Pēcpusdiena

2022.gadā bez maksas apceļot Eiropu varēs liels "DiscoverEU" dalībnieku skaits no Latvijas

Pēcpusdiena

Dzīvnieku patversmēm par patversmē nonākušu suni būs jāziņo īpašniekam stundas laikā

Latvijā izstrādāta interaktīva, taktila Rīgas karte neredzīgiem cilvēkiem

Latvijā izstrādāta interaktīva, taktila Rīgas karte neredzīgiem cilvēkiem

Balstoties uz biedrības "Socintegra" izstrādnēm, ir izveidota Latvijā pirmā interaktīvā taktilā Rīgas karte neredzīgajiem cilvēkiem, informēja biedrībā.

Kartes izstrādes mērķis ir cilvēku ar redzes problēmām socializācija. Karti var lietot ikviens cilvēks neatkarīgi no redzes stāvokļa – to var pētīt gan vizuāli, gan ar tausti. Karte satur 170 objektus – ielas, parkus, ūdenstilpes, ēkas; uzspiežot uz tiem, lietotājs dzird objekta nosaukumu. Tā ir aprīkota ar reljefiem grafiskajiem attēliem.

Rīgas taktilā karte ir unikāla sociālā inovācija, kuras pamatfunkcija ir rehabilitācija, kas palīdz neredzīgajiem orientēties telpā un socializēties.

Idejas autore un kartes galvenā izstrādātāja ir Marija Kožarina, biedrības "Socintegra" vadītāja. Biedrība "Socintegra" Rīgā darbojas kopš 2021. gada pavasara ar Rīgas domes Labklājības departamenta un Sporta, izglītības un kultūras departamenta atbalstu.

Rīgas taktīla karte neredzīgiem cilvēkiem.

"Ar neredzīgajiem paredzēto taktilo karšu izstrādi nodarbojos jau kopš 2010. gada un labi izprotu cilvēku ar īpašajām vajadzībām aktuālās problēmas un vajadzības. Neredzīgajiem cilvēkiem ir grūti orientēties pat dzimtajā pilsētā. Viņiem nav izveidojušies telpiski priekšstati par vietu, kur viņi dzīvo, par debespusēm.

Izmantojot taktilo karti, neredzīgais būtībā iepazīst pilsētu, sāk iedomāties maršrutus, kurus ikdienā izmanto, mājai piegulošās teritorijas.

Tādā veidā soli pa solim prātā izveidojas telpiska apkārtējās vides aina," stāsta biedrības ''Socintegra'' vadītāja un projekta "Neredzu šķēršļus" autore Marija Kožarina.

Biedrībā norādīja, ka Latvijā ir vairāk nekā 10 000 neredzīgu cilvēku un visi lielākā vai mazākā mērā saskaras ar orientēšanās grūtībām. Taktilo karšu lietošanas pamatiemaņas cilvēks apgūst specializētā skolā. Savukārt pieaugušajiem karšu apgūšana kļūst neiespējama. Neredzīgie cilvēki reti iziet ārpus sava rajona robežām, un socializācijas process ir apgrūtināts.

Biedrība "Socintegra" palīdz dažādām organizācijām nodrošināt vides pieejamību cilvēkiem ar redzes problēmām: izgatavo taktilās norādes, informācijas stendus un uzlīmes Braila rakstā. Izstrādē ir taktilie objekti muzejiem, veselības aprūpes iestādēm, izglītības iestādēm, sabiedriskajam transportam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt