Dienas ziņas

Pārdaugavā uz ielas sašauj vīrieti

Dienas ziņas

Vienas nakts laikā applūst lauks Balvu novadā

Jēkabpils novadā spridzina ūdenstorni

Jēkabpils novadā spridzina ūdenstorni

Piektdien,19. jūnijā, Jēkabpils novada Vandānos tika uzspridzināts ūdenstornis. Atbildīgo uzdevumu veica zemessargi, viņiem tās reizē bija mācības, kuru laikā tika attīstītas Zemessardzes inženieru prasmes dažādu infrastruktūras objektu demontāžā ar spridzināšanas metodi.

Vandānu ūdenstornis jau gadiem ilgi netika izmantots, turklāt vecie ķieģeļi bruka, apdraudot cilvēku drošību. Tādēļ Jēkabpils novada pašvaldība bija nolēmusi ūdenstorni demontēt.

Piektdienas rītā Vandānos sākās zemessargu rosība. Sagatavošanās darbi prasīja aptuveni četras stundas laika.

Notikumam gatavojās arī vietējie iedzīvotāji. Laikus vajadzēja nogādāt drošībā mājlopus, kuri ganījās netālu no ūdenstorņa.

“Es domāju, ka [šķūnīši] izturēs. Sprādziens jau nebūs tik liels. Zemessargi zina, ko dara,” sacīja Vandānu iedzīvotājs Ainis.

Dažu sekunžu laikā 24 metru augstais, vecais ūdenstornis pārvērtās gruvešos.

“Kaut ko tādu es redzēju pirmo reizi,” atzina Vandānu iedzīvotāja Tīna.

“Vīramāte teica, ka vēsturisks tas tornis ir bijis, viņi tur cēla, veikala īpašnieks palīdzēja. Vairs nav,” pauda Vandānu iedzīvotāja Klinta.

Objekta spridzināšanu apgrūtināja tas, ka bija jāsaglabā blakus esošā ūdens sūkņu māja un atdzelžošanas stacija. Zemessardzes 1. Rīgas brigādes Inženieru rota ar uzdevumu tika galā sekmīgi.

“Torņa krišanas virziens bija jāizvēlas pretēji tām ēkām, kas palikušas. Kā redzam aizmugurē aiz manis, viss ir izdevies. Varbūt gribējās, lai tas tornis vairāk sadalās, jo bija ierobežojums – arī žogs priekšā ir. Bet virziens bija tāds, kāds bija. Un sprāgstvielu daudzums arī bija ierobežots sakarā ar tuvējām ēkām. Mēs ļoti daudz veicām atvieglošanas darbus, veicām arkas atvieglošanu, nokalām visu lieko, lai pēc iespējas mazāk sprāgstvielas, lai nebūtu lielais triecienvilnis pa apkārtējām ēkām, dzīvnieki, lai nebaidītos,” skaidroja Inženieru rotas komandieris Dainis Kravals.

Zemessargi bija atbildīgi tikai par būves demontāžu, bet gruvešu aizvākšana jānodrošina vietvarai.

“Lemsim, vai novāksim pašu spēkiem, vai aicināsim firmu un veiksim cenu aptauju. Skatīsimies, kā izdevīgāk pašvaldībai,” norādīja Dignājas pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Raubiška.

Dažādu infrastruktūras objektu demontāža ar spridzināšanas metodi zemessargiem nav ikdiena, turklāt poligonā ne vienmēr var dabūt atbilstošus objektus, Tādēļ šādas situācijas dod iespēju Inženieru rotai attīstīt prasmes, reizē sniedzot palīdzību vietējai sabiedrībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt