Dienas ziņas

Radošā diena ar Latvijas brūno zeltu

Dienas ziņas

Sveicieni Latvijai no ārvalstīm

Dejotāji iesaistās savu tērpu darināšanā

Kuldīgas novada bērnu deju kolektīvs «Stariņš» varēs lepoties ar īpašu suitu tautastērpu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Par vienu no Latvijas kultūras dārgumiem nereti tiek uzskatīts tautastērps un mūsu senču bagātie folkloras krājumi. Mūsu daudzpusējo bagātību īpaši var manīt, kad dejotāji no dažādiem novadiem sanāk vienkopus ar krāšņiem un smalki izstrādātiem tautastērpiem mugurā. Drīzumā Kuldīgas novada bērnu deju kolektīvs “Stariņš” varēs lepoties ar īpašu suitu tautastērpu, kas nācis no Gudenieku pagasta Basu ciema.

Lai kolektīva dejotājus vairāk iepazīstinātu ar suitu tautastērpu valkāšanas tradācijām, tā vērtību un laikietilpīgo tapšanas procesu, jaunieši tiks iesaistīti suitu tautastērpu darināšanā. Pirmajā tikšanās reizē “Stariņa” dejotāji iepazinās ar dažādajām tautastērpa detaļām.

Deju kolektīvā “Stariņš” ir piecas vecuma grupas, un tas vienmēr ir bijis labāko Latvijas kolektīvu skaitā, esot vienam no 40 uzaicinātajiem kolektīviem Latvijas simtgadei veltītajos Dziesmu un deju svētkos pērnā gada vasarā. “Stariņa” sastāvā jaunieši ir 5-9. klašu vecuma grupā, un to pūrā jau ir etnogrāfiski Kuldīgas novada tērpi. Lai pūrs būtu bagātāks, Kuldīgas muzejā tiek meklētas ziņas par citiem novada etnogrāfiskiem tērpiem.

 “Stariņa” repetitore Ance Gulbe atkārtoti ir devusies uz Kuldīgas muzeju, kurā pašlaik atrodas 17 suitu tērpu vienības no Gudenieku pagasta “Pakalnu” mājām, kas muzejā nonākušas 1972. gadā.

Lai iegūtu finansējumu darināt 12 tērpu komplektus zēniem un meitenēm, tika piesaistīts finansējums no “Leader” programmas.

Meistares atzina, ka par suitu tērpa pareizu valkāšanu ir jāzina vairākas lietas. Tādējādi kolektīva “Stariņš” dejotāji gan apmeklēja muzeju, lai iemācītos pareizus suitu tērpa valkāšanas priekšnosacījumus, gan arī paši varēja iemēģināt stelles, darinot jaunos tērpu komplektus.

Muzeja apmeklējuma ietvaros jaunieši iemācījās, kā pareizi vilkt brunci un jostu siet, lai abi gali ir vienāda garuma un nav “cūku” mezgls. “Stariņa” dejotāti muzeja apmeklējumu, kurā tie guva gan teorētiskas, gan praktiskas iemaņas par suitu tērpiem, ir vērtējuši pozitīvi, piemēram, dejotājs Aleksandrs Freibergs dalījās savos ieskatos: “Visvairāk man patīk tas, ka daudz var iemācīties, var pats uztaisīt un var strādāt ar vēsturiskām lietām.”

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti