Dienas ziņas

Liepājas pludmalē – valzirgs

Dienas ziņas

Beigušies Amerikas latviešu dziesmu un deju svētki

Mācībās izspēlē enerģētikas krīzi

«Gaso» mācībās izspēlē enerģētiskās krīzes iestāšanos Latvijā

No pirmdienas, 4. jūlija, līdz 8. jūlijam gāzes sadales sistēmas operators “Gaso” mācībās izspēlēs scenāriju – enerģētikas krīzes iestāšanās Latvijā. Scenārijs paredz rīcību gadījumā, ja gāzes visiem iedzīvotājiem vairs nepietiek. 

Uzņēmumā norādīja, ka šīs ir pirmās enerģētikas krīzes mācības un to mērķis – pārbaudīt uzņēmuma gatavību šādā situācijā.

Pašlaik uzņēmumam neesot pamata domāt, ka šāds scenārijs varētu īstenoties. 

Mācību laikā paredzēts vērtēt saziņu starp krīzes vadībā iesaistītajām pusēm. Turklāt mācību scenārijs paredz rīcību gadījumā, ja gāzes visiem vairs nepietiek un ir jāsamazina kopējais patēriņš valstī. 

Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā uzņēmumā domāts par iespējamiem apdraudējumiem. Scenāriji paredz arī rīcību ļoti grūtos gadījumos, kad gāzes patēriņš jāsamazina pat uz pusi. Reaģēšanas plāni paredz arī nodrošināmo lietotāju grupas, kurām gāze netiktu atslēgta, kā piemēram, mājsaimniecības, slimnīcas, skolas, cietumus. Scenāriji paredz, ka pirmie, kuriem būtu jāsamazina gāzes patēriņš, būtu uzņēmumi, kuru darbības pārtraukšanai nav kritisku seku. 

AS “Gaso” Reģionu pārvaldības daļas vadītāja vietnieks Aleksandrs Broks norādīja: “Rīt mēs izspēlēsim enerģētisko krīzi. Tas ir tas brīdis, kad tiek pieņemts lēmums par ierobežojumu pieņemšanu. Kā tas izpaužas praktiski – pēc lēmuma pieņemšanas mēs, sadales sistēmas operators, izrēķinām ikdienas patēriņu, kuru nedrīkst pārsniegt, un izsūtam visiem iesaistītajiem lietotājiem, ka ir krīze. Šajā konkrētajā gadījumā ar lieliem burtiem rakstīts “ir mācības” un viņiem nosacīti jāmazina patēriņš. Ir nodrošināmo lietotāju grupa, kura sevī ietver gan mājsaimniecības, gan skolas, gan policiju, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, bērnudārzus, cietumus, kuriem nekādā gadījumā netiks ierobežota gāze.

Mēs gribam pārbaudīt mūsu gatavību reālas krīzes apstākļos, operatīvi apmainīties ar informāciju, pārbaudīt arī darbinieku gatavību reaģēt.”

Šīs ir pirmās šāda veida mācības uzņēmumā. Tajās iesaistīta arī Ekonomikas ministrija (EM), kas skaidroja, ka to norisi motivējis Krievijas sāktais karš Ukrainā, bet iepriekš minētie scenāriji ir galēji. Pat ja pārtrūktu visas gāzes piegādes pilnībā – drošības spilvens ir liels, uzsvēra ministrijā.

EM valsts sekretāra vietnieks Edijs Šaicāns skaidroja: “Ja visas trubas plīst un mēs paliekam tikai izolēti Latvijā, es gribētu teikt, ka ar to gāzes apjomu, kas ir iesūknēts Inčukalnā, mēs varēsim izdzīvot visu gadu, ne tikai šo ziemu. Tie kritēriji neatbilst un arī šobrīd šajās krīzes mācībās ir izdomāti, kādi faktiski šobrīd nepastāv. Tāpēc runāt, ka mums ir pirmskrīzes situācija, nav pamata. Esam gana tālu no šiem kritērijiem.”

Mācību nolūkā “Gaso” izsūtījis e-pastu 1500 lietotājiem, lai vērtētu cilvēku atsaucību šādiem paziņojumiem. Mācības beigsies piektdien. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti