Ieilgst debates par izmaiņām parakstu vākšanā referenduma rosināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Saeimas Juridiskās komisijas deputāti trešdien izskatīja tikai nelielu daļu no iesniegtajiem priekšlikumā strīdīgajā likumā "Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu". Opozīcijai un pozīcijai ir ļoti atšķirīgi viedokļi šajā jautājumā.

Saeimas Juridiskās komisijas deputāti trešdien izskatīja tikai nelielu daļu no iesniegtajiem priekšlikumā strīdīgajā likumā "Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu". Valsts prezidents Andris Bērziņš likumu neizsludināja un nodeva parlamentam atkārtotai izskatīšanai. Opozīcijai un pozīcijai ir ļoti atšķirīgi viedokļi šajā jautājumā.

Aptuveni divus stundu laikā Saeimas Juridiskā komisija izskatīja tikai septiņus priekšlikumus no 34 iesniegtajiem, līdz strīdīgākajiem nemaz netiekot. Opozīcijas deputāti kritizēja valdošās koalīcijas mērķi ierobežot tiešo demokrātiju un pilsoņu tiesības. Palielinot referendumu ierosināšanai nepieciešamo parakstu skaitu, tiek palielināta naudas vara politikā, sēdē sacīja Saskaņas centra deputāts Valerijs Agešins.

Saeimas pieņemtie likuma grozījumi paredzēja, ka no 2015. gada idejas iniciatoriem referenduma ierosināšanai par saviem līdzekļiem būs jāsavāc aptuveni 150 000 parakstu, jeb 10% no balsstiesīgo pilsoņu skaita. Parakstiem jābūt apliecinātiem un tos varēs vākt arī elektroniski. Tas nozīmē, ka tiek likvidēta divpakāpju parakstu vākšanu, ko Saskaņas centrs neatbalsta.

Pēc Juridiskās komisijas vadītājas Ilmas Čepānes stāstītā, Saeimai jālabo tikai tie punkti likumprojektā pret kuriem iebilsts Valsts prezidents. To paredz Saeimas Kārtības rullis. Tas nozīmē, ka jāprecizē pašvaldības iestādes, kas iesaistās parakstu vākšanā, un samaksas kārtība par parakstu apliecināšanu, kā arī jāprecizē, kas notiek pārejas periodā līdz 2015.gadam.

Emocijas no Juridiskās komisijas sēdes pārcēlušās arī uz tviteri. No ZZS ievēlētā Dana Reizniece raksta par grozījumiem referendumu likumā - "šķiet, ka daži kolēģi pamatīgi noreibuši no varas un visiem spēkiem mēģina to nostiprināt". Bet Andrejs Judins viņai atbild - "šķiet, ka daži kolēģi pārprot demokrātiju (tautas varu) kā nedaudzu indivīdu varu". Ceturtdien Saeimas Juridiskā komisija plāno turpināt darbu pie likuma izmaiņām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti