Pusdiena

Pusdiena 10.06.2016

Pusdiena

Pusdiena 11.06.2016

Iedzīvotāji aizvien biežāk iesaistoties naudas atmazgāšanā

Iedzīvotāji aizvien biežāk iesaistoties naudas atmazgāšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Katru dienu Latvijas bankās iedzīvotāji veic vidēji 110 tūkstošus darījumu, un daļa no tiem finanšu institūcijās raisa aizdomas, cik likumīgi nauda klienta kontā uzradusies un pēcāk sāk ceļu no konta uz kontu. Banku uzraudzības iestādē norāda, ka bankām ir pienākums kontrolēt savu klientu rīcību, jo citādi pašām bankām nāktos atbildēt par darbībām, kas saskaņā ar likumu saistāmas ar terorisma finansēšanu vai noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Tādas darbības ar slēgtu bankas kontu beigušās arī kādai Rīgas pensionārei.

Jūnija sākumā teju 88 gadus vecā rīdziniece Janīna esot saņēmusi bankas “Citadele” vēstuli, kurā pensionāre informēta par konta slēgšanu. Vēstulē patērētāju tiesību aizstāvjiem viņa pauž nepatiku par bankas rīcību, jo kontā esot tikai saņēmusi pensiju.

Bankā “Citadele” skaidro, ka pensionāres konts slēgts pēc ilgākas izpētes. Konkrētas personas lietu banka komentēt nevarot, tomēr pārstāve Baiba Ābelniece norāda – saskaņā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumu banka vispirms klientiem prasa paskaidrojumus.

Gada laikā “Citadele” konstatē aptuveni 2000 aizdomīgu naudas darījumu, un desmit procentos gadījumu nākoties sadarbību ar klientu pārtraukt. Turklāt nelegālo darbību ar katru gadu kļūst vairāk. “Banka pievērš pastiprinātu uzmanību summām, kas klientu kontos ienāk ārpus ierastās plūsmas un  kuram nav loģiska izskaidrojuma. Šādas situācijas mēdz būt ļoti dažādas. Ir gadījumi, kad klienti apzināti iesaistās aizdomīgos darījumos, un ir gadījumi, kad cilvēku aizdomīgos darījumos, viņam to apzinoties vai neapzinoties, iesaista radinieki vai paziņas un dažkārt pat pilnīgi sveši cilvēki, kuriem persona nodevusi savus privātos bankas datus. Atsevišķos gadījumos, ja pārbaudē apstiprinās aizdomas, sadarbība ar klientu tiek pārtraukta,” norāda Ābelniece.

Banku uzraudzes Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāve Ieva Upleja skaidro, ka ik dienu bankās tiek veikts aptuveni 110 tūkstoši darījumu. Kontroles dienests no Latvijas bankām gadā saņem aptuveni 12 tūkstošus ziņojumu par aizdomīgām darbībām.

“Bet tas nenozīmē, ka visiem tur tiešām ir kaut kas nelegāls. Kontroles dienests ir tas, kas to izvērtē. Ja cilvēks neseko savam konta izrakstam un naudas plūsmai, tad var gadīties, ka kādreiz viņš kaut kur tiek ievilkts. Piemēram, jauniešiem bieži gadās tā saucamie naudas mūļi. Viņiem piedāvā nedaudz nopelnīt – viņam jāizņem no sava konta nauda un kādam jāatdod. Un  pēc tam jau jāatbild par to pašam, ja jautās tiesībaizsardzības iestādes,” stāsta Upleja.

Banku uzraugs norāda, ka finanšu iestādēm ir pat pienākums kontrolēt klientu rīcību, jo citādi par likumpārkāpumiem bankām pašām būtu jāatbild likuma priekšā. Savukārt bankas atgādina, ka iedzīvotājiem un it īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem pret savu bankas kontu jāizturas ar tikpat lielu vērību kā pret skaidru naudu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti