Lielas grāmatvedības firmas aizsegā nodokļos izkrāpj trīs miljonus eiro; aiztur deviņas personas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldes (FPP) amatpersonas, šonedēļ veicot 63 sankcionētas kratīšanas, apturējušas divu savstarpēji saistītu grupējumu darbību, informē VID.

Nepamatotas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokļa atmaksas izkrāpšanas, izvairīšanās no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas rezultātā lielā grāmatvedības un finanšu vadības uzņēmuma aizsegā no 2014.gada sākuma līdz 2015.gada vidum valsts budžetam nodarīti zaudējumi aptuveni trīs miljonu eiro apmērā.

Noziedzīgajās darbībās iesaistītais grāmatvedības un finanšu vadības uzņēmums ir liels un sabiedrībā zināms, taču tā nosaukumu VID neatklāj.

VID FPP kriminālprocesu par PVN izkrāpšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, ko veica divas organizētas personu grupas, sāka šā gada gada maija beigās.

VID FPP izmeklētāji šonedēļ noziedzīgās shēmas dalībnieku dzīvesvietās, birojos un automobiļos veica 63 sankcionētas kratīšanas Rīgā, Rīgas rajonā un Ogrē, to laikā pārtraucot šo organizēto grupu darbību. Kratīšanu laikā izņemti grāmatvedības dokumenti, datori, zīmogi, kodu kalkulatori.

Fiktīvo darījumu ķēdē iesaistīti vairāk nekā 35 gan reāli strādājoši, gan fiktīvi uzņēmumi, kas pārstāvēja dažādas darbības jomas, piemēram, starptautisko kravu pārvadājumu pakalpojumu sniegšanu, pārtikas mazumtirdzniecību un vairumtirdzniecību. Noziedzīgā nodarījuma izdarīšanai tika izmantoti šo uzņēmumu dokumenti, zīmogi, juridisko personu banku konti, personu dati.

Veicot virkni izmeklēšanas un operatīvo darbību, VID FPP izmeklētāji noskaidroja, ka noziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes, lai izvairītos no nodokļu nomaksas un legalizētu noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus.

Valsts budžetā maksājamā PVN apmēra samazināšanai un noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanai shēmas klienti savos PVN pārskatos iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru, iegūstot tiesības veikt PVN priekšnodokļa atmaksu.

Noziedzīgo darbību īstenošanai izmantots kāds sabiedrībā pazīstams grāmatvedības un finanšu vadības uzņēmums, kas nodrošināja grāmatvedības pakalpojumus visiem shēmās iesaistītajiem uzņēmumiem, un tā aizsegā tika pastrādāts noziedzīgais nodarījums.

Noziedzīgā grupējuma kontrolē esošo uzņēmumu amatpersonas konsultēja un apmācīja valsts ieņēmumu jomu pārzinoši speciālisti. Uzņēmumu amatpersonas prata iepriekš VID veikto kontroles pasākumu laikā sniegt VID detalizētus paskaidrojumus par nenotikušajiem darījumiem, kas apgrūtināja atklāt fiktīvo darījumu patieso būtību.

Kriminālprocesā aizturētas deviņas personas, kuram piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi. Vairākas no shēmā iesaistītajām personām jau iepriekš ir nonākušas VID FPP redzeslokā un figurējušas vairākos VID FPP izmeklētajos kriminālprocesos valsts ieņēmumu jomā. Pret atsevišķām personām jau ir lūgts uzsākt kriminālvajāšanu, un tām ir krimināla pagātne.

Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores vietnieks noziedzības apkarošanas jomā Kaspars Černeckis pastāstīja, ka  Finanšu policijas pārvalde pēc ilgstoša darba, vairāk nekā gadu veicot gan operatīvos pasākumus, gan arī izmeklēšanas darbības, atklāja divu noziedzīgu grupējumu darbību, kas savstarpēji bija saskaņojuši savus pasākumus, lai nodrošinātu reāli strādājošiem uzņēmumiem izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana.

Černeckis atzina, ka  izmeklēšana vēl joprojām turpinās, tā kā aizdomās turamo personu skaits varētu arī pieaugt.  

Par pastrādāto vainīgajiem saskaņā ar Krimināllikuma pantiem ir paredzēta reāla brīvības atņemšana pat līdz 15 gadiem un mantas konfiskācija.

“Mēs uz to arī ejam, lai ne tikai vainīgās personas tiktu sodītas, bet lai maksimāli atgūtu nodarītos materiālos zaudējumus valsts budžetam,” sacīja VID pārstāvis

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) viceprezidente, bijusī Grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju asociācijas valdes priekšsēdētāja Lienīte Caune lsm.lv norādīja, ka nav zināms, kurš no lielajiem nozares uzņēmumiem ir pieķerts krāpniecībā, jo VID FPP to nesaka un LTRK tas nav zināms.

"Lai kurš tas arī būtu, diezvai pats atzīsies," teica Caune un piebilda, ka VID "ir lieli malači", jo iepriekš nekas neliecināja par šādas krāpšanas shēmas esamību un atklāšanu. “Tā operācija ir perfekti nostrādāta no VID puses," tā Caune.

Arī Grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēju asociācijas valdes loceklis Kaspars Rutkis lsm.lv sacīja, ka nav zināms, kurš no amata brāļiem ir pieķerts krāpniecībā. "Grūti iedomāties, kurš būtu iesaistījies šajā afērā un tādējādi riskējis ar savu vārdu,” teica Rutkis.

Viņš piebilda, ka sakaņā ar VID aplēsēm ar grāmatvedības ārpakalpojumu sniegšanu Latvijā nodarbojas ap 5000 uzņēmumu, bet asociācijā ir vien 70 šajā jomā strādājošie – sociāli aktīvākie, un ne visi ir lieli uzņēmumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti