Dienas ziņas

Atklāj Rēzeknes Augstskolas Inženieru fakultātes ēku

Dienas ziņas

Protestē pret kažokzvēru fermas būvniecību Zirņu pagastā

Mitrums kavē lopbarības sagatavošanu

Laukos mitrums kavē lopbarības sagatavošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pagājušajā vasarā jau līdz Jāņiem zemnieki Varakļānu pusē bija savākuši lielāko daļu siena, bet šogad tā sagatavošana vēl nav pat sākusies. Maijā un jūnija sākumā gan ir sākta skābbarības gatavošana, taču novada lauku attīstības speciālisti atzīst, ka pilnībā pabeigta tā nav vēl nevienā Varakļānu novada saimniecībā.

Piena un gaļas lopu audzēšana Murmastienas un Varakļānu pusē ir bijusi pamatnodarbošanās vairumam iedzīvotāju vēl Madonas rajona pastāvēšanas laikos, tāpēc šīs vasaras nelabvēlīgie apstākļi ietekmē daudzas zemnieku saimniecības.

Pēdējās dienās ir sevišķi jūtams, ka tas mitrums ir pārāk liels un darbi ir praktiski apstājušies, jo nevar jau uz lauka uzbraukt,” norāda Varakļānu novada lauku attīstības speciāliste Janīna Grudule. 

Tiesa, zemnieki cer uz siltajām laika prognozēm, taču speciālisti atzīst, ka zālei vērtība jau tagad ir zudusi, kas atstās iespaidu uz ganāmpulku atražošanu un produktivitāti, līdz ar to zemniekiem nāksies vairāk ziemā piedomāt pie lopbarības piedevām, minerālvielām, kas savukārt sadārdzinās piena pašizmaksu.

Bet es vēl palieku pie tādas domas, ka viss beigsies labi, lietus rimsies, un lopbarību sagatavosim, neskatoties uz kvalitāti, un nenāksies lopu ganāmpulkus samazināt,” pauž Grudule.

Aldis Strods ir Murmastienas pagasta lielākā ganāmpulka īpašnieks. Lai nodrošinātu lopbarību visām teju 300 galviņām, zemnieks šogad iesējis arī kukurūzu 70 hektāru platībā. Viņš ir noskaņots optimistiski - līdzko kļūs siltāks, kukurūza augšot labi un barības ziemai pietikšot.

Govis ēst prasa! Sausā gadā zāle neizaug, tad jāsāk domāt par kukurūzu, un slapjā - pretēji. Šogad pagaidām kukurūza aug, lai tik atnāk tie solītie 30 grādi, tad būs kārtībā, pagaidām tā, uz jautājuma...,” uzsver Strods, kurš ir zemnieku saimniecības „Laduži” īpašnieks.

„Vajag mazliet saulīti, kukurūza augs un tad viss notiksies - tur būs liela masa un lopiem barību varēs nodrošināt,” norāda Grudule.

Lai arī lauki daudzviet stāv ūdenī, pieredzējušais lopkopis atceras vēl lielākus plūdus. „2000.gadā mums te viss appludoja, līdz pat fermai bija ūdens, pa pļavām varēja ar laivām braukāt, šogad tik traki nav un rādās, ka nebūs,” atminas Strods.

Laucinieki gan bažījas par iespējamo sutīgo laiku - tas rada labvēlīgus apstākļus slimībām un kaitēkļiem kartupeļu laukiem un raizes graudaudzētājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti