Kuldīgā kaļ Laimes kalēji

Kuldīgā, atklājot tūrisma sezonu un aicinot uz festivālu „Lido zivis Kuldīgā”,  šodien pilsētā notiek pirmais starptautiskais kalēju saiets „Laimes kalēji”.  Festivāla dalībnieku vidū ir kalēji no Latvijas, Zviedrijas un Igaunijas, kuri atvērtajās darbnīcās rādīs, ko prot paši, un iesaistīs kalšanā arī apmeklētājus.

Kalējs Gatis Pīpkalējs uz Kuldīgas festivālu atbraucis no Salacgrīvas novada. Viņš festivāla apmeklētājiem piedāvās iespēju pašiem izkalt savas monētas ar Kuldīgas atribūtiem:

Kuldīgā kaļ Laimes kalējiInga Ozola
  „ Var pieiet monētu kalšanai ļoti individuāli, kaut gan man ir arī gatavas klišejas.  Gravieris izgravē kādu tēmu. Tā ir mana niša, kurā es darbojos. Te būs vienā pusē Kuldīgas logo un „Lido zivis Kuldīgā”.’’

   

  Kalēju brālības  priekšsēdētājs Guntis Jakubovskis atklāj, ka kalēji Kuldīgā pulcējas jau vairākus gadus, taču šoreiz saiets kļuvis starptautisks, pieaicinot viesus no citām valstīm:

  „Ir atbraukušas divas kalēju dāmas no Zviedrijas, seši no Igaunijas – pasniedzējs un kalēju puiši. Būs arī no amatniecības skolas, bijušies pasniedzēji, Kalēju brālības biedri.‘’

  Kuldīgas novada pašvaldības Kultūras projektu speciāliste Agnese Lapsiņa stāsta, ka starptautisks šis pasākums izvērties ne bez pamata, jo vienā pieredzes apmaiņas vizītē izdevās iepazīties ar kalējiem no Zviedrijas kalēju ciema, kur kalēji kaļ jau 350 gadus. Tā radās ideja par starptautisku saietu.

  Nīna Hedenfelde ir viena no kalējām, kas atbraukusi no Zviedrijas. Viņa stāsta, ka kalēju arods sieviešu vidū kļūst arvien populārāks:

  „Zviedrijā kalēju arods arī īpaša nodarbošanās. Mūsu valstī šo arodu apgūst arvien vairāk sieviešu, tā ir ļoti aizraujoša nodarbošanās, tas ir jautrākais, ko tu šajā dzīvē vari darīt.  Kalēju skolā aptuveni puse ir sievietes un otra puse vīriešu.”

  Kalēja amats un prasmes jāskata daudz plašāk, nekā pirmajā brīdī varētu šķist, spriež Kalēju brālības priekšsēdis.

  Šoreiz kalēji   ne tikai rādīs savas amata prasmes, bet arī uzmeistaros ko paliekošu -  tas būs āra pavards, ko varēs izmantot Kurzemes kultūras mantojuma centrs „Kūrava”. Saieta laikā  “Kūravas” pagalmā varēs aplūkot arī vērienīgu kalēju darbu izstādi.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti