Rīta Panorāma

Intervija ar diriģentu Jāni Liepiņu

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pirmā inženierzinātņu vidusskola

Latvijā pirmā inženierzinātņu vidusskola sola – viegli nebūs, bet būs interesanti

Šogad septembrī 25 īpaši talantīgi Latvijas jaunieši uzsāks mācības jaunizveidotajā Inženierzinātņu vidusskolā, ko dibinājusi Rīgas Tehniskā universitāte (RTU). Tā ir pirmā šāda veida mācību iestāde Latvijā, un iespējas, ko tā piedāvās, ir patiesi unikālas.  

Kronvalda bulvāra pirmā numura ēkas koridoros pagaidām valda klusums, kuru pa retam pārtrauc kāds priekšmetu nešanai vai telpu uzkopšanai raksturīgs troksnis. Svaigi remontētās klases tiek iekārtotas, lai septembrī uzņemtu pirmos audzēkņus, kuri pilnīgi droši dienās kļūs par izciliem inženieriem

RTU rektora vietnieks attīstībā Artūrs Zeps pārliecināts, ka skola palīdzēs audzināt  ne tikai nākamos studentus, bet pirmos Latvijas Nobela prēmijas laureātus šajā gadsimtā.

“Mēs centīsimies risināt un piedāvāt iespējas ne tikai tiem jauniešiem, kas mācīsies mūsu skolā, bet arī ikvienam jaunietim, kas mācīsies jelkādā citā Latvijas skolā. Mēs dosim iespēju jauniešiem piedalīties dažādās olimpiādēs, konkursos, projektos, nākt pie mums uz  zinātniski pētnieciskajiem darbiem mūsu Ķīpsalas studentu pilsētiņā,” stāstīja Zeps.

Ekonomikas ministrija aprēķinājusi, ka turpmākajos 20 gados Latvijā hroniski trūks inženieru. Tas arī pamudinājis augstskolu uzrunāt jauniešus un mudināt viņus pievērsties eksaktajām zinātnēm vēl vidusskolā.

“Inženieris ir ļoti pieprasīta profesija pēc savas būtības. Vai tā būtu ķīmija vai informācijas tehnoloģijas, vai kāds cits virziens, ko patiesībā iespējams apgūt arī Rīgas Tehniskajā universitātē, visi šie virzieni ir ļoti, ļoti pieprasīti, jo mēs redzam, ka nākotnē pietrūks darbaspēka,” uzsvēra Zeps.

Jaunajā vidusskolā nebūs tāda mācību priekšmeta kā dziedāšana, jo nav izdevies atrast saikni starp mūziku un inženierzinātnēm. Tā vietā daudz un padziļināti būs jāmācās eksaktos priekšmetus - fiziku, ķīmiju un matemātiku. Būtiskākais, ka tos pasniegs pavisam citādāk nekā ierasts vispārizglītojošajās skolās.

“Nebūs tā, ka mācību priekšmetu māca viens pedagogs, kā tas ir pārsvarā visās skolās, kad teiksim ir ķīmijas, matemātikas, fizikas pedagogs, kurš ir speciālists visu triju gadu garumā pa visām tēmām. Pie mums būs viens skolotājs, kas pārredz kopumā, bet tiks pieaicināti speciālisti, kas ir Latvijas, pasaules līmeņa speciālisti uz atsevišķām tēmām,” atklāja skolas direktora vietnieks izglītības jomā Māris Purviņš.

Skolēniem būs iespēja apmeklēt universitātes laboratorijas, ko neviena cita skola Latvijā nevar izmantot, RTU piedāvās doties uz Ķīpsalu un izmantot to  aprīkojumu, kas nav nevienā citā skolā atrodams, stāstīja Purviņš.

Arī angļu valodu šeit pasniegs padziļināti, lai, skolu beidzot, jaunietis nokārtotu starptautiski atzīto IELTS eksāmenu. Skolēnu brīvlaikos notiks mācību prakses pie skolas sadarbības partneriem, kur realitātē varēs pārliecināties par klasē apgūto teoriju pareizību.

“Ko mēs varam garantēt - viegli nebūs, protams, būs interesanti, bet ne viegli,” atzina Māris Purviņš.

Lai gan jau ir notikusi iespējamo audzēkņu atlase, skolā vēl šogad var iestāties eksakto zinātņu olimpiāžu medaļnieki. Savukārt astoto klašu skolēniem vērts sekot, lai nepalaistu garām sagatavošanas kursus, kas plānoti nākamā gada sākumā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt