Levits: Latvija ir ieinteresēta attīstīt sadarbību ar Indiju izglītības un zinātnes jomās

20. augustā Valsts prezidents Egils Levits Rīgas pilī tikās ar Indijas viceprezidentu Venkaiu Naidu, lai pārrunātu abu valstu līdzšinējo un turpmāko sadarbību. Levits norādīja, ka Latvija ir ieinteresēta attīstīt sadarbību ar Indiju arī izglītības un zinātnes jomās, paziņojumā medijiem informēja prezidenta  kanceleja.

Indijas viceprezidenta vizīte ir apliecinājums veiksmīgajām starpvalstu attiecībām ekonomikas un kultūras jomās, kā arī Latvijas un Indijas politiskajam dialogam, kas kopš Latvijas vēstniecības atvēršanas Deli 2014. gadā ir izteikti aktivizējies. Valsts prezidents Egils Levits ar gandarījumu pēc tikšanās novērtē Indijas otrās augstākās amatpersonas viesošanos Latvijā, cerot tādējādi sekmēt abu valstu sadarbību arī citās jomās, piemēram, izglītībā un zinātnē.

“Līdzšinējā Latvijas un Indijas sadarbība kultūras jomā bijusi ļoti intensīva, it īpaši Latvijas valsts simtgadei veltīto publiskās diplomātijas pasākumu organizēšanā. Esmu ļoti apmierināts, ka šīs vizītes laikā tiks parakstīta Latvijas–Indijas sadarbības programma kultūras jomā 2019.–2021. gadam.

Tomēr Latvija ir ieinteresēta attīstīt sadarbību ar Indiju arī izglītības un zinātnes jomās, gan pilnveidojot līgumtiesisko bāzi, gan sekmējot sadarbību abu valstu augstskolu starpā.

Jau šobrīd Latvijā medicīnas un informācijas tehnoloģiju nozarēs studē vairāk nekā 2000 Indijas studentu, un tas apliecina Latvijas augstskolu spēju piedāvāt kvalitatīvu izglītību, ko Indijas studenti pēcāk pielieto savā dzimtenē – Indijā – un citviet pasaulē,” skaidroja Levits.

Lai stiprinātu abu valstu sadarbību uzņēmējdarbībā, vizītes laikā otrdien parakstīta vienošanās starp Latvijas un Indijas uzņēmēju delegācijām, kā arī pārrunāta iecere veidot Latvijas–Indijas Biznesa padomi. Tāpat Levits apliecināja, ka Latvija atbalsta ciešāku sadarbību starp Eiropas Savienību un Indiju, sekmējot politisko un ekonomisko partnerību, informēja prezidenta kanceleja.

Indijas viceprezidents Venkaia Naidu ir augstākā Indijas amatpersona, kas līdz šim apmeklējusi Latvijas valsti. 

 “Lai arī ģeogrāfiski mūsu valstis šķir tūkstoši kilometru, Indija mums ir tuva. Mūs vieno bagātais kultūras mantojums un spēcīgas parlamentārās demokrātijas tradīcijas," sacīja Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere, otrdien, 20. augustā, parlamentā tiekoties ar Indijas  viceprezidentu  Mupavarapu Venkaiu Naidu, informēja Saeimas Preses dienests.

"Mēs redzam, ka kopš Latvijas vēstniecības atvēršanas Deli abu valstu sadarbība ir jūtami pieaugusi – tas attiecināms gan uz politisko dialogu un vizīšu apmaiņu, gan ekonomisko un kultūras sakaru attīstību. Abām pusēm ir jāizmanto šī attiecību dinamika, un to noteikti veicinātu arī Indijas vēstniecības atvēršana Rīgā," pauda  Lībiņa-Egnere.

Indijas viceprezidents aicināja attīstīt ekonomiskās saites, uzsverot, ka pašreizējais savstarpējās tirdzniecības apjoms neatspoguļo abu valstu sadarbības potenciālu.  

Parlamentāro diplomātiju stiprina arī Saeimas deputātu grupa sadarbības veicināšanai ar Indijas parlamentu, akcentēja  Lībiņa-Egnere, uzsverot, ka Latvija augstu novērtētu, ja šāda sadarbības grupa tiktu izveidota arī Indijas parlamentā.

Latvija ir ieinteresēta turpināt aktīvo sadarbību izglītības un zinātnes jomā. Indijas studenti patlaban veido lielāko ārvalstu studentu grupu Latvijā, sacīja  Lībiņa-Egnere, un tas liecina, ka jaunieši augstu novērtē mūsu augstskolu sniegtās izglītības kvalitāti. 

Atsaucoties uz senu indiešu gudrību, ka visa pasaule ir viena ģimene, Indijas viceprezidents aicināja Latvijas parlamentāriešus apmeklēt Indiju, lai klātienē iepazītos ar labās prakses piemēriem.  

Bet prezidents Levits arī izteica cerību, ka Indija drīzumā varētu arī izveidot sadarbības grupu ar Baltijas valstīm Indijas parlamentā.

Tikmēr starptautiskajā arēnā indija meklē sabiedrotos savai cīņai par ANO Drošības padomes dalībvalsts statusu.

“Mēs veidojam vienu sesto daļu no pasaules iedzīvotāju skaita. Jebkura starptautiska organizācijai  bez Indijas līdzdalības nav demokrātiska  pamata. Tāpēc ir nepieciešamība demokratizēt ANO Drošības padomi. Mēs apmainījāmies ar viedokļiem šajā jautājumā un man prieks, ka Latvija piekrīt mūsu viedoklim,” paziņoja Naidu.

Starptautiskā uzmanība Indijai pašlaik īpaši pievērsta saistībā ar atņemto speciālo statusu Indijas pārvaldītajai Kašmiras daļai, kas vēsturiski bijusi par pamatu vairākiem kariem starp Indiju un Pakistānu, bet šogad uzliesmoja ar jaunu sparu pēc islāma radikāļu sarīkota terorakta Indijas kontrolētajā daļā.

“Terorisms ir cilvēces ienaidnieks. Tam nav reliģijas, tam nav konkrētas teritorijas. Tas izplatās un mums jāsanāk kopā, lai apkarotu visa veida teroru globāla miera un progresa vārdā,” aicināja Naidu.

Rīgā Indijas viceprezidents Kašmiras jautājumu sīkāk nekomentēja, taču uzsvēra, ka atkārtoti demokrātiskā ceļā pārvēlētā Indijas valdība turpinās realizēt neatkarīgu politiku: “Es prezidentam sniedzu informāciju, ka esam mieru mīloša valsts, gribam mierīgi līdzpastāvēt ar visiem un neiejaucamies neviena iekšējās lietās. Vienlaikus mēs negribam, lai kāds cits iejauktos mūsējās. Mēs paliekam uzticīgi demokrātijas principiem un parlamentārai sistēmai.”

Tāpat Indijas viceprezidents šodien apmeklēja Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, tikmēr  Nacionālajā bibliotēkā turpmāk būs apskatāms otrdien atklātais par Indijas nācijas tēvu sauktā Mahatmas Gandija krūšutēls.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt