Dienas ziņas

Siltināšanā izmanto ventilējamās fasādes

Dienas ziņas

Alpakas Vecpiebalgas pakalnos

Aicina iesaistīties kaķu sterilizācijas programmā

Liepājā aicina aktīvāk iesaistīties ielas kaķu sterilizācijas programmā

Daudzviet Latvijā īstenoto programmu “Noķer, sterilizē, atlaiž” Latvijas Veterinārārstu biedrība atzinusi par vienīgo efektīvo metodi bezsaimnieku kaķu populācijas mazināšanai. Liepājā tā darbojas jau kopš 2009. gada. Pašvaldība gan no sabiedrības gaida aktīvāku līdzdalību ne tikai kaķu sterilizēšanā, bet arī dzīvnieku koloniju sanitāro apstākļu nodrošināšanā.

Jau 11. gadu realizējot programmu "Noķer, sterilizē, atlaiž", Liepājas pašvaldība reģistrējusi vairāk nekā 100 adreses, kur izveidojušās bezsaimnieku kaķu kolonijas. Dažās dzīvo pat 30 dzīvnieki, un apstākļi ir ļoti atšķirīgi – citur kaķiem ir sarūpētas koka mājiņas un iedzīvotāji gādā par tīrību, savukārt citviet kaķi mitinās ar lupatām piebāztās kartona kastēs, kam apkārt mētājas ēdiena atliekas.

"Iedzīvotāji to negrib risināt. Esmu mājas vecākā un zinu, ka nesavākšu parakstus par kaķu mājiņu pirkšanu. Mājai ir citas problēmas, iedzīvotāji grib ēkas renovāciju, un visam nav naudas," sacīja liepājniece Ludmila Antoņinko. Savukārt cita Liepājas iedzīvotāja - Tatjana Bulgina - atklāja, ka iedzīvotāji paši iznīcina ēkās dzīvojošos kaķus. "Meža 43 – tajā mājā ir šausmas. Kad tur bija mazi kaķēni, iedzīvotāji tos indēja ar žurku indi. Pieauguši, sterilizēti kaķi arī cits pēc cita sāka mirt. Satiku kaimiņu, kurš teica, ka sācis tos apšaut. Pat lepojās ar to un nebaidās, jo zina, ka viņam nekas nebūs," teica Bulgina.

Liepājas pašvaldība no iedzīvotājiem retu reizi saņemot aicinājumu parūpēties par kādas kolonijas kaķu nogalināšanu, bet tas netiek darīts, jo par humānāku un arī efektīvāku metodi populācijas samazināšanai atzīta sterilizācija. "Mēs atvēlam gadā 20 000 eiro šai programmai, vairāk nesanāk. Patversmes dzīvnieku ķērāji ir tik, cik ir, viņi var izdarīt tik, cik var," norādīja Liepājas domes Vides nodaļas vadītāja Dace Liepniece.

Tikmēr vetārsti uzsver, ka uz ielas kaķu sterilizāciju nedrīkst ekonomēt. "Šī nav lieta, uz ko var ekonomēt īstermiņā, jo tad ilgtermiņā šie izdevumi pieaug, nevis samazinās. Lai programma būtu efektīva, ir jāuztur sterilizēti 70% no ielas kaķu populācijas. Ja pietuvojas 90%, tad pēc pētījumiem - septiņu gadu laikā populāciju var samazināt par 50%," pauda Latvijas Veterinārārstu biedrības Mazo dzīvnieku veterinārārstu sekcijas vadītāja vietniece Lita Konopore.

Lai informētu, cik svarīgi iedzīvotājiem iesaistīties minētajā programmā un pašiem pieteikt savu māju tuvumā mītošos ielas kaķus bezmaksas sterilizācijai, Liepājas pašvaldība šonedēļ rīkoja diksusiju par šo tēmu. Atnākušie tika informēti arī par vairākiem Liepājas Novada fonda un pašvaldības rīkotiem vides projektu konkursiem, kas paredz finansiālu atbalstu arī kaķu māju izgatavošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti