«Koku krīze» Rīgā: Daudzviet galvaspilsētā jau augustā kokiem kalst un dzeltē lapas

Rīgā daudziem kokiem lapas jau sākušas dzeltēt un žūt, bet vietām augu zari jau ir kaili. Koku eksperts Gvido Leiburgs atzīmēja, ka tās ir sekas gadiem ilgušām problēmām. Savukārt Vides aktīvistu biedrības pārstāve uzskata, ka tā ir apsaimniekošanas problēma un par to ir atbildīga Rīgas dome. Pašvaldība problēmu apzinās, taču atzīst, ka finanšu dēļ apkopt var tikai jaunus kokus.

Rīgā kalst koki, taču ierobežoto finanšu dēļ dome var apkopt tikai jaunus kokus
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Daudzviet Rīgā gar ielām augošiem kokiem ir sažuvušas lapas. Taču vietumis pilsētā augi jau ir nokaltuši un, paraugoties uz to vainagu, var šķist, ka tagad ir rudens, jo uz zariem ir tikai dažas lapas. Un arī tās izskatās bojātas. Viena no tādām vietām ir Aspazijas bulvārī, blakus Latvijas Nacionālās operas un baleta ēkai.

Par redzēto ir sašutusi apvienības "Pilsēta cilvēkiem" pārstāve Gunita Piterāne: "Tas ir diezgan briesmīgi. Es teiktu, ka Rīgā šobrīd ir pamatīga koku krīze."

Viņa atzina, ka problēma ir vērojama pēdējos gadus. "Nedomāju, ka viena gada laikā tam būtu iespējams attīstīties. Tā kā šogad bija it īpaši karsta un sausa vasara, to mēs tagad redzam visintensīvāk, taču tas notiek jau ilgus gadus, un kļūst arvien sliktāk un sliktāk," viņa pauda.

Neiztur pat izturīga suga

Savukārt kokus ar sadzeltējušām un sausām lapām var pamanīt, piemēram, pretim Latvijas Universitātes galvenajai ēkai, kur gar Raiņa bulvāri aug Holandes liepas. Koku eksperts Leiburgs skaidroja, ka tā ir viena no izturīgākajām sugām un, ja šiem kokiem lapas čokurojas jau tagad, tas norāda, ka augšanas apstākļi konkrētajā vietā ir ļoti slikti.

Vēl viena vieta, kur koki neizskatās veseli, ir Tērbatas ielā, netālu no krustojuma ar Merķeļa ielu, kā arī pie Rīgas apgabaltiesas. Leiburgs par tur redzēto sacīja: "Mēs redzam, ka Holandes liepas ir stipri apbrūnējušas un vispār šajā ielas posmā koki neizskatās tā, kā tiem augustā vajadzētu izskatīties. Tas lielā mērā saistīts ar to, ka nav atbilstošs apjoms sakņu augšanai. Protams, ir pilsētas agresīvā vide, bet galvenokārt sakņu bojājumi, neatbilstoša griešana."

Vēl viens būtisks faktors ir šī gada izteikti karstā un sausā vasara, kas īpaši ietekmē novājinātus kokus, norādīja Leiburgs, atzīmējot, ka tieši augustā iespējams redzēt, kuriem augiem ir vissliktākie augšanas apstākļi. Tādiem kokiem jau vasarā dzeltē lapas un tie izskatās kā rudenī.

Pašvaldībā problēmu zinot

Rīgas domē problēmu apzinās. Mājokļu un vides departamenta Dabas un apstādījumu nodaļas vadītāja Inguna Kublicka skaidroja, ka viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc gar ielām augošiem kokiem jau tagad sāk dzeltēt lapas, ir nepietiekama vieta sakņu sistēmai.

Viņa atzina, ka katram tādam augam vajadzētu veltīt tik daudz vietas, cik liels ir tā vainags, taču pašvaldība to nevar atļauties.

Uz jautājumu, vai dome plāno atrisināt problēmu ar kalstošiem kokiem, Kublicka atbildēja: "Šiem lielajiem jau izaugušajiem kokiem mēs neko īpaši nevaram atrisināt. Mēs tos nevaram laistīt, jo vienkārši mums nav tik daudz līdzekļu, lai to darītu."

Eksperts Leiburgs norādīja, ka tādi koki, kuriem ir kaili zari un lapas jau dzeltē, ir sekas problēmām, kas ilgst jau vairākus gadus, turpretim "Rīgas mežu" pārstāve Ieva Bērziņa problēmas saistīja tikai ar šī gada īpaši karsto un sauso laiku.

Koks Rīgas centrā pie operas un baleta nama 2021. gada augustā.

"Ja šobrīd koks ir nometis lapas, tas nebūt nenozīmē, ka nākamajā pavasarī tas nepamodīsies. Koks šādi sevi pasargā no bojāejas. Tas lietus, kas šobrīd tiek saņemts, ir ļoti labs, jo veicinās koku pozitīvu pārziemošanu. Visticamāk, lielākā daļa no tiem kokiem, ko jūs tagad redzat nokaltušus, nākamajā pavasarī atkal sazaļos," viņa skaidroja.

Kublicka tikmēr pauda, ka pašvaldība var atļauties kopt tikai tos kokus, kas ir līdz desmit gadus veci. Šogad vietvara rūpējoties par 700 tādiem augiem.

Domes pārstāve atklāja, ka koku kopšanas darbiem, piemēram, jauno stādījumu aprūpei un vainagu apzāģēšanai, dome šogad atvēlējusi 280 tūkstošus eiro. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, finansējums pieauga par vairāk nekā desmit procentiem.

Arborists Leiburgs uzsvēra – ja kokiem nav traucējošu faktoru, tad Rīga tiem kopumā ir piemērota vieta, norādot, ka šeit ir gan labs, biezs smilšu slānis, kur koki spēj attīstīt sakņu sistēmu, gan arī augsts gruntsūdeņu līmenis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt