Panorāma

Latvijas ekonomikai prognozē piesardzīgu izaugsmi

Panorāma

Panorāma

Mūsu mikroķirurgi gatavi doties uz Turciju

Latvijas mikroķirurgi gatavi doties palīgā zemestrīces postītajai Turcijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sekojot līdzi zemestrīces seku novēršanai Turcijā, Latvijas mikroķirurgi Mārtiņš Malzubris un Olafs Libermanis pauduši gatavību doties turp, lai palīdzētu cietušajiem. Abi aktīvie ārsti bija arī vieni no pirmajiem, kuri devās uz Ukrainu operēt ievainotos karavīrus jau pirmajās Krievijas sāktā kara dienās. Pagaidām gan Turcija oficiāli pieprasījusi cita veida palīdzību, taču izsaka pateicību mūsu ārstiem un sola ziņot, tiklīdz viņu rokas un zināšanas būs nepieciešamas.

Pavasarīgais miers Duntes ielā, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas teritorijā kontrastē ar kadriem, ko saņemam no Turcijas. Mikroķirurgs Mārtiņš Malzubris uzsver, ka šādās katastrofās tieši pirmās dienas un nedēļas ir visizšķirošākās.

"Pirmā nedēļa, kad mēģina izrakt, ko var izrakt, un trīs četras nedēļas ir cīņa par izdzīvojušajiem. Un ir mirklis, kad spēka pielikšanas punkts pienācis. Visai pasaulei ir jāsadodas rokās un jāpalīdz," saka Malzubris.

Uz Turciju gatava doties mediķu komanda piecu cilvēku sastāvā.

"Divi ķirurgi, anesteziologi, māsas. Mums ir viss aprīkojums, [pēc] Ukrainas, jāsaprot – kur strādāt, ar ko strādāt un kāds ir mūsu statuss. Izraēla ir aizsūtījusi savu mobilo hospitāli, tas ir armijas hospitālis. Bet tas ir drošības jautājums. Tur vajag koordinācijas štābu," skaidro mikroķirurgs Olafs Libermanis.

"Vienalga, vai tas būs plāksteru līmēšana, vai amputācijas, vai nomierinošu medikamentu dalīšana. To mēs nezinām, kas uz vietas vajadzīgs. Jābrauc ārstiem, kas gatavi darīt visu. Vietā, kur ir nelaime, viss noder," norāda Malzubris.

"Tās ir ekstremitāšu traumas, ko operējām Ukrainā. Ja tās ir amputācijas, tad amputācijas. Un palīdzēt ķirurgiem ar torakālo traumu [ārstēšanu]," papildina Libermanis.

Latvijas palīdzības sniegšanu Turcijai koordinē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Civilās aizsardzības pārvaldes priekšnieks Ivars Nakurts. Viņš zina teikta, ka Turcijā pieprasījums tieši pēc ārstu komandām pagaidām nav izteikts.

"Mums ir ziņas, ka ir medicīnas komandas, kas ir pieteikušās un gatavas braukt caur Eiropas Savienības Civilās aizsardzības mehānismu. Bet Turcijas atbildīgās iestādes pateikušas: paldies, pagaidām jūs esat gaidīšanas režīmā, jo tās spējas ir pietiekamas. Tas ir tas, ko spēj nokoordinēt. Mediķus neprasa," stāsta Nakurts.

Līdz šim Turcija pieprasījusi elementāras lietas siltumam un pagaidu mītnēm.

"Vakar pēdējais ziņojums caur NATO, ka prasa segas, apsildes iekārtas, teltis, ko var pielāgot. Tās ir galvenās vajadzības. Tieši tā humānā palīdzība, kas tika nosūtīta no Latvijas pagājušajā nedēļā, atbilst tām vajadzībā, ko Turcija prasa," sacīja Nakurts.

Arī mūsu mikroķirurgi saņēmuši apstiprinājumu no Turcijas Veselības ministrijas, kurā pausta pateicība par vēlmi palīdzēt, bet

vienlaikus no Turcijas puses izteikts lūgums pagaidīt. Ārsti saņems ziņu, tiklīdz viņu rokas un zināšanas būs nepieciešamas.

Tikmēr palīdzību Turcijai plāno sniegt uzņēmums "Latvijas finieris", uz postošās zemestrīces skartajiem reģioniem tuvākajās dienās nosūtot bērza saplākšņu produktu kravu 50 000 eiro vērtībā. Bērza saplāksni ziedos, jo tas ir universāls materiāls ar plašām pielietojuma iespējām gan zemestrīces seku likvidēšanas darbos, gan pagaidu patvēruma vietu būvniecībā.

KONTEKSTS:

6. februārī Turciju un Sīriju satricināja postošākā zemestrīce pēdējo desmitgažu laikā. Virkne valstu, tostarp Latvija, bez kavēšanās ziņoja, ka sniegs Turcijai palīdzību. Palīdzēt Sīrījas iedzīvotājiem ir sarežģītāk, jo tās visvairāk cietušajos reģionos notiek bruņotas sadursmes un tiem ir grūti piekļūt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti