Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

VAC cer uz lielāki donoru aktivitāti

Latgalē paplašināta ērču encefalīta endēmiskā teritorija

Latgalē aktivizējas ērces – endēmisko teritoriju sarakstā jau divi novadi

Siltā ziema un nelielais nokrišņu daudzums ir tikai daži no iemesliem, kas veicinājuši ērču skaita pieaugumu visā Latvijā. Šogad ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā iekļauti jau 26 novadi. 

Līdz šim Latgalē bija konstatēts salīdzinoši mazāk slimību pārnēsājošo ērču, nekā citviet un endēmiskajā reģionā bija iekļauts tikai viens novads – Rugāji. Taču tagad tam pievienots arī Vārkavas novads, un cilvēki pēc palīdzības biežāk vērsušies arī lielākajās Latgales pilsētās.  

Ērces šosezon ir tikpat aktīvas kā pērn, taču saslimšanas gadījumu novērots vairā,k un ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā Latgalē pirmo reizi iekļauts arī Vārkavas novads. Bērni šajos novados var saņemt valsts apmaksātu vakcīnu, arī pieaugušie aicināti ievērot īpašu piesardzību. Vārkavas iedzīvotāji to ir ņēmuši vērā.

Vārkavas novada iedzīvotāja Solvita Deidule stāsta, ka lielākoties bērni ir saņēmuši vakcīnas, “noteikumus drošības, protams, ievērojam, neviens jau pārgalvīgi arī nestaigā tur pa pļavām, pa mežiem, tā bezmērķīgi, kur jau tās ērces sastopamas”.

Arī Vārkavas novada Upmalas pagastā vakcināciju ciklu uzsākuši jau aptuveni 80 procenti iedzīvotāju. Līdz šim te nav novēroti saslimšanas gadījumi, tomēr paļauties  tikai uz vakcīnu ārsti neiesaka un cer, ka izņemtās ērces cilvēki pārbaudīs biežāk.

Ģimenes ārstes Z. Laizānes prakses ārsta palīdze Anita Lazdāne atzīst, ka ne visi  ērces pārbauda, “ērce tad ir jātransportē uz Rīgu, viņai jābūt dzīvai, un jānodod laboratorijā pārbaudīt”.  

Arī reģiona lielākajās pilsētās Rēzeknē un Daugavpilī ērces manītas, piemēram, Rēzeknes slimnīcā pēc palīdzības vērsušies jau 92 cilvēki, trijiem no viņiem diagnozes saistītas ar ērču encefalītu.

Infekcijas slimību nodaļas vadītāja Inta Bērziņa atgādina, ka “ērces ir visur, arī pilsētā, pilsētas parkos, zālājos, tā ka iespēja inficēties ir jebkurā vietā”.

“Atnākot uz mājām, vajag noģērbties, apskatīties, vai nav piesūkusies kur kāda ērce. Un, ja gadījumā tas tā ir, tad obligāti ir jāvēršas ārsta praksē vai pie mediķiem,” uzsver Anita Lazdāne.

Pērn no 1753 pārbaudītām ērcēm inficēti bija 3,3 procenti. Šogad Lielākā daļa ērču encefalīta endēmisko teritoriju konstatētas Kurzemē – 16 novadi, Vidzemē – astoņi. Latgalē pagaidām  divi. Ārsti atzīst: tā ir nozīmīga statistika, kurai vajadzētu mudināt cilvēkus rūpēties par savu veselību un ievērot papildu drošības pasākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti