Aktuāli

Ēdinātāja "Kindercatering" un atbildīgo iestāžu domas par salmonelozes lietu atšķiras

Aktuāli

Bulgārijas iekšpolitikā satricinājumu rada ANO ģenerālsekretāra amata kandidāšu maiņa

Gudrona smēlēju konkurss ieildzis; darbu izmaksas sāks skaidrot novembrī

Gudrona smēlēju konkurss ieildzis; darbu izmaksas sāks skaidrot novembrī

Pēc vairākus mēnešus ilgas nosacīta klusuma pauzes šonedēļ aktualitāšu sarakstā atkal būs Inčukalna novada sērskābā gudrona dīķu jautājums. Otrdien, 4.oktobrī, Saeimas komisijā par vēsturiski piesārņotās vietas sanācijas norisi atskaitīsies Valsts vides dienests (VVD). Savukārt ceturtdien gaidāma kārtējā tiesas sēde dienesta strīdā ar kompāniju "Skonto būve" par paveiktajiem darbiem un veikto samaksu.

Jau līdz augusta beigām VVD solīja izvētīt, kurus pretendentus virzīt tālāk konkursā par gudrona smelšanu. Tomēr vērtēšana arvien turpinās.

Bez būtiskām izmaiņām

VVD ģenerāldirektores vietniece Aina Stašāne stāstīja, ka pēdējā gada laikā Inčukalna gudrona dīķos nekas daudz nav mainījies. Pēc "Skonto būves" aiziešanas teritorijā arī sakopti uzņēmuma atstātie atkritumi un piesārņotais ūdens un aizvākti materiāli, kurus esot bijis plānots izmantot gudrona smelšanai.

Pašlaik dienests turpina vērtēt trīs pretendentus, kas pieteikušies piesārņojuma tālākajai attīrīšanai, kā arī piecus kandidātus, kas gatavi darbus uzraudzīt. Daļa uzņēmēju ir ārvalstnieki, un viņu vērtēšana ieilgusi, atzīst Stašāne.

"Mums bija plāns ļoti optimistisks, bet izskatās, ka šobrīd šis optimistiskais plāns nav piepildījies," teica VVD pārstāve.

Pēc viņas sacītā, VVD ir "zem lupas"  – dienesta darbības saistībā ar Inčukalna gudrona dīķu attīrīšanu vērtē arī Iepirkumu uzraudzības birojs.

Fakti:

  • Inčukalna sēsrkābā gudrona Dienvidu un Ziemeļu dīķi ir bīstamākie vides objekti valstī. Tas atrodas 35 kilometrus no Rīgas.
  • Dīķi izveidoti pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados, kad tos sāka izmantot kā atkritumu poligonu viena no lielākajām Padomju Savienības smērvielu rūpnīcām. Ražojot parfimēriju un medicīniskās eļļas, no jēlnaftas atšķirtais gudrons tika vests uz mežu pie Inčukalna. Daļu apbēra ar smiltīm, daļu glabāja teju kilometru dziļā dziļurbumā. Vides drauds ir tas, ka sērskābais gudrons nonāk gruntsūdeņos un varot tikt līdz Gaujai.
  • Dīķu attīrīšanu teorētiski valsts sāka plānot jau 2004. gadā, taču īsti darbi notikuši tikai pēdējos gados. Sanācijas darbu noslēguma termiņš vairākkārt atlikts, un tagad tas pārcelts uz 2019. gadu.

VVD līdz novembra sākumam varētu paziņot tos kandidātus, ar kuriem dienests varētu sākt sarunas par dīķu tālāku attīrīšanu. "Savukārt par inženieruzraudzību tad mums ir plāns, ka mēs varētu ar šo darbu tikt galā līdz nākamā gada janvāra beigām," sacīja  VVD pārstāve.

Pēc tam tikai varētu būt zināms, cik gudrona smelšana galu galā izmaksās. Pašlaik par pusdarītajiem darbiem iztērēti nepilni 28 miljoni eiro. Projekta izmaksas no sākotnēji plānotajiem 29 miljoniem eiro izaugušas līdz vairāk nekā 45 miljoniem eiro, tomēr pagaidām budžetā vajadzīgā nauda nav ieplānota.

Taču VVD ģenerāldirektores vietniece Stašāne pauž pārliecību, ka līdz pārceltajam 2022. gada termiņam Inčukalns no gudrona būs brīvs.

Tiesa atsāks skatīt lietu

Tikmēr ceturtdien Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa turpinās skatīt maija beigās iesākto lietu, kurā kompānija "Skonto būve" vērsusies pret VVD, jo uzskata, ka dienests pērnvasar līgumu ar uzņēmēju pārtraucis prettiesiski.

Pirmajā tiesas dienā lietas skatīšanu atlika, jo "Skonto būve" iesniedza līdz tam neredzētus dokumentus, izpelnoties VVD kritiku par lietas vilcināšanu.

Tagad kompānijas advokāts Viktors Tihonovs pauž pārliecību, ka pusgada laikā iegūti vēl papildu pierādījumi pret VVD.

Par Inčukalna dīķu stāvokli un projekta gaitu VVD vadību otrdien iztaujās Saeimas Vides un klimata apakškomisijas deputāti.

Kā skaidro apakškomisijas priekšsēdētājs Ingmārs Līdaka (Zaļo un zemnieku savienība), deputāti gribot noskaidrot, vai dīķu pārklājums labi aiztur mitrumu, kā arī – kad varētu atsākties dīķu sanācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti