Krievijas blokāde pret Lietuvu rada milzu rindas uz Baltkrievijas robežas

Jau kopš septembra vidus uz Lietuvas un Krievijas robežas pastiprināti tiek pārbaudīti lietuviešu pārvadātāji. Tāpat zināms par liegumu vieglajām automašīnām šķērsot Lietuvas un Kaļiņingradas apgabala robežu.

Šobrīd lietuviešu kravas mašīnas sākušas ceļu caur Baltkrieviju, radot milzu rindas uz robežas. Lai arī oficiālu apstiprinājumu tam, ka pastiprinātās pārbaudes no Krievijas ir saistāmas ar politiskiem rīkojumiem, nav, tomēr vairāki eksperti šādu rīcību uzskata par politisku spiedienu pirms novembrī gaidāmā Eiropas Savienības Austrumu partnerības samita Viļņā, kā arī attiecībām ar «Gazprom» sarunās par gāzes cenu.

Kravu pārvadātāji šoferi - tālbraucēji ir tie, kas pirmie izjūt attiecību pasliktināšanos starp valstīm politiskajā vai ekonomiskajā līmenī. Šobrīd Krievijas blokāde pret Lietuvu, par ko jau vairākas nedēļas vēsta Lietuvas mediji un politiķi, reāli atsaukusies uz kaimiņvalsts Lietuvas pārvadātājiem. Ainārs pats savām acīm ikdienā redz, kā kolēģus - šoferus no Lietuvas - uz Krievijas robežas intensīvi pārbauda un aiztur. „Viņus vairāk pārbauda nekā mūs,” saka Ainārs. Par to atklāti stāsta arī paši Lietuvas šoferi. „Krievija šobrīd mērķtiecīgi pārbauda tieši Lietuvas mašīnas. Ziniet, kā viņi dara? Veic pilnīgu mašīnas apskati un rindā caur robežu iziet tikai viena kravas mašīna. Salika 30 mašīnas rindā, un visas stāv, arī šodien, domāju - vēl stāv,” saka šoferis Dariuss.

Viņš pats nesen izbraucis caur Sebežu, uzskata, ka tās ir sekas Lietuvas attiecībām ar Krievijas „Gazprom”, kamēr tās nav atrisinātas, kravu pārvadātāji no Lietuvas baidās šķērsot Krievijas robežu.

Attiecīgi garas kravu mašīnu rindas uz Krievijas robežas neveidojas nedz Lietuvā, nedz Latvijā, Terehovā un Grebņevā, par to Latvijas Radio stāsta Valsts robežsardzes pārstāve Kristīne Pētersone. „Kustības palielināšanās pagaidām nav gaidāma. Tas varētu notikt decembrī,” saka Pētersone.

Tas, ka decembrī varētu pieaugt rindas uz Krievijas robežas, ir tikai ikgadēja lieta, ko sekmē pārvadātāju vēlme paspēt nogādāt preces līdz gadu mijai. Tikmēr intensīvās Lietuvas kravas mašīnu pārbaudes uz Krievijas robežas jau radījušas problēmas visiem pārvadātājiem. Proti, Lietuvas šoferi vairs nebrauc caur Krieviju, bet visas kravas mašīnas devušās Baltkrievijas virzienā, un tieši tur šobrīd jau veidojas kilometriem garas rindas, stāsta šoferi. „Baltkrievijā, Lietuvā tur ir baigās rindas. Mežonīgas (..) Rindas baltkrievi uz robežas uztaisa,” saka Ainārs.

Rindā lielākoties mašīnas ar leišu numuriem, kuru šoferi arī veido garās rindas pie kasēm, lai nomaksātu iebraukšanas atļaujas Baltkrievijā, atzīst Ainārs, stāstot par situāciju uz Lietuvas un Baltkrievijas robežas. Rindas mēdz būt 20 kilometrus garas un pie robežas jāstāv pat trīs diennaktis.

Šobrīd lietuviešu pārvadātāji, lai arī mērojot tālāku ceļu, bet savukārt nestāvot garās rindās, sāk izvēlēties robežu ar Baltkrieviju šķērsot Latvijas pusē, un attiecīgi arī uz Latvijas un Baltkrievijas robežas jau sāk veidoties rindas, stāsta Dariuss. „Pie Pāterniekiem divu kilometru rindas, arī Silenē tāpat. Tā ir diennakts, stāvot rindā, no Baltkrievijas atpakaļ tas pats - diennakts jāpavada uz robežas,” saka Dariuss.

Kā liecina oficiālā muitas un robežsardzes informācija uz Baltkrievijas robežas, piemēram, aizvadītajās brīvdienās Silenē bija jāgaida līdz deviņām stundām, bet Pāterniekos, piemēram, svētdien 7 no rīta – līdz pat 17 stundām jāpavada uz robežas. Lietuviešu šoferi stāsti, ka neoficiāli saņēmuši ziņas, ka ar 1. oktobri problēmas ar Krieviju tikšot atrisinātas, attiecīgi rindas uz robežām varot mazināties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt