Panorāma

B. Rubesa: esmu neērta, jo nepakļaujos spiedienam

Panorāma

Salmonelozes uzliesmojums Rīgā

Izskan apsūdzība "Latvenergo" lietā

«Latvenergo» korupcijas lietā apsūdzētie savu vainu neatzīst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

"Ir skaidri zināms, kur un kā doti kukuļi". Tā saka "Latvenergo" korupcijas krimināllietas prokurore, kura piektdien, 2. februārī, nolasīja apsūdzības saīsināto variantu. Neviens no 12 apsūdzētajiem savu vainu inkriminētajos noziegumos neatzīst un no komentāriem medijiem turpina izvairīties.

"Latvenergo" krimināllietas otrās tiesas sēdes pirmā stunda pagāja, tiesai izskatot dažādus apsūdzētā Andreja Livanoviča lūgumus. Pēc tam vēl vismaz tikpat ilgi lietas prokurore lasīja saīsināto apsūdzību, kas tik un tā bija 20 lapaspuses gara. Visvairāk izskanēja tieši Livanoviča vārds – viņš apsūdzēts par kukuļošanu, tirgošanos ar ietekmi, naudas atmazgāšanu un citiem noziegumiem, un viņa individuālā apsūdzība aizņem 120 lapaspuses. Tiesā viņš sevi aizstāv pats un ar medijiem vēl joprojām nerunā.

Kopumā apsūdzība uzrādīta 12 fiziskām un vēl vairākām juridiskām personām, un savu vainu neatzīst neviens no apsūdzētajiem. "Es vispār neesmu iesaistīts, tās ir dziļākās muļķības, kāpēc man te jāatrodas, jānosit laiks," teica lietā apsūdzētais Andris Deniņš.

Apsūdzībā redzams, ka prokuratūras ieskatā bijušais "Latvenergo" prezidents Kārlis Miķelsons un viceprezidents Aigars Meļko saistībā ar TEC2 rekonstrukciju katrs saņēmuši kopumā teju divus miljonus eiro lielu kukuli. Rekonstrukcijas projekta vadītājs Ēriks Priednieks – nepilnu ceturtdaļmiljonu.

Prokurores ieskatā, tikai 2010.gadā veiktā "Latvenergo" amatpersonu aizturēšana iztraucējusi pilnās kukuļa summas nodošanu.  

Arī lietā apsūdzētais bijušais "Latvenergo" viceprezidents Meļķo teica, ka nepiekrīt apsūdzībām. Savukārt bijušais uzņēmuma prezidents Miķelsons pilnībā no komentāriem atteicās, bet Miķelsona aizstāvis Egons Rusanovs visas apsūdzības noliedza.

"Jautājums ir vienkāršs – kur ir šī nauda? Kur ir šī nauda palikusi? Iztērēta? Kur šī nauda palikusi, un tas ir viens liels jautājums, uz kuru acīmredzot jāatbild pašai valsts apsūdzībai," teica Miķelsona advokāts.

Tikmēr prokurore Viorika Jirgena atzīmē: "Miljons, un tā miljona tagad nav – pirmkārt, jūs jau dzirdējāt, ka no 2006.gada jau šī nauda ir dota – nu ir apēsta, nodzīvota, norakta zem koka, grūti pateikt, kā katrs cilvēks ir izmantojis to naudu, ko ir ieguvis – dāvinājis draugiem, braukājis apkārt, tērējis.

Tika pirkti nekustamie īpašumi un katrā gadījumā dzīvots zaļi."

Kā norāda prokurore, pilnajā apsūdzībā atrodami arī detalizēti kukuļošanas epizožu apraksti.

"Šajās lapās ir aprakstīts ne tikai tas, kurās vietās, kādās ir nodoti šie kukuļi, bet arī konkrēti aprakstītas katras amatpersonas darbības, kas tika veiktas, lai notiktu tā uzvara [iepirkumā]," piebilda prokurore.

Prokuratūra uzskata, ka apsūdzēto darbības laika posmā no 2004. līdz 2010. gadam par vairāk nekā 36 miljoniem sadārdzinājušas termoelektrostacijas TEC2 rekonstrukcijas projektu.

"Ar mūsu aprēķiniem sakrīt," atzīst Sandra Sleja no "Latvenergo",

kas lietā atzīts par cietušo, pieteicis kaitējuma kompensāciju un savu pozīciju tiesai paudīs nākamajā sēdē.

Tālākais tiesas sēžu grafiks ir saplānots līdz 2018.gada beigām, bet nākamā sēde gan tiesneša, gan apsūdzēto aizstāvju aizņemtības dēļ noteikta tikai pēc trīs mēnešiem – maija sākumā.

Jau ziņots, ka pēc vairāku gadu sagatavošanas Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa janvāra vidū sāka skatīt vērienīgo “Latvenergo” Rīgas 2.termoelektrostacijas pārbūves kukuļošanas un naudas legalizācijas lietu. Šajā procesā uz apsūdzēto sola sēdās kopumā 12 cilvēki, tostarp tā laika “Latvenergo” augstākā vadība -  bijušais "Latvenergo" prezidents Miķelsons un viceprezidents Meļko.

Starp apsūdzētajiem ir arī TEC-2 rekonstrukcijas projekta direktors Priednieks, kā arī biznesa konsultants Livanovičs. Uz apsūdzēto sola arī divi ārvalstu uzņēmēji un vēl virkne cilvēku, kurus apsūdz noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā, tostarp profesors Andris Deniņš, Miķelsona znots Kristaps Štrauss un vēl trīs personas, kas tiek raksturotas kā atmazgāšanas shēmu profesionāļi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti