Līdz maijam nespēj pildīt ST lēmumu par cietumnieku tiesībām; Tiesībsarga birojs norāda – to varēja izdarīt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Satversmes tiesa (ST) līdz maijam uzdeva paplašināt cietumnieku tiesības, bet pilnībā tas nav izdarīts. Tieslietu ministrijā (TM) cer, ka pilnībā tiesas spriedumu varēs pildīt, kad uzbūvēs jauno Liepājas cietumu. Tiesībsarga birojā gan uzskata, ka jautājumu varēja pagūt sakārtot.

ĪSUMĀ:

  • Satversmes tiesa līdz 1. maijam uzdeva sakārtot soda izciešanas regulējumu.
  • Par sevišķi smagiem noziegumiem notiesātās sievietes sodu izcieš daļēji slēgta tipa cietumā, kamēr vīrieši – slēgta tipa.
  • Pusotra gada termiņš politiķiem bija par īsu, lai diskrimināciju novērstu.
  • TM cer, ka tiesas spriedumu pilnībā varēs pildīt līdz ar jaunā Liepājas cietuma uzbūvēšanu.
  • Jaunā ieslodzījuma vieta gan varētu būt gatava pēc trim vai četriem gadiem.
  •  Tiesībsarga birojs uzskata, ka tiesas spriedumu varēja izpildīt pilnībā.

Līdz maijam nespēj pildīt ST lēmumu par cietumnieku tiesībām; Tiesībsarga birojs norāda - to varēja izdarīt
00:00 / 03:34
Lejuplādēt

Satversmes tiesa 2019. gada nogalē spriedumā norādīja, ka tiesiskais regulējums soda izciešanā cietumos ir diskriminējošs, neņemot vērā notiesāto individuālās vajadzības un riskus. Vīriešiem paredz stingrāku soda izciešanas režīmu nekā sievietēm par tikpat smagiem izdarītajiem noziegumiem. Vīrieši sodu var izciest slēgta tipa  cietumos, taču sievietes tikai daļēji slēgtā tipa ieslodzījuma vietās. Savukārt starp šiem cietumu veidiem ir atšķirīgs notiesāto tiesību apjoms.

Vienlaikus tādi saskarsmes tiesību ierobežojumi, kādi šobrīd noteikti slēgta tipa cietumos, nav pieļaujami attiecībā ne uz vienu ieslodzīto kategoriju. Līdz ar to Satversmes tiesa uzdeva politikas veidotājiem šo jautājumu sakārtot līdz šī gada maijam. Tomēr problēmas joprojām nav atrisinātas pilnībā.

Par jautājumu atbildīga ir Tieslietu ministrija. Tās valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina skaidroja, ka cietumnieku tiesību paplašināšana jāveic pakāpeniski.

"To, ko mēs varējām izdarīt līdz 1. maijam, to mēs patiešām esam izdarījuši, paplašinot tiesību apjomu ieslodzītajām personām, kas atrodas slēgtajā cietumā.

Lai pilnībā pārskatītu šos ierobežojumus, tur ir nepieciešams ilgāks laika posms, un viens no būtiskākajiem priekšnosacījumiem ir jauna cietuma infrastruktūra, proti, uzbūvēts jauns cietums," stāstīja Medina.

Ministrija gaida uz Liepājas cietuma būvniecību ar cerību, ka tur visas Satversmes tiesas noteiktās normas spēs realizēt, taču jaunā ieslodzījuma vieta varētu būt gatava tikai pēc trim vai četriem gadiem.

Tiesībsarga vietniece Ineta Piļāne norādīja, ka virkne aspektu jau šobrīd tiek risināti, taču vissvarīgākais – saskarsmes tiesības – nav nodrošinātas pilnā apjomā.

"Neapšaubāmi, pielāgotai infrastruktūrai ir ļoti liela nozīme, par to vispār strīda nav. Bet mēs zinām, ka Satversmes tiesas spriedums tika pieņemts jau pirms attiecīga laika perioda, un valstij tika dots laiks sakārtot šo jautājumu tādā veidā, lai tas tiktu izpildīts pilnā apjomā.

Arī šajā laika periodā bija iespējams nodrošināt, lai Satversmes tiesas spriedums tiktu izpildīts pilnībā," uzsvēra Piļāne.

Medina no ministrijas nepiekrīt, ka noteiktajā laikā Satversmes tiesas spriedumu varēja apmierināt pilnībā.

"Es nevarētu tam piekrist, jo, ja mēs varētu to izpildīt, mēs to būtu izdarījuši. Jau gadu desmitu laikā, regulāri paplašinot tiesību apjomu notiesātām personām, mēs redzam, ka tajās reizēs, kad ir notikušas ļoti straujas izmaiņas, pēc tam ir diezgan sarežģīti noorganizēt un kontrolēt situāciju, lai tā būtu visiem pieņemama un objektīva," sacīja Medina.

Pašlaik ir palielināts ieslodzīto satikšanās reižu skaits, tāpat cietumniekiem ļauts apmeklēt tuvu radinieku bēres.

Apvienoto Nāciju Organizācijas Spīdzināšanas novēršanas komitejas eksperte no Latvijas Ilvija Pūce atgādināja, ka jau pirms desmit gadiem Eiropas Padomes Spīdzināšanas novēršanas komiteja atzina, ka tiesību regulējums ieslodzītajiem ir nepilnīgs.

"Jauns tas pilnīgi nekas nav. Laiks par to jau ir bijis padomāt. Es domāju, ka Satversmes tiesas argumenti ir ļoti atbilstoši. Tie ir tieši vērsti uz to, ka ir jābūt individuālam izvērtējumam un ka ir ļoti svarīgi uzturēt personām, kas atrodas ieslodzījuma vietā, attiecības ar ārpasauli," sacīja Pūce.

Tuvāko nedēļu laikā Saeimas komisijā turpināsies diskusija par šo jautājumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti