Leģionāru atceres gājiens Rīgā pulcējis vairāk ļaužu nekā citus gadus

Tradicionālajā latviešu leģionāru piemiņas gājienā šogad piedalījās vairāk cilvēku nekā pērn. Lai gan tā laikā aizturēti pieci cilvēki, būtisku provokāciju vai citu nopietnu sabiedriskās kārtības traucējumu nebija.

Vairāk gājiena dalībnieku, mazāk - ziņkārīgo

Jau kopš agra rīta Vecrīgā pulcējās daudzkārt vairāk policistu nekā ierasts. Īsi pēc plkst 11 sākās jau par tradīciju kļuvušais leģionāru piemiņas dienas gājiens no Svētā Jāņa baznīcas uz Brīvības pieminekli. Gājiena dalībnieku rokās bija redzami Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Polijas karogi, arī Ukrainas karoga krāsās noformēti ziedu vainagi.

Dziedot karavīru dziesmas, gājiena dalībnieki, kuru vidū bija vairāki Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas deputāti - Raivis Dzintars, Edvīns Šnore, Kārlis Krēsliņš, Aleksandrs Kiršteins - un vairāki citi, policistu un privātas apsardzes kompānijas pavadībā devās uz dzeltenu norobežojošo barjeru ieskauto Brīvības pieminekli.

Līdzīgi kā citus gadus, aiz barjerām bija redzami daži simti ziņkārīgo. To vidū arī daži, kuri šeit ieradušies ar mērķi provocēt gājiena dalībniekus. Brīdī, kad gājiens tuvojās Brīvības piemineklim, tā virzienā tika izkliegti dažādi saukļi, taču kliedzējus – divus vīriešus – ātri vien aizturēja policija.

Īsi pēc 12 ziedu nolikšana beidzās un gājiena dalībnieki ātri vien izklīda.

Par spīti pretrunīgajam vērtējumam, paši leģionāri un viņu radinieki uzskata, ka šī tradīcija ir jāturpina. 

“Mammas brālis bija leģionā. Dabūju zināt, ka viņš ir pārapbedīts, un gribu aizbraukt. Vajag iet, dēliņ, vajag. Es visu esmu redzējusi. Visu!” saka gājiena dalībniece Olga.

“Es uzskatu, ka obligāti jāturpina. Obligāti. Bet man jau liekas, ka tas dabīgi iznīks pats no sevis, jo vecie vīri aiziet, bet jaunajiem jau ir cita domāšana,” uzskata bijušais leģionārs Arvīds Titovs. 

Antifašistu pasākums šoreiz nenotika

Pēc Valsts policijas aplēsēm, šogad gājienā piedalījās ap 2000 cilvēku, bet sabiedriskās kārtības nodrošināšanā tika iesaistīti vairāki simti likumsargu. Kā jau katru gadu, bijuši arī sīki pārkāpumi. Vecrīgā pie Jāņa baznīcas policija aizturēja kādu vācu antinacistu grupu par nesaskaņotu piketu, bet pie Brīvības pieminekļa aizturēja divus vīriešus par pretošanos policijas darbinieku likumīgajām prasībām.

"Kā jau pirms jebkura 16.marta sadarbojāmies ar Drošības policiju, kura informēja par visām aktivitātēm, kādas šogad varētu būt. Jāsaka, ka šajā gadā nebija informācijas par īpaši plānotām un rūpīgi gādātām provokācijām. Vairāk tās ir indivīdu un atsevišķu cilvēku izlēcieni, kas atrodas pasākumu norises vietā. Mūsu uzmanība bija vērsta uz to, lai  individuāli disputi un konflikti nerastos," uzsvēra Valsts policijas Kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs.

Policija kopumā aizturēja piecus cilvēkus.

Divi aizturēti pie Brīvības pieminekļa par Administratīvo pārkāpumu kodeksa 175. panta pārkāpumu, kas nozīmē ļaunprātīgu nepakļaušanos policijas darbinieku likumīgām prasībām. Abi divi  nogādāti policijas iecirknī, kur ierosināta administratīvā lietvedība. Un trīs aizturētās personas ir aizturētas par Administratīvo pārkāpumu kodeksa 174. panta 3. daļas pārkāpumu – par sapulču, gājienu un piketu organizēšanas un norises noteikumu pārkāpumu. Tās bija personas, kuras centās nesaskaņoti piketēt, informēja Velšs.

Tradicionāli viena no leģionāru gājiena sastāvdaļām ir bijusi tā saucamo antifašistu piketēšana iepretim tepat Bastejkalnā. Šogad gan viņi savu pasākumu pārcēla uz vakara pusi un izklīduši, tiesa bez starpgadījumiem neiztika. Brīdī, kad gājiens sasniedza Brīvības pieminekli, divi jaunieši sāka izkliegt pret dalībniekiem vērstus saukļus. Taču tūdaļ tika aizturēti. 

Pēc sava pasākuma daļa leģionāru piemiņas dienas pasākuma dalībnieku devās uz Lestenes brāļu kapiem.

Lestenē atgādina, ka leģionāri neaizstāvēja nacistiskās Vācijas intereses

Pieminēt latviešu leģionārus Lestenē bija ieradušies aptuveni pustūkstotis cilvēku, viņu vidū leģionāru bērni, bērnubērni un laikabiedri.

16. marta piemiņas pasākumi Lestenē iesākās ar "Daugavas vanadžu" koncertu Lestenes baznīcā. To, pateicoties cilvēku ziedojumiem, kopš pērnā gada nogales atkal rotā greznā altāra siena. Piemiņas brīdis turpinājās Lestenes brāļu kapos, kur līdz ar svešumā kritušo draugiem un ģimenes locekļiem ziedus nolika arī tie brīvprātīgie un piespiedu kārtā mobilizētie, kuriem bija laimējies palikt dzīviem un atgriezties mājās.

Māsas Lauma un Rita nolikušas ziedus pie tēvabrāļa Rūdolfa Dambrāna atdusas vietas.

“Jauns puika. Studēja medicīnu. Paņēma, pēdējā brīdī paņēma. Krita viņš kaut kur.. Gardenē. Acīmredzot kā feldšeris piedalījās. Pēc kara dabūjām zināt, ka viņš kritis,” viņas stāsta. 

Ar katru gadu arvien mazāk, bet vēl joprojām kritušos biedrus ierodas pieminēt arī paši leģionāri. Kad Hitlera Vācija pretlikumīgi mobilizēja latviešu jauniešus, viņiem bija 17, 18 gadi, tagad – pāri 90.

"Man bija tāds paziņa. Otrā pusē ielai. Mani paņēma tai reizē, viņu atstāja uz Jāņiem. Viņš krita. Es tagad piespraužu puķīti klāt katru reizi, kad te eju," stāstīja leģionārs Rolemāns Undulis.

"Tēvs nošauts. Septiņas lodes. Mamma ļoti ilgi turēja kreklu un pēdīgi sadedzināja," stāstīja leģionāra dēls Henriks Teivāns.

Savās uzrunās klātesošie vairākkārt atgādināja, ka latviešu leģionāri kaujas laukā neaizstāvēja nacistiskās Vācijas intereses, bet cīnījās pret padomju varu.

Šajā 16. martā Lestenes brāļu kapos bija krietni vairāk kapu kopiņu, pie kurām nolikt ziedus, jo pagājušā gada laikā no Krievijas pārvesti un šeit pārapbedīti 236 latviešu karavīri.

Un tomēr tā ir tikai neliela daļa no Ootrajā pasaules karā kritušajiem aptuveni 70 tūkstošiem latviešu leģionāru. Daudzi no viņiem vēl joprojām dus kaut kur Krievijas laukos. 

28 komentāri
ABC
Tas, par ko cīnījās leģionāri, ir tikai viņu ziņā, nevis kaut kādu nožēlojama krievu pasaules ņergas un Krievijas melīgo vēstures interpretāciju atgremotāja ziņā, kurš te grūž trulu Kremļa propagandu vārdu ar segvārdiem kkk, la, Ha un latvietis. Ja leģionāri saka, ka cīnījās par Latviju, tad viņi cīnījās par Latviju. šajaā apgalvojumā nav pretrunu, jo PSRS attiecībā pret Latviju bija agresors. Nirnbergas tribunāls atzina, ka latviešu Leģionam, izņemot nosaukumu, nav pilnīgi nekāda sakara ar par noziedzīgo atzīto SS. Nirnbergas tribunāls, kurā ietilpa arī padomju juristi, konstatēja, ka Leģions bija parasta vērmahta karaspēka vienība. Līdz ar to visi urlu ķērcieni par 16.03. kā SS vai Hitlera režīma slavināšanu ir nožēlojami meli.
Sarma -kas
Lieliski teikts.
Sarma
SLēdzot sadaļu. Izrādās, ka daži latvieši alias pseidolatvieši grib būt svētāki par pāvestu, kad gājienu asociē ar nacismu. Lūk, ko par šo gājienu raksta kremļa čekistu cenzūrai nepakļāvusies "Novaja Gazeta": "Участники шествия выходит не в поддержку нацистских идей, а почтить память своих родственников, входивших в батальоны СС и погибших во время Второй мировой. Важно понимать, что «добровольческими» латвийские дивизии СС только назывались — мобилизация проводилась на обязательной основе, несогласных часто расстреливали. Именно поэтому латвийские и эстонские легионеры в большинстве своем — как насильно мобилизованные — были оправданы Нюрнбергским трибуналом".
la
Labs piemers ir vacieshi, kuri neko neizdoma bet atzist savu priekshtechu nodarijumus, atzist kara noziegumus un maca saviem berniem to vesturi kada bija, lai nepieljautu kljudas atkartoti. Nevis izliekas ka ir labaki vai ka nekas nav noticis nemaz un nemegjina interpretet notikumus.
la
Katram ir tiesibas pieminet savus kritushos, bet kapec tad megjinat izdomat faktus, parrakstit un interpretet vesturi? Kapec izdomat, ka legjionari cinijas par latvieshu tautas neatkariibu, ja taa tas nebija, kapec maldinat tautu un ipashi jaunieshus. Vesture ir notikusi un to nevar izmainit - ja musu atutieshi bija SS, jaa cinijas par Hitlera rezhiimu, jaa mes serojam par kritushajiem, jo tie ir musu radi, senchi un tml... Bet nevajag fantazeet kaut kadas pasakas, lai attaisnotu legjionarus. Visas tautas ir karojushas un dizha nacija spej atzit savas kljudas nevis kaut ko izdomat cerot attaisnoties.
Sarma - o jee
Piekrītu, ka leģionāru pieminēšana ir Hitlera glorificēša. ------------------------------------------------------------------------------- Leģionāru pieminēšana - Hitlera glorificēšana. Tiešām - o jee. Iznāk, ka tikai krievu okupantiem ir tiesības pieminēt savus kritušos. Katrā gadījumā leģionāri bija tie, kuri centās rīkoties, lai briesmīgā pieredze ar krievu okupantiem neatkārtotos. Diemžēl neizdevās.
latvietis
Katrā gadījumā leģionāri bija tie, kuri centās rīkoties, lai briesmīgā pieredze ar krievu okupantiem neatkārtotos. Diemžēl neizdevās." Nopuetni? Nu smiekli nak par tevi nemazi. Hronologija? Kaa legjionari careja cinities pret krievu okupaciju, ja taada vel nebija notikusi un ja vien legjionari nebija ekstrasensi tad diex vai kristala bumbas redzeja, kas notiks nakotne? Un jaatgadina ka ieprieksh Latvijas teritorija tika gan okupeeta - no vaacu baronu puses. Un nistaka nacija pirmas brivvalsts laika bija miiljie vaacieshi, kas latvju zemnieku tautu paverdzinaja ljoti ljoti ilgu laiku. Saprotu ka katrs nevar zinat kauju datumus un tml faktus, bet basic hronologjiskos notikumus jau vajadzetu gan zinat, lai nekristu kaunaa apgalvojot ka legjionari aizkaveja krievu okupaciju. :D
Latvietis
Legjionari cinijas zem SS, kas, ja butu izglitota/s vesturee, bija pat ne regulara armija, bet Hitlera radiita naves/killeru/algotnju armija. Par to nav ko lepoties. Nu atziistam, ka ir musu tautieshi kljudijusies, ir bijushi Hitlera rokaspusihi - slepkavnieki un viss.. Galu gala avisiem, kuri vesturi zin tas ir skaidrs. Un nav brinums ka Eiropa katru gadu parmet mums, ka cildinam nacismu. Jo cildinat legjionarus =cildinat nacismu=cildinat Hitlera reihu. Un kaa jau teica legjionariem nekada sakara ar Latvijas aizstaveshanu nebija, jo cinijas vinja par Hitlera intereseem nevis LV. Ahhh... Kur to izslaveto vestures macibu reformu rezultati? Ar katru gadu tauta arvien stulbaka un neizglitotaka paliek. Kauns. Un te vsp nav runas par 9.maiju. To vares apspriest atbilstoshajaa laikaa.
O jee...
Viņu var viegli atpazīt pēc pret Latviju, ASV, NATO vērstiem padumjiem kremlinu tekstiņiem, kuros loģika klibo ar visām kājām un īpaši ar galvu. Nožēlojams un reti smieklīgs bērnelis.
O jee...
Sarma! Te viens dīkdienis zem zagtiem nikiem izpaužas. Kad skolā beigsies brīvdienas, tad visa tā neadekvātā šļura, cerams, beigsies. Pagaidām ignorē tekstus, kuri ir pretrunā ar saprātu!
Maiga
Dieva miers un svétíba tiem Latvies'u zéniem víriem kas atdeva savas dzívíbas cín,ás pret sarkano méri !!!! Diemz'él vin,u pécnácéji turpina nídét un aplaupít Latvijas Valsti un Latvies'u Tautu !!! Búsim stipri gará un Dievs mús svétís !!!
hūgo vācietis
JA LATVIJA GRIB SAGLABĀT SAVU NEATKARĪBU ,TAD MUMS IR JĀAUDZINA JAUNĀ PAAUDZE PAR PATRIOTIEM ! UN TAS IR JĀDARA AR PATRIOTISKIEM PIEMĒRIEM ! BET ŠAI VALDĪBAI AR TO PATRIOTISMU IR ĻOTI BĒDĪGI ! IZSKATĀS KA VIŅA IR JĀŅEM AIZ PAKAUŠA KĀ KAĶĒNU UN AR DEGUNU JĀGRŪŽ SAVĀS STULBĪBĀS ! LAI JAUNIEM BŪTU REDZAMA VALSTS CIEŅA PRET TIEM KAS LATVIJAI IZKAROJA BRĪVĪBU TAD NEKAVĒJOTIES IR BARIKĀŽU VĪRIEM JĀPIELIEK PENSIJAI PRIEKŠ ZĀLĒM TOS BARIKĀŽU LAIKĀ APSOLĪTOS 75 LATUS !
to kkk 2
“Tas ka saki ka necisms ir slikts nenozime ka psrs bija labs. [..]” ja jau šo visu saproti, kāpēc ķeries pie rīkles tiem, kuri acīmredzami nenopeļ abus režīmus? Tu pamatā nesaproti manu argumentu, proti, ka likt vārdus mutē cilvēkam un spekulēt ar patiesību ir manipulatīvi. Un tu ļoti labi pierādi sevi kā negodīgu diskutētāju: 1) “Mauga tikko jauki noglorificeja Hitleru un vinja rezhiimu..” <—nevienā teikumā viņa neglorificēja Hitleru; 2) “Bet ko var iestastit parastam letinjam vulgaris.” <— ar apvainojumiem tu savu “taisnību” nepierādīsi. Pamatā latviešiem pret krieviem nav pretenziju. Taču, ja paši krievi vai jebkurš cits ne-latvietis līdīs sejā un teiks to, ko mēs “patiesībā” domājam un kā domājam, diezgan loģiski, ka atbildēsim kā patiesībā ir. Tev simts reizes pat neistāstīs, ka 16. marta pamatā ir piemiņa tiem, kas cīnījās par Latvijas valsti. 2/2
to kkk 1
“Musu gjimene neiet ne uz” - nu un? Nevienam neinteresē to, ko tava ģimene dara. Jūs neesat piemērs, no kā smelties iedvesmu. Katrs dara to, ko uzskata par pareizu. Ja apkārtējie cilvēki no tā fiziski neciešs, tad pēc būtības problēmai nevajadzētu būt, ne? Tas pats ir a leģionāru dienu vai to pašu 9. maiju. 16. martā noliek ziedus un piemin kritušos. Par Hitleru cilvēkiem ir nospļauties, jo viņš nav atceres dienas uzmanības centrā. Nezinu, ko cilvēki dara 09.05., iespējams, ko līdzīgu. 1/2
*+*
kara šausmas 9. maijā latvijā netika apturētas -represijas un genocīds pret Latvijas tautām turpinājās vēl 55 gadus vai mums to vajadzētu svinēt ?
kkk
Bet ko var iestastit parastam letinjam vulgaris. Latvjiem liela mera ir dihotomiska pasaules uztvere - Jums ir tikai kaut kas un krievi - Latvija vs krievija, nacisti vs psrs, krievi vs latvieshi, Saskanja vs Latvija.... Jums nekas cits vsp apzinjas horizontaa nepastaav, kamer koncentresities tikai uz krieviem un Rossiju nekas Jums labs nebuus. Jatiecas uz labako, nevid jakoncentrejas uz atpalikushiem kaiminjiem.
kkk
Normalicilveki konkretaja situacija neglorificee nevienu. Musu gjimene neiet ne uz nacistu pieminjam ne uz 9.maiju - mes priecajamies, ka kara shausmas tika aptutetas, ka dzivojam brivibaa. Aizejam uz 18.11 nolikt sveciites. Tas ka saki ka necisms ir slikts nenozime ka psrs bija labs. Tas nozime to, ka nacisms bija/ir slikts. Ne vairaak. Kaa vsp var spriest un atbalstit kadu no rezhimiem - kjipa kas labak - koncentracijas nometnes vai Sibirija??? Jabut debilam, lai vsp megjinatu to izdomat. Karsh vienmer ir briesmigs, pretiigs, nezheligs. Neviens rezhims nav atbalstams.
to kkk
Tātad, pēc tevis teiktā sanāk, ja nopeļ vienu tirānisko režīmu un otru nepiemin tajā pat teikumā, tas tikai un vienīgi nozīmē to, ka glorificē otru? Uzvedies tā, it kā nekāda cita viedokļa viņai nevar būt. Ir viens vai otrs, balts vai melns. Ļoti skaista loģikas kļūda.
O jee...
Piekrītu, ka leģionāru pieminēšana ir Hitlera glorificēša. Bet kas tur slikts, kungi? Hitlers taču ir mūsu vadoņa Putina skolotājs un iedvesmotājs! Mūsu Krievu pasaule taču ir copy-paste Hitlera vācu dzīves telpa. Noniecinot Hitleru, tiek noniecināts Putins. Nedariet to.
kkk
Mauga tikko jauki noglorificeja Hitleru un vinja rezhiimu.. Taa neizglitoti cilveki lenam uzkjeras uz vestures interpretacijaam un pashi neapzinas ko beigaas klaasta apkart... Nabadziite.
*+*
no kļūdām būtu jāmacās , ne jāizrāda tās nākamajām paaudzdzēm kā varonība; par NA šai sakarā vienkārši jāpasmīn...
pīpīlācis
Šis konflikts starp 16.marta un 9.maija piekritējiem patiesībā ir virtuāls iesaldētais konflikts,kurš būtu kalpojis par iemeslu Krievijas iebrukumam,ja mēs nebūtu patvērušies aiz NATO vairoga.Tas pastāvēs tik ilgi,kamēr pastāvēs pašreizējā Krievija.Negaidītu pārmaiņu gadījumā tas var izgaist reizē ar Krieviju.
Ha
Un par 9.maiju-tie ir svetki tomer ka dazuem Hitlera faniem to negribetos.Tpc tur dzer,dejo un dzed.Un ja jus nemakat svinet svetkus un ka izradas ari pieminet mirusos ka izradas ta ir jusu trukums.
Ha
Civilizeta pasaule piemin mirusos kapos klusi un mierigi.Ta ka Lv pie tadiem neattiecas tad ja.Te miruso pieminesana iet ar balaganu,marshiem,plivosiem karogiem,partiju reklamam un ukrainu nazi teroristiem.Un ar brivibas pieminekli viniem nav nekada sakara-jo tie karoja zem 3.reiha karoga un ar Latvijas brivibu tiem nav nekada sakara.Tpc arzemnieli ari miz un nirgajas par brivibas pieminekli ka doma ka tas ir nacistu simbols.Kauns.Jus tikai kaunu Latvijai taisat.
kkk
Veesturi palasiet, aaksti... Cinitaji par neatkariibu - kaa cilveks kas interesejas par iisto vesturi nevis klausaas tukshoslozungos - smiekli naak...
Baltu dūre
Šī ir mūsu lepnuma, mūsu bruņotās cīņas pret krievu okupantiem diena.
O jee...
Tieši tā! Tas ir piemiņas pasākums. Visu cieņu!
Latons
Kas vainas dievkalpojumam, gājienam un ziedu nolikšanai? Nav jau nekāds 9. maijs, kur aizlej seju, pus pilsētai izrāda padomju tanku butaforijas un plivina svešus karogus.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti