Dienas ziņas

Vācijā notiek parlamenta vēlēšanas

Dienas ziņas

Aizvadītas militārās mācības “Namejs 2021” Vidzemē

Baltu vienības diena Kuldīgā

Kuldīgā nosvinēta Baltu vienības diena

20 gadi kopš Latvija un Lietuva svin Baltu vienības dienu apritēja pērn, bet pandēmijas dēļ svētki tika atlikti uz šo rudeni. Mājasmātes loma šoreiz bija uzticēta Kuldīgai. Svētkos tikās ne tikai abu valstu pārstāvji, bet uz vienas skatuves tikās abu valstu tradicionālās kultūras kopēji, ļāva iepazīt senos arodus un kopā sadziedājās Senajā uguns naktī.

1236. gada 22. septembrī notikusī Saules kauja, kad žemaiši kopā ar zemgaliešiem sakāva un iznīcināja Zobenbrāļu ordeni – vācu priekšpulku – tā gājienā uz austrumiem, ir diena, kad mūsu senči pirmo reizi parādīja pasaulei savu vienotību un ieroču spēku. Latvijas un Lietuvas parlamenti 2000. gadā to pasludināja par oficiāliem svētkiem – Baltu vienības dienu. Ik gadu tā notiek Lietuvā vai Latvijā. Tā ir reize, kad atskatīties arī uz to, kas joprojām vieno abas tautas un valstis.

"Turpinām strādāt pie ātrgaitas dzelzceļa līnijas "Rail Baltika" projekta. Tāpat ir jāstrādā pie Baltijas elektrības tīkla savienošanas ar Rietumeiropas tīkliem. Šobrīd īpaši sargājam abu valstu robežas ar Baltkrieviju," uzrunā norādīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība).

"Tagad mūs vieno mērķis padziļināt integrāciju ES un NATO, būt vairāk drošības garantijas reģionam ģeopolitisko izaicinājumu priekšā, nodrošināt ilgtspējīgu, uz Eirozonas stabilitāti balstītu tautsaimniecības izaugsmi," uzsvēra Lietuvas Republikas Seima priekšsēdētāja Viktorija Čmilīte-Nilsena.

Par Baltu vienības dienas divdesmitās gadskārtas svinību vietu bija izraudzīta Kuldīga, un svētkiem bija jānotiek jau pērn. Pandēmijas dēļ tie tika atcelti, bet notika Latvijas Mākslas akadēmijas un Viļņas Mākslas akadēmijas kopizstāde “Sazobe”. Šogad vaļa ļauta abu valstu tradicionālās kultūras lauka kopējiem un seno arodu pratējiem.

Cik spēcīgiem un izveicīgiem vīriem bija jābūt Saules kaujā, mēs šobrīd varam tikai nojaust. Šai pasaulē ielūkoties ļāva folkloras un seno cīņu kopa “Vilkači”.

Kad pa dienu dziedāts un dejots, tirdziņā iegādāti amatnieku darinājumi un gardumi, roka iemēģināta dažādos senos arodos, laiks “Senajai uguns naktij”. Šai reizē simboliskais baltu tautu ugunskurs tika aizdegts Ventas krastā, upes, kas sākas Lietuvā un vijas cauri Latvijai.

"Vienmēr visos svētkos latviešiem un lietuviešiem uguns ir klātesošs, tā ir tāda īpaša konsistence, kur mēs varam gan augstākajiem spēkiem izlūgties labvēlību, gan pateikties senčiem, tāpēc uguns ir centrā," skaidro Senās uguns nakts vadītājs Edgars Lipors.

Nākamgad Baltu vienības diena tiks svinēta Jonišķos Lietuvā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt