Panorāma

Tilts ir, saimnieka nav

Panorāma

Lietuvas prezidents Nausēda uzsver Baltkrievijas AES riskus

Latvijā pirmo reizi ierodas iznīcinātāji F-35

Latvijā pirmo reizi ierodas iznīcinātāji F-35

Pirmo reizi Nacionālo bruņoto spēku bāzē Lielvārdē nolaidušās pasaulē modernākās ASV gaisa spēku iznīcinātājlidmašīnas F-35. Tās Latvijā ieradušās ASV gaisa spēku rīkotās mācību operācijas “Rapid Forge|” ietvaros, kurā tiek pārbaudītas spējas krīzes gadījumā aizstāvēt Baltijas gaisa telpu.     

ASV gaisa spēku rīkotajās Baltijas gaisa telpas aizsardzības mācību operācija “Rapid Forge” ir maksimāli pietuvināta reālajiem kaujas apstākļiem. Tālab ASV tajās iesaistījusi savus draudīgākos iznīcinātājus

Lai arī ASV gaisa spēku lidmašīnas Lielvārdes aviācijas bāzē ir piezemējušās arī iepriekš, šī ir pirmā reize, kad te nosēžas ASV ultramodernie iznīcinātāji F-35.

Tie šeit ieradušies ASV vadītās operācijas “Rapid Forge” ietvaros.

“Šī operācija demonstrēja NATO spējas pārsviest gaisa spēkus no vienas bāzes vietas uz citu. Tas ir tas, ko dara mūsu vienība – ātri pārmetam spēkus no vienas vietas uz citu kopā ar nelielu apkalpes grupu,” stāstīja ASV Gaisa spēku 435. kontingenta grupas komandieris, pulkvedis Džeisons Terijs.

Miera laika apstākļos F-35 lidmašīnu uzpildīšana un pārapbruņošana aizņemtu stundu. Šoreiz jāiekļaujas nepilnā pusstundā, tāpēc piloti pat nepamet kabīnes.

“Pašlaik nenotiek standarta operācija. Dzinēji nav izslēgti. Tie ir ieslēgti. Ja ir kaujas vai krīzes situācija, šāds lidaparāts ir spējīgs uztankoties, pārapbruņoties un momentā pacelties gaisā,” skaidroja Nacionālo bruņoto spēku Lielvārdes gaisa spēku bāzes komandieris Aivars Mežors.

Šāda lidaparātu degvielas uzpilde virszemes personālam ir daudz bīstamāka. Gaisa spēku vadība stāsta – šāda scenārija izspēle Lielvārdē notiek pirmo reizi, tāpēc kopā ar partneriem tiek pārbaudīta arī bāzes gatavība veikt ātrās apkopes.

Līdzko degvielas pildīšana pabeigta, tā bāzē ierodas nākamais iznīcinātāju pāris ar F-15 lidaparātiem, bet F-35 traucas debesīs.

“Šī ir pati spēcīgākā iznīcinātājlidmašīna pasaulē, tā ir visspēcīgākā ASV gaisa spēku daļa, un kā NATO partneri mēs esam te ieradušies, lai demonstrētu iespēju izmantot tieši šo lidmašīnu, tieši šajā bāzē,” sacīja Džeisons Terijs.

ASV rīkotā mācību operācija “Rapid Forge” turpināsies visu atlikušo nedēļu ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Igaunijā un Polijā.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt