Panorāma

Ādažos mācības aizvada NATO kaujas grupas artilēristi

Panorāma

Karteļa lieta MK darba kārtībā

Latvija grib iestāties "Scandiatransplant"

Latvija pievienosies donoru orgānu apmaiņas apvienībai «Scandiatransplant»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai arī mūsu pacienti tiktu pie plaušu transplantācijas, Latvija gatavojas pievienoties apvienībai "Scandiatransplant". Šī organizācija veic donoru orgānu apmaiņu Skandināvijas valstīs un Igaunijā. 

Alise ir cistiskās fibrozes paciente. Tikai plaušu transplantācija var glābt viņas dzīvību. Zvanu, ka ir donors un jābrauc uz Tartu, viņa gaida jau gandrīz trīs gadus. Ģimene atzīst, ka visi ir kā uzvilktas atsperes.

"Ir dienas, kad es nezinu, kā dzīvošu tālāk...Viss apnicis... tā gaidīšana," saka Alise Kukaine.

Viņa nav vienīgā Latvijā, kurai būtu nepieciešama plaušu transplantācija. Bet viņa ir vienīgā, kura vēl gaida. Trīs citi jau ir miruši. 

"Aiz Alises šobrīd stāv izsīkušas trīs dzīvības. Ja mums šis ceļš būtu izveidots, tad mēs būtu varējuši dot šiem. Šobrīd tā ir Alise, kura gaida trīs gadus ar cerību katru dienu, diemžēl ne par soli tuvāk!" stāsta Alises ārste Elīna Aleksejeva.

Alise ir uzņemta gaidītāju sarakstā Tartu slimnīcā Igaunijā un regulāri turp dodas, lai nodotu analīzes. 

"Liste nav rinda. Ir daudz parametru. No auguma, no plaušu apkārtmēra. Operācijas notiek, 5 - 6 gadā. Bet arī Tartu šo orgānu trūkst. Viņi ir "Scandiatransplant" apvienībā," stāsta Alises tētis Didzis. 

Kopš Tartu slimnīca pievienojusies "Scandiatransplant", visi donoru orgāni, ar kuriem pašu pacientiem saderības nav, tiek dāņiem, norvēģiem, zviedriem vai somiem. Apvienības biedri orgānu apmaiņu veic starp savām slimnīcām. To saprotot, arī Latvija beidzot nolēmusi iestāties šajā apvienībā. Stradiņa slimnīcai jākļūst par "Scandiatransplant" dalībnieci, jo apvienībā iestājas nevis valstis, bet slimnīcas.

"Ziemeļvalstis ģeogrāfiski mums vistuvākās, šajā ir arī Igaunija, bet, lai pievienotos, tad Latvijas ārstniecības iestādei ir jāizpilda kvalitātes prasības, kas ir noteiktas šīm organizācijām," skaidro Veselības ministrijas Ārstniecības kvalitātes nodaļas vadītāja Sanita Janka.

''Stradiņiem'' tas nozīmēs gan operāciju zāles pārveidi, gan jaunu laboratoriju, jo esošajā nav iespējams veikt visas analīzes saderības noteikšanai, ko pieprasa šī organizācija. 

"Tās trīs lielākās pamatprasības – speciāla laboratorija, speciāla operāciju zāle, iestāšanās maksa un dalības maksa katru gadu," norāda Janka. 

Izmaksu ziņā tie ir 1,8 - 2 miljoni eiro, un šī summa ir iekļauta nākamā gada budžeta pieprasījumā. Taču pat tad, ja naudu piešķirs, vēl priekšā garš ceļš. Igauņiem iestāšanās prasīja piecus gadus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti