīzija ir tāda, ka no senajām tradīcijām nekur nespruksi, jo mēs redzam, ka pedagoģija ir tā nozare, kur nāk daudz studēt gribētāju.

Nevar teikt, ka skolotājiem visu vajadzētu samazināt, arī budžeta vietas, arī sociālajās zinātnēs kopumā. Kurzemes pusē ir vajadzīgi pirmsskolas pedagogi, logopēdi. Mēs zinām, ka joprojām ir problēmas ar valodas attīstību. Logopēdi mums stāsta, ka tās problēmas turpinās arī skolās. Ir ļoti nepieciešami šādi speciālisti. Mēģināšu pārliecināt ministriju, ka ir tradicionālās nozares, no kā nevajag atteikties un samazināt. Es saprotu, ka vajag prioritārās – dabas zinātnes un inženierzinātnes, arī tādas mums ir, bet neattieksimies no tradicionālajām.”

Rektora vietas izpildītāja kādu laiku Liepājas Universitātē bija pašreizējā studiju prorektore, Dr. biol. Māra Zeltiņa. Viņa dalās savās pārdomās par jauno rektori:

„Mums ir vēlēta rektore, atpazīstama Latvijā un ārzemēs, arī atbilstoša mūsu vēlmēm. Domāju, ka attīstība turpināsies, rektore pievērš uzmanību sadarbības nostiprināšanai ar dažādiem partneriem, arī pašvaldībām, no kurām nāk mūsu reflektanti. Vīzijas vai redzējums par Liepājas Universitātes attīstību mums sakrīt, un viss būs labi.”

Viens no rektores un citu darbinieku uzdevumiem būs arī Eiropas Savienības (ES) finansējuma apgūšana dažādu projektu īstenošanai, kas paredzēta infrastruktūras sakārtošanai un citiem mērķiem.

„Tikai tagad esam sākuši apzināt un rakstīt, mēs neattieksimies no ES naudas. Esam iesnieguši septiņus projektus Lietuvas – Latvijas pārrobežu konkursam dažādam nozarēm. Tur mums projektu rakstīšanā čempioni ir dabas zinātnes. Būs arī citi projekti. Vēl sadarbībā ar partneriem Rīgā veidojam inovatīvu datora platformu, uz kuras varēs veidot maģistrantūras programmu, tāda programma nav bijusi nevienā Latvijas augstskolā. Iespējams, sadarbībā ar citām augstskolām, izveidosim arī doktorantūras programmu sociālajā darbā, kādas arī Latvijā pagaidām nav,” par iecerēm stāsta jaunā rektore.

Tikmēr studējošo skaits Liepājas Universitātē, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, visticamāk, būs nemainīgs, skaidro Māra Zeltiņa.

„ Ir novērojama tendence, ka Liepājas Universitātē palielinās reflektantu skaits maģistrantūrā. Pēc vasaras uzņemšanas bakalaura studijās bija vēl palikušas dažas brīvas budžeta vietas. Tās ir eksaktās zinātnes, kur ir arī vairāk budžeta vietu, bet vēlme studēt nav tik liela, kā gribētos.”

Liepājas Universitātē šobrīd ir ap 30 studiju programmu. Universitāte turpinās lielu uzmanību pievērst arī mūžizglītībai.

Kā zināms, Liepājas Universitātes iepriekšējais rektors Jānis Rimšāns aizgāja mūžībā 2015. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti