Panorāma

Ielu remonti – ģenerālprokuratūrā

Panorāma

LŽA nosoda S.Roķes atlaišanu no Latvijas Radio

Dāvina dienesta suņus Gruzijai un Moldovai

Latvija dāvina dienesta suņus Gruzijai un Moldovai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Latvija bez atlīdzības nodod Gruzijai un Moldovai kustamo mantu vairāk nekā 19 000 eiro vērtībā. Izrādās, ka aiz šā valdības lēmuma slēpjas patiešām ļoti kustīga manta - dāvinājums Gruzijas un Moldovas robežpolicijai, kas saņems septiņus kucēnus. 

Dienesta suņu loma noziegumu atklāšanā pēdējos gados ir būtiski pieaugusi. Valsts robežas apsargāšana vairs nav iedomājama bez suņa. Kucēnus izraudzījās Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centra speciālisti Rēzeknē.

Tie vēl ir kucēnu vecumā - astoņi, deviņi mēneši. Lielākajiem pusotrs gads. Kucēni dzimuši Latvijā. Iepirkti no suņu audzētajiem. Ar labiem ciltsrakstiem.

Vecāki un vecvecāki nākuši no ārzemēm, un bijuši darba suņi, kuri uzrādījuši izcilus rezultātus. Sākumā testēti, pārbaudītas iedzimtās īpašības.

"Protams, šis mednieka instinkts. Jo šī bumbiņa ir medījums. Kuru cenšas satvert, un, lai nokļūtu pie medījuma, viņam ir jāpieliek zināmas pūles. Un jāizdara kaut kas, kas mums patiktu," stāstīja Valsts robežsardzes Kinoloģijas centra vecākais inspektors Guntars Apīnis.

Viņi būs pēddziņi vai narkotiku meklētāji. Pārējās dienestam vajadzīgās gudrības mācīs jau Moldovas un Gruzijas robežpolicijas kinoloģi. Šie ir vācu un beļģu aitu suņi no tā dēvētās darba līnijas, jo tie ir gudrākie. Dienestu suņi varētu sākt nepilnu divu gadu vecumā.  

"Viņam vajadzētu būt patstāvīgam, pārliecinātam un gatavam aizsargāt savu saimnieku vai bara līderi, kas šajā gadījumā būtu es," piebilda inspektors.

Robežsardzes koledža ar Gruzijas un Moldovas kolēģiem sadarbojas vairāk nekā desmit gadus. Šajā laikā Moldovai uzdāvināti 15 suņi. Latvijas eksperti ir palīdzējuši sagatavot Gruzijas un Moldovas instruktorus - kinologus. 

"Gruzijas puse vienmēr uzsver, ka viņiem ir nepieciešama palīdzība reorganizēt savu robežapsardzības sistēmu, arī kinoloģijas jomā.  Un tiekties uz tiem standartiem un apmācību līmeni, kāds ir Eiropas Savienībā," piebilda Valsts robežsardzes VRS Kinoloģijas centra priekšnieks Uldis Barkāns.

Septiņu kucēnu iegāde un apmācību inventārs -  siksnas, pavadas un ķiveres - izmaksāja vairāk nekā 19 000 eiro. Dāvinājumu finansē no Starptautiskā migrācijas politikas attīstības centra projekta, kura budžets ir 100 000 eiro, no tiem 95% sedz Eiropas Savienība.

Jaunus suņu un kinologus vajadzēs arī mums pašiem. Robežsardzes attīstības plāns paredz tuvākajos gados četrkājaino sargu skaitu palielināt par 30%. 

"Ja līdz 2014. gadam dienesta suņu lomu bija ļoti grūti pierādīt un parādīt kaut kādus rezultātus, kad pēc 2014. gada, kad sākās ļoti intensīva nelegāla kustība pāri valsts robežai no Krievijas un Baltkrievijas puses, ar dienesta suņu palīdzību tika notverti vairāki simti robežpārkāpēju gadā. Un robežsardzes vadība arī redzēja, ka suņu izmantošana ir ļoti efektīva. Suns ir ļoti efektīvs palīglīdzeklis," sacīja Barkāns.

Taču vienlaikus kinologa darbs ir kļuvis ļoti atbildīgs, jo pieaugušas prasības gan suņa sagatavošanai, gan izmantošanai uz robežas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti