Grozījumus Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā virzīs Saeimas lasījumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Cīņa par Rīgas sabiedriskā transporta biļešu cenām un atlaidēm ir pārcēlusies uz Saeimu. Parlamenta Tautsaimniecības komisija šodien atbalstīja „Vienotības" priekšlikumu, kas aizliedz šķirot pasažierus tikai pēc deklarētās dzīves vietas. „Saskaņas centrs", protams, pret šo ideju iebilda. Saeimas deputāti gan neizslēdz, ka priekšlikuma redakcija līdz galīgai pieņemšanai vēl var mainīties.

Nespējot panākt savu Rīgas domē, „Vienotība" nolēma ar likumu aizliegt šķirot sabiedriskā transporta pasažierus pēc reģistrētās dzīves vietas. „Vienotība" uzskata, ka Rīgas dome pārkāpj Satversmē nostiprināto vienlīdzības principu. Piedāvātais priekšlikums paredz, ka deklarētā dzīves vieta nevar būt kā vienīgais kritērijs atlaides piešķiršanai, bet gan tikai viens no kritērijiem. Galvenais idejas aizstāvis ir Saeimas deputāts Arvils Ašeradens.

„Tas nozīmē, ka Rīgas domei nav jāatsakās no tām atlaidēm, kas ir piešķirtas Rīgā dzīvojošajiem pensionāriem, skolniekiem vai citām sociāli neaizsargātām iedzīvotāju grupām. Bet mēs sakām to, - ja mēs mēģinām tikai kā vienīgo kritēriju noteikt personas deklarēto dzīves vietu, tas ir nepieņemami," skaidro Ašeradens.

„Saskaņas centra" deputāts Ivars Zariņš asi iebilda pret šo ieceri, sakot, ka tā pēc būtības nerisina nodokļu pārdales problēmu starp pašvaldībām. Turklāt no tā cietīs ne tikai Rīga:

„Līdzīgi dara Sigulda, starp citu. Nu tad ko, jūs ar savu priekšlikumu panāksiet, ka pirmie, kas cietīs, būs siguldieši, kuriem atņems bezmaksas transportu. Tas ir tas, ko jūs piedāvājat. Un arī citās pilsētās. Līdz ar to, ja mēs gribam to risināt sistēmiski, tad varbūt mums būtu jāpaskatās uz to, kā jāmaina nodokļu sistēma, lai pašvaldības saņem kaut ko no uzņēmumu ienākumu nodokļa."

Arī vairāki citi deputāti piekrita, ka pastāv problēma tajā, ka mazo pagastu iedzīvotāji strādā un izmanto lielo pilsētu infrastruktūru, bet nodokļus maksā tur, kur oficiāli dzīvo. Deputāts Klāvs Olšteins minēja Valmieras un Tukuma piemēru.

„Mēs uzsākām diskusiju par izlīdzināšanas fondu. Par to, ka būtu šie procenti jāpārdala par labu pilsētām, kuras ir lielās donorpilsētas un kuras uztur pārējo, ja mēs nespējam atrisināt problēmu, kas ir saistīta ar deklarēšanos," saka Olšteins.

Tieši vēlme palielināt Rīgā deklarēto iedzīvotāju skaitu un līdz ar to arī nodokļu ieņēmumus ir pamatā Rīgas domes lēmumam noteikt atšķirīgu maksu par sabiedrisko transportu.

Līdz „Vienotības" priekšlikuma pieņemšanai galīgajā lasījumā vēl būs diskusijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti