Pirms gandrīz diviem gadiem Romānu Mežecki ievēlēja Rīgas domē no partijas "Saskaņa" saraksta, savukārt pērn viņš no Zaļo un Zemnieku savienības saraksta kandidēja arī uz Jūrmalas domes deputāta krēslu, taču netika ievēlēts. Viņš arī apstrīdēja šo vēlēšanu rezultātus, bet izmaiņas nepanāca. Kad ziemā Jūrmalas domniece Anita Adijāne uz laiku nolika mandātu, jo nevēlējās vakcinēties pret Covid-19, Mežeckis nolika Rīgas domnieka mandātu, lai dažus mēnešus aizstātu kolēģi Jūrmalas domē un tās komitejās.
Šobrīd Adijāne deputātes mandātu nolikusi pavisam, kas paver iespējas Mežeckim uzņemties Jūrmalas domnieka amatu, taču viņš klusējis, vai to darīs.
Jūnija beigās Jūrmalas dome lēma par deputāta mandāta apturēšanu citam domniekam – Andrim Čudam no Nacionālās apvienības, kurš kļuvis par Ekonomikas ministrijas parlamentāro sekretāru. Toreiz Jūrmalas mērs Gatis Truksnis no Zaļo un Zemnieku savienības apsauca kolēģa centienus noskaidrot, kad vakanto deputāta vietu beidzot aizpildīs.
Latvijas Radio par šo situāciju neizdevās sazvanīt ne Mežecki, ne Truksni. Savukārt mēra vietniece Rita Sproģe (Zaļo un Zemnieku savienība) izsmeļoši pastāstīja, ka pašvaldības vēlēšanu komisija jūnijā informēja Mežecki par gaidāmo domes sēdi un par to, ka Adijāne nolikusi deputātes mandātu un nākamais kandidāts uz vietu domē ir viņš. Nekāda atbilde nav saņemta arī līdz šim. Uz jautājumu, vai šāda situācija var turpināties ilgstoši, Sproģe atsaucās uz likuma normu – ja deputāta vieta bez attaisnojoša iemesla būs tukša trīs sēdes pēc kārtas, dome būtu tiesīga lemt par viņa izslēgšanu un uzrunāt nākamo kandidātu.
"Mums nav nekādas saziņas ar viņu. Esam gan zvanījuši, gan sūtījuši uzaicinājumu uz sēdi kā visiem deputātiem. Nav nekādas informācijas. Protams, tas mums rada sarežģījumus arī domes komiteju darbā.
Tas nav patīkami nevienam, tā diezgan nihilistiski [izturas] pret kolēģiem un pilsētu," norādīja Sproģe.
Nākamais deputāta amata kandidāts no Zaļo un Zemnieku savienības saraksta ir uzņēmējs Guntars Anspoks. Ar viņu par iespēju iesaistīties domes darbā vēl neesot runāts. Līdz tam šobrīd gan varētu arī nenonākt, jo Mežeckis otrdien vērsies Rīgas domē ar iesniegumu par deputāta pilnvaru apturēšanu pirms termiņa. To kā šīs situācijas atrisinājumu un Mežecka iespēju atgriezties Jūrmalas domē vērtē arī par pašvaldību darbu atbildīgajā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM). Savukārt šīs neparastās situācijas dēļ nav plānotas likuma izmaiņas par pienākumu sniegt atbildi pašvaldībai.
"Domājam, ka ar šo varētu tikt galā arī esošā regulējuma ietvaros, proti, vērsties pie deputāta kandidāta rakstveidā, nosūtot arī ierakstītu dokumentu uz viņa dzīvesvietu. Dokuments pēc likuma kādā noteiktā laikā tiek uzskatīts par saņemtu, un, ja viņš nav atbildējis par vēlēšanos ieņemt deputāta amatu, tad to uzskatītu par gribas izteikumu šo amatu neieņemt," komentēja VARAM valsts sekretāra vietniece Ilze Oša.
Nākamā Jūrmalas domes sēde paredzēta jau tuvākajās nedēļās, tad sagaidāmi arī lēmumi par deputātu vakanto vietu aizpildīšanu.